Hobi prijemnici

Autor Tema: Hobi prijemnici  (Posjeta: 6832 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline HrvojeVt

• Moderator
  • ZvjezdoZnanac
  • *
Odg: Hobi prijemnici
« Odgovori #10 u: 02.10.2013. u 14:57:50 sati »
Bas me bacate u očaj, ja sa svojim sdr-om nisam ništa uspio dekodirati, barem ne do upotrebljive mjere ... koristim ga uglavnom za quick preview  :111: [55*

Offline DarkoKZ

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #11 u: 02.10.2013. u 17:09:15 sati »
Bas me bacate u očaj, ja sa svojim sdr-om nisam ništa uspio dekodirati, barem ne do upotrebljive mjere ... koristim ga uglavnom za quick preview  :111: [55*

Kako?
zašto?
Pa nije valjda do onoga "nije žvaka za s..vakoga" ?  :287:
ili podešavaš tražeći savršenstvo a toga nema pa nema
Radi to vrlo dobro.
Evo jednog starog primjera, to sa klasičnim prijemnikom bez malog hardverskog zahvata i vanjskog hw dodatka
za sada je nemoguće dekodirati.
Radi se o VHF Data Link sa aviona, nešto kao novi ACARS
Korišten je japanski demo dekoder i radi, daleko da je dekoder dovršen ali za probu sasvim OK.
Kako izgleda VDL prijem i dekodiranje vidi se na par slikica .
 :sesir:

Offline HrvojeVt

• Moderator
  • ZvjezdoZnanac
  • *
« Odgovori #12 u: 03.10.2013. u 07:48:07 sati »
Nemam pojma  :111:
Potrosio sam i previse vremena na to cudo i onda se vratio "ozbiljnijim" prijemnicima. Probao mnoge i za sada je r100 zakon.
Evo slikice mog uratka:

Mozda sam od pogresnog kineza kupio stick  :mrgreen: :mrgreen:

Offline DarkoKZ

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #13 u: 17.02.2015. u 00:06:16 sati »
Da nam tema skroz ne umre jedam mali nastavak sa zanimljivim
Slike su malo povelike za nas koji slabo vidimo  :287:
Dakle nastavak na temu najjeftinijeg širopkopojasnog prijemnika uz dodatak ne tako jeftinog računala.
Što jači CPU to bolje (2-4 jezgre na 3GHz radi ko vurica)
Prije nekih mjesec dana opet sam posrnuo i potrošio punih 13USD za "novi" komad hardvera.
Navodno ima novi R820T2 tuner chip, osim te oznake ja ne vidim neke bitne razlike u radu i osjetljivosti.
Neko kaže da ima manji vlastiti šum pa je "spektar" malo niži, po tome bi i osjetljivost bila veća, no to me
trenutno ne zanima.
Prijemnik je još u svojoj plastičnoj kutiji samo je dodan komad koaksijalnog kabela i konektor za vanjsku
antenu.

Super hardver-prijemnik za 100KN

Test je bio na signalu meteo sonde tipa DFM06 koju puštaju iz Szegeda, Mađarska.
Antena je komad žice paralelno sa stranicom krova, znači nikakva rezonantna ili usmjerena.
Namjerno je odabran slab signal mađarske sonde koji se nalazi samo 10kHz iznad RS41 sonde iz Maksimira.
Isprobana su dva najčešće korištena programa i jedan "van zakona", izbačen, "zabranjen" a sve zbog
korištenja dijelova koda uz drugačiji grafički prikaz.
Uz svaku sliku izgleda programa dodane je prikaz osnovnih postavki tunera i dekodiran signal.

1. HDSDR

HDSDR je vrlo zanimljiv program sa dosta opcija naročito za dodatak konvertora za kratki val.
Program u orginalu nije rađen za RTL-sdr chip već za druge malo skuplje prijemnike no vrlo brzo
je dodan "pogonski" dodatak za podršku te igračke.
Dekodiranje sonde je išlo nekako, ne najbolje ali dekodirao je taj slabi signal.
Uz sve dobre funkcije i modove koje možemo koristiti sa njim on ima jednu veliku manu.
I pri odabiru 2.048 MSPS (sampling rate) signal koji slušamo možemo naći na još 2-3 različite frekvencije
što nikako nije dobro jer vrlo lako može zbuniti korisnika koji će signal pratiti na jednoj od tih frekvencija
koji je, naravno, i puno slabiji nego da je podešen na pravu frekvenciju.
Dakle HDSDR i RTL nisu baš sretno riješenje za istraživanje nepoznatih frekvencija.

2. SharpSDR-1

Jedna od mnogobrojnih verzija #SDR softvera, mnoštvo "plug-in" dodataka izgrađuju ga u vrlo močan komad softvera.
No, sa ovim signalom i ovom mojom verzijom nije radio nikako.
Svašta sam probao ali dekodiranja nije bilo, jednostavno nula bodova, na slici je "ostatak" podataka iz predgodnog programa.
Onda sam se sjetio da imam još jednu noviju i nakrcanu sa plug-in dodacima te novim "driverima" za RTL

3. SharpSDR-2

Taj je od prve proradio bez greške, bi se reklo savršeno. Na slici se vide drugačiji prozor postavki
sa nekim dodatnim regulacijama pojačanja za koje baš nisam previše isprobavao.
Kod svih tih RTLsdr je bitno da nema nikakav jak izvor signala u blizini, ulaz odma "blokira-zaguši" i ništa od prijema
za tu svrhu su dodali razne ručne regulacije pojačanja da se sve uglasi na najbolji prijem u raznim situacijama.

I na kraju "zabranjeno" voće, crna ofca ..

4. SDRsharper (v0.2f)

Malo drugačije grafičko sučelje, šminkerski izgled, mnogi ga uspoređiju sa "Perseus" sw
zapravo nema previše sličnosti osim boje i oblika gumbića.
Program je sa najslabijim signalom sonde uredno primao i slao sondemonitoru koji ga je besprijekorno
dekodirao.
Radilo savršeno, signal RS41 nije nimalo smetao. Program za korisnika ima neke mane koje se primjete
nakon par pokretanja, vjerojatno postoji način da se u konfiguracijskom filetu poslože neki drugi
početni parametri.
Glavna mana je da dobro zagrije CPU

To su samo par najčešće korištena softvera za RTL, ima ih još ali u odnosu na ove nemaju nekih prevelikih
prednosti i noviteta da bi se masovnije koristili.

Offline facanikola

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #14 u: 27.04.2015. u 17:16:01 sati »
Bok,
Ja sam novi na ovoj stranici, inače idem u srednju tehničku Ruđer...
Zanima me kako se ustvari izrađuju ove meteo sonde, ako ima neko neku stranicu ili da mi objasni bio bih mu vrlo zahvalan.
Želio bih izraditi sondu sa GPS i neke osnovne stvari...
Pozdrav

Offline DarkoKZ

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #15 u: 10.06.2016. u 13:50:24 sati »
Novi softver za RTLSDR zvani SDRSharper, šminkerska aplikacija po ideji-izgledu Perseus SDR aplikacije ali za
jeftilen RTLsdr igračke. Zanimljivo da to čak i fino radi.
Od poršlih verzija malo su je poboljšali glede zauzeća procesora, nije prezahtjevan na mom starom i3 Intelu.

RTL je još uvjek spojen na neki komad žice od 2m sa oko 15m koaksijalnog kabela,
još to dobro i radi, zadovoljavajuće.
Sa ovakvim Audio postavkama i širinom "IF" filtera mora dokodirati svaku sondu (Ovo je za HrvojaVT)
 [71*

Offline Blagus

• Zvjezdani Skakač
  • *
    • Blagus.info
« Odgovori #16 u: 06.01.2017. u 22:18:46 sati »
Da oživim temu i malo se pohvalim, za Božić sam si poklonio RTL-SDR v3: http://www.rtl-sdr.com/rtl-sdr-blog-v-3-dongles-user-guide/
Dongle s dvije antene i 6 antenskih adaptera me s poštarinom koštao 40-ak dolara.

U usporedbi sa starim kinezom, razlika nebo i zemlja. Manje internog šuma, fantomskih peakova, aliasa...
Što se tiče stabilnosti, TCXO je kirurški precizan i drži frekvenciju bez obzira na temperaturu. Također, offset je svega par Hz, dakle, za većinu slučajeva apsolutno zanemarivo.

Također, dizajn omogućava dobar direct sampling, odnosno sasvim pristojno hvatanje spektra 500 kHz - 24 MHz sa antenom koja dolazi uz dongle, bez ikakvog upconvertera. Pravu antenu još nemam pa ne mogu uspoređivati sa našim WebSDR-ovima.
Direct sampling je testiran na Linuxu, u Gqrx-u.

Još jedan feature je 4,5 V bias tee za napajanje pojačala i sličnih stvarčica preko donglea, ali to nemam s čim testirati.

Uz sve to, dongle je u aluminijskom kućištu sa thermal padovima za odvođenje topline s čipova i ostavlja puno ozbiljniji i robusniji dojam u odnosu na plastične dongleove.

Sve u svemu, impresioniran sam i svakako preporučujem ako je netko slučajno neodlučan i nema dongle, a svakako i kao upgrade sa kineza s lošim kristalima, dizajnom PCB-a i komponentama.