Autor Tema: Gradnja zvjezdarnice  (Posjeta: 14455 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Odg: Gradnja zvjezdarnice
« Odgovori #10 u: 15.10.2013. u 17:43:50 sati »
1. korak u gradnji zvjezdarnice - sruši jorgovan :zubo:

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #11 u: 15.10.2013. u 18:11:21 sati »
Činjenica: totablni sam laik što se tiče gradnje.

Pitanje: Obzirom na ukupnu masu te stvari, nije li površina baze premala da bi se spriječilo s vremenom naginjanje zbog utouća u tlo?
Da ti se s vremenom ne bi nepoznati ljudi počeli skupljati oko tvog voljenog objekta i izvoditi svašta.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #12 u: 15.10.2013. u 18:36:40 sati »
Pitanje: Obzirom na ukupnu masu te stvari, nije li površina baze premala da bi se spriječilo s vremenom naginjanje zbog utouća u tlo?
Da ti se s vremenom ne bi nepoznati ljudi počeli skupljati oko tvog voljenog objekta i izvoditi svašta.

To i mene zanima.
...be open minded, but don't be stupid...

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #13 u: 15.10.2013. u 18:38:05 sati »
1. korak u gradnji zvjezdarnice - sruši jorgovan :zubo:

Neću jorgovan, ali dvije jabuke i kruška bi mogle pasti.  :106:

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #14 u: 16.10.2013. u 10:32:19 sati »
Kaj će ti tak masivan stup za nositi 30-40 kg opreme? Ludujete ljudi  :204:
Ja bi na tvom mjestu napravio taj temelj dolje, metar i pol sa metar i pol metar dubine sa pločom od pol metra kao bazu i na to navrtio metalni stup sa ukrutama,može biti pola metra promjera sa čvornom pločom od metra i ukrutama. To je kud i kamo bolje rješenje nego ovo betonsko čudo.

Offline watchmag

• Astronaut
« Odgovori #15 u: 16.10.2013. u 11:50:28 sati »
dečki fakat pretjerujete sa betonom, tolko betona mi nismo za 15 metarski rešetkasti stup potrošili na čijem vrhu stoje 50kg antena.

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #16 u: 16.10.2013. u 11:59:51 sati »
Kaj će ti tak masivan stup za nositi 30-40 kg opreme? Ludujete ljudi  :204:
Ja bi na tvom mjestu napravio taj temelj dolje, metar i pol sa metar i pol metar dubine sa pločom od pol metra kao bazu i na to navrtio metalni stup sa ukrutama,može biti pola metra promjera sa čvornom pločom od metra i ukrutama. To je kud i kamo bolje rješenje nego ovo betonsko čudo.

Metalni stup bi u tom slučaju bio visok preko 4m.  Zar tu ne bi bilo vibracija? Meni se čini da bi to zvonilo ko ludo čak i ako ga napunim pijeskom. Ali, možda sam u krivu...

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #17 u: 16.10.2013. u 12:01:02 sati »
dečki fakat pretjerujete sa betonom, tolko betona mi nismo za 15 metarski rešetkasti stup potrošili na čijem vrhu stoje 50kg antena.

Ne treba uspoređivati postolje za antenu sa stupom za astrofotografiju.

Offline Filip Lolic

• AstroOdisej
  • **
    • http://filiplolic.com
« Odgovori #18 u: 16.10.2013. u 13:09:10 sati »
Mislim da je metar promjera u temelju i 75cm u vrhu stupa deeebelo pretjerivanje. Ja bi napravio temeljnu ploču 1m x 1m ili ako ćemo pretjerivati 1.5m x 1.5m. Tu ploču bi dobro armirao i iz nje izvukao armaturne žice uvis. Na to bi nasadio vodovodnu cijev od 40-ak centimetara promjera (betonsku, salonitnu, plastičnu, whatever...) i nalio beton u nju. To bi trebalo biti i više nego dovoljno.
Još jedna stvar. Vi gore nemate betonare i miksere? Ne vidim smisla u ručnom miješanju par kubika betona...  :111:
Newton 8" f6, GSO 8 RC
SkyWatcher ED80, SW 0.85 FF/FR
Modificirani hlađeni Canon 450D, 5D, Atik 16IC + Astronomik RGBHa, CLS filteri, KAI4022 mono kamera
Belt mod NEQ6 Pro
--- http://filiplolic.com ---
--- http://lumis.hr ---

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #19 u: 16.10.2013. u 13:14:24 sati »
Mislim da je metar promjera u temelju i 75cm u vrhu stupa deeebelo pretjerivanje. Ja bi napravio temeljnu ploču 1m x 1m ili ako ćemo pretjerivati 1.5m x 1.5m. Tu ploču bi dobro armirao i iz nje izvukao armaturne žice uvis. Na to bi nasadio vodovodnu cijev od 40-ak centimetara promjera (betonsku, salonitnu, plastičnu, whatever...) i nalio beton u nju. To bi trebalo biti i više nego dovoljno.
Još jedna stvar. Vi gore nemate betonare i miksere? Ne vidim smisla u ručnom miješanju par kubika betona...  :111:

Znači stavio bi istu temeljnu ploču, ali sa užim stupom, OK.   Ovo sa cijevi mi se sviđa, gdje ima za nabaviti tako široke recimo plastične cijevi ?

2 km od moje kuće je tvornica betonskih elemenata, od njih mislim naručiti kamion/mješalicu. 
« Zadnja izmjena: 16.10.2013. u 13:18:13 sati od orion69 »