Autor Tema: Što je novo sa strunama?  (Posjeta: 10696 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Što je novo sa strunama?
« u: 07.08.2013. u 19:46:26 sati »
Tijekom lipnja je ove godine je u  Koreji održana  devetnaesta međunarodna konferencija o strunama. Sudjelovalo je preko dvije stotine učesnika od kojih je tridesetak održalo predavanja. Predavači su svi redom bili teoretski fizičari, odnosno matematičari. Uglavnom su to bili voditelji timova koji su prezentirali svoja postignuća  od prošle konferencije.

Iz uvodnog izlaganja saznajemo da nekih značajnih tematskih promjena nije bilo od prošlogodišnje konferencije u Minhenu, te da se svi radovi u osnovi svode na pokušaj povezivanja postojećih teorija struna. Naime danas postoje više grana u teoriji struna koje parcijalno rješavaju neke iskrsle probleme nastale u razvoju teorije, ali bez njihove međusobne objedinjenosti priča se raspršuje i ne možemo očekivati suvislu teoriju.

Predavanja su trajala od pola sata do sat, to su bile u najvećoj mjeri  teške matematičke analize. Vrlo zamorno. Ali ne i obeshrabljujuće, a evo i zašto. Obzirom da su i ta predavanja samo prezentacija rada nitko nije mogao na licu mjesta ocjeniti njihovu valjanost. I ne samo to. Svaka tema je toliko bilao specijalizirano polje rada da je većina kolega u auditoriju vrlo malo i gotovo ništa razumjela od iznesenog. Čak je i jedan predavač priznao je kako je ovo što priča vrlo interesantno, ali vjerojatno samo njemu, što je izazvalo salvu smijeha.

Na kraju predavanja vrhunac zabave. Predviđena su dva do tri pitanja publike. Pitanje je postavljeno, predavač gleda u čudu. Odgovara:“Oprostite, bojim se da uopće nisam razumio vaše pitanje, molim Vas pročitajte moj cijeli rad, te probajte preformulirati pitanje kako bih razumio što Vas zapravo zanima“. Smijeh.
Ili neki drugi predavač sluša pitanje prestrašeno, češe se po glavi,  muca: „Very good qestion, excelent point“ i ne zna što bi dalje.
Jedan od slušatelja tvrdi kako je neka kobasasta formula iz 52 slajda nekoniztentna i traži pojašnjenje. Predavač ponavlja: „Yeah, Yeah, you are right, that's ok, That is global, not local“. Pita ga je li zadovoljan, čovjek kaže da ne razumije što priča, muk, voditelj konferencije oduzima mikrofon i traži još jedan pljesak za kraj predavanja.

Je, sve to ukazuje da se radi o vrlo teškoj materiji, koja zahtjeva veliko znanje, rad i mentalne predispozicije. Pokazuje i to da je današnja znanost toliko sofisticirana da se čak ljudi koji rade na srodnim poljima teško mogu od prve razumjeti. U svakom slučaju društvo se lijepo družilo, a iduće godine se vide u Princetonu.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
Odg: Što je novo sa strunama?
« Odgovori #1 u: 07.08.2013. u 21:17:59 sati »
 :218:
Ovo je izvrsno, tocno si ih mogu zamisliti.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #2 u: 07.08.2013. u 21:25:46 sati »
Je, sve to ukazuje da se radi o vrlo teškoj materiji, koja zahtjeva veliko znanje, rad i mentalne predispozicije. Pokazuje i to da je današnja znanost toliko sofisticirana da se čak ljudi koji rade na srodnim poljima teško mogu od prve razumjeti. U svakom slučaju društvo se lijepo družilo, a iduće godine se vide u Princetonu.

Jako lipa  informacija. Nisam zna da su strune u stvari velika kašeta brokava ! Koja sam ja naiva ,u koju sam navlakušu upa. ?
Sad je kasno da se kajem , triban to nekako satrat  i gotovo .  :hopla:
Nek samo rotira...

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #3 u: 07.08.2013. u 21:34:03 sati »
Imamo ti mi svaki dan takve situacije.

Gdje si bio u petak?
Ha? Koji petak?
Prošli petak.
Kod mosta sam bio.
Kojeg mosta?
Pa onog u petak. Tam sam bio.
Nemoj lagat, vidli su te u Kauflandu kak si trpo žlice u džep a ne u kolica.
Nije istina, bio sam kod mosta.
Kad?
U petak.
Koji petak?
Nisam?
Šta nisi?
Nisam bio u petak.
Koji petak?
Pa kod mosta.
Šta si tamo radio?
Nisam bio u Kauflandu?
Kad?
Pa u petak.
Nego?
Bio sam kod mosta.
U petak?
A koji petak?
A kojeg mosta?
Ne laži!
Ma majkemi, bio sam u Kauflandu!
Sad si reko da nisi?
Šta nisam?
Pa bio u Kauflandu.
Kad?
U petak.
Ne, bio sam kod mosta.
Kojeg mosta?
U petak?
Onda kad su te vidli da si krao žlice u Kauflandu.
Nisam to ja jer sam bio kod mosta, već sam ti reko.
Kad si bio kod mosta?
Pa u petak.
Ama koji petak čovječe?
Onda kad nisam bio u Kauflandu?
...
 [66*

Teorija struna za nas je mačji kašalj, ovo treba raspetljat, a ne strune :111:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline betelgez

• Astronaut
    • Astronomsko Društvo Alfa iz Niša
« Odgovori #4 u: 07.08.2013. u 22:08:24 sati »
meni nije jasno zasto voditelj nije dozvolio da se razjasni pitanje koje je postavljeno. ako se radi o najvecnim svetskim strucnjacima iz neke oblasti, ocekujem i potpuno obrazlozenje svega recenog, pa makar i to bila samo pretpostavka. defakto moraju biti tacni i precizni. samo je mozda problem sto takvi umovi imaju deficit socijalne inteligencije i znanja ucestvovanja u komunikaciji. mozda gresim

Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #5 u: 07.08.2013. u 22:35:58 sati »
... zasto voditelj nije dozvolio da se razjasni pitanje koje je postavljeno. ...

Time management..
Ja sam svojevremeno isao na seminare na Monash-u.. uglavnom, mladi PhD's prezentiraju svoje (teoretske.. ) radove, top stuff, najnoviji trendovi..
U jedan sat koliko im je dato ne mogu se razjasniti detalji, ali se moze dobiti informacija o onom sto se dogadja u grubim crtama.
Detalji su ostavljeni za studiranje poslije, kad se zna sta se ima za studirati :wink:
Amater

Offline betelgez

• Astronaut
« Odgovori #6 u: 07.08.2013. u 22:42:52 sati »
znam sve to. radi se o tome da se ovde razjasnjava mogucnost pogreske i pitanje kredibiliteta prezentovanog materijala. to je neko primetio, a uskraceno mu je pravo da cuje objasnjenje, no da se vratimo na temu

EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D

Offline McPingvin

• AstroBrbljavac
  • *
  • Reus usitas
    • www.playomania.com
« Odgovori #7 u: 07.08.2013. u 23:13:46 sati »
Ako netko zbilja želi proučiti materiju može dobiti te doktorate i radove na pregled. Budimo realni, koliko god to bili veliki umovi i stručnjaci u tom polju, teško se skoncentrirati na materiju u velikoj sali punoj žamora dok gledaš slajdove s projektora.
Sky Watcher Maksutov 127/1500, 25 i 10mm okulari
Sky Watcher EQ5 GOTO
Pentax K-x (18-55, 50-200, 35-70 macro)
BPC 7x50

Offline betelgez

• Astronaut
« Odgovori #8 u: 07.08.2013. u 23:25:58 sati »
nego, moze li se negde naci materijal sa fonferencije koja je bila?

EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #9 u: 07.08.2013. u 23:34:55 sati »
Jako lipa  informacija. Nisam zna da su strune u stvari velika kašeta brokava ! Koja sam ja naiva ,u koju sam navlakušu upa. ?
Sad je kasno da se kajem , triban to nekako satrat  i gotovo .  :hopla:
Kašeta brokava su i čestice, a ne samo strune. Prvo ti moraš satrat čestice, a tek onda strune.