Autor Tema: HAS jučer, danas, sutra  (Posjeta: 20508 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline menneskedyr

• VanZemljak
  • Spol: Muški
    • menneskedyr.net
HAS jučer, danas, sutra
« u: 30.10.2013. u 15:51:52 sati »
Stigao je mail iz HZTK u kojemu nas obavještavaju kako obustavljaju svoju inicijativu, zbog toga što, kako doznaju, HAS nije održao redovnu skupštinu tijekom protekle dvije godine, i kako je došlo do nekog nesporazuma u vezi obaveza HZTK prema Skupštini HAS-a. (Nije iz priopćenja baš jasno o čemu se radi).

Bit će da se netko opet posvađao.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
Odg: HAS jučer, danas, sutra
« Odgovori #1 u: 30.10.2013. u 19:00:42 sati »
Budući da se tiče cijele astronomske zajednice, mislim da je dobro da to svi i pročitaju:

OBAVIJEST SVIM ASTRONOMSKIM DRUŠTVIMA

Poštovani,
HZTK je temeljem zaključka Skupštine HZTK imala obvezu sazvati sva astronomska društva i potaknuti ih da se učlane u HAS - da bi Savez predstavljao većinu članstva i kao takav se učlanio u HZTK.
Na sastanku održanom 24. listopada 2013. pokrenuta je inicijativa da se osnivanjem Radne skupine  usaglase stavovi i pokrenu neke promjene koje bi omogućile udruživanje što većeg broja astronomskih društava u HAS. Nakon sastanka, HZTK je dobila nekoliko informacija na temelju kojih smatra da je ispunila svoju obvezu po odluci Skupštine i da se više ne želi angažirati po tom pitanju.
1. Imamo informaciju da HAS nije održao redovnu Skupštinu u protekle dvije godine
2. Iz postojeće korespodencije gospodina tajnika HAS-a sa HZTK i "nekom radnom skupinom" vidljivo je da je HAS došao do krivih pretpostavki da bi HZTK htjela sazivati i organizirati Skupštinu HAS-a. Kako bismo izbjegli sadašnje i buduće nesporazume po tom pitanju HZTK obustavlja sve radnje i inicijative oko Skupštine, članstva i svih ostalih pitanja koji su u izričitoj ingerenciji HAS-a koji od sad može u svoje ime korespondirati sa  svim astronomskim društvima bez HZTK.
Još jednom izražavamo žaljenje zbog pogrešno protumačene inicijative i želimo puno uspjeha u radu.

Glavna tajnica HZTK                     Predsjednik HZTK

Zdenka Terek, dipl. oecc.                  Prof. dr. sc. Ante Markotić
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #2 u: 30.10.2013. u 19:01:39 sati »
Na to sam i ja svima odgovorio:

Dragi svi,

a)   Meni je ovo sasvim razumljiv potez HZTK ako su točke 1 i 2 točne.
   Bile one točne ili ne, sada je svakako na HASu da napravi slijedeće poteze: da stimulira društva da se očituju o Statutu HASa, da ih stimulira da se učlane u HAS, da organizira Skupštinu i da se svakako potrudi poboljšati odnose s HZTK.

b)   Imam pitanje za sve u ovom mailu: da li biste imali nešto protiv da se oni koji nisu još prijavljeni, prijavite na forum http://zvjezdarnica.com/ (na vrhu stranice je link za forum), pa da se eventualna diskusija nastavi tamo? Mislim da to nije loše iz 2    razloga - ima tamo još pametnih ljudi koji bi mogli svojim razmišljanjima pomoći, a osim toga to je kao neki astronomski trg na kojem se amateri iz cijele Hrvatske nalaze, komuniciraju i dogovaraju bilo o zajedničkim promatranjima, star partyjima, javnim    promatranjima ili sličnim akcijama. Ima na forumu i ljudi koji nisu ni u kakvim društvima ali su vrlo aktivni i uključuju se rado u bilo koji vrijedan projekt.

Možemo na forumu otvoriti jednu posebnu temu "HAS jučer, danas, sutra" i tamo diskutirati o svemu što nas muči, i predlagati pametne stvari :-))

c)   Nadam se da ovo što smo započeli uz dobru volju HZTK neće ovdje stati, te da će se unatoč četverogodišnjoj šutnji sada početi čuti i glasovi predsjednika Željka i tajnika Doriana.

d)   U privitku je i ona zajednička fotografija :-)

Ovo su sve samo moja osobna razmišljanja kao dosadašnjeg autsajdera.

Pozdrav svima,
Dag Oršić

AD Beskraj Zagreb
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline toni

• Astronom
  • To je nepravda. Prava pravcata nepravda.
« Odgovori #3 u: 30.10.2013. u 19:07:10 sati »
Kruže mailovi da se sve praši i prihvaćam inicijativu Daga da se diskusija preseli na forum pod HAS jučer, danas, sutra. Zato prilažem svoj zadnji mail da ga vidi širi krug.

Moramo si priznati da stvaramo probleme i tamo gdje ih nema. Vec sam u
prošlom postu zamolio nekog fiškala astronoma da protumaci zakon i procita
statut te da svoje mišljenje. Ako nema takvog onutar HAS-a ima ga sigurno i
ZTK i nadležna tijela državne uprave.
Procitao sam mail ZTK i ne vidim da oni zabranjuju da se održi izborna
skupština  HAS-a kao ni pripremne radnje vezano na tu skupštinu.
Oni se povlace kao inicijator. Nigdje ne piše ni da nas nece uzeti za
punopravnu clanicu ZTK. Jedini je problem gdje cemo se sastati.
Molim tajnika ili još bolje predsjednika da nazove ili ode na razgovor u ZTK
i dogovori korištenje prostora za potrebe HAS-a i održavanja skupštine.
Takoder sam za to da se izvršni odbor i radna grupa oformljena 24. na
sastanku u ZTK nađe kako je planirano. Mislim da je to potrebno jer radna
grupa formalno predstavlja nas ostale koji se imamo namjeru učlaniti.
I dajte da se ne ponašamo kao babe na pijaci i slušamo ono "rekla-kazala" .
(Znate da su mnoge stvari neriješive a onda se ipak nade netko tko to ne zna
pa ih riješi.)
Pozdrav Toni

Offline igasparic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #4 u: 30.10.2013. u 20:37:56 sati »
Pozdrav svima!

Vidim da ima problema s HZTK, što me ne čudi zbog profila te zajednice, a posebno ljudi koji ju vode.

Jedan od prigovora je da HAS nije održao redovnu godišnju skupštinu 2 godine, što nije istina jer je ove godine održana (nažalost bez predstavnika AD Koprivnica). Lani Skupština nije održana zbog financijskih razloga (ni HAS, ni udruge nisu imale novaca za organizaciju putovanja zastupnika).
S druge strane neke članice HZTK nisu održale godišnje skupštine po 3 ili 4 godine pa nikomu ništa. Dobar primjer za to je ZTK Križevačko-koprivničke županije (namjerno napisano ovako jer je sjedište u Križevcima, a ne u sjedištu naše županije) iz koje smo istupili mi (AD Koprivnica), većina udruga tehničke kulture s koprivničkog i đurđevačkog područja i ZTK grada Koprivnice zbog netransparentnog rada te zajednice, a pogotovo njezinog predsjednika g. Ante Starčevića. Taj gospodin je kasnije dobio nagradu HZTK za životno djelo, a u stvarnosti guši tehničku kulturu i shvaća ju kao svoju prćiju.

Bilo bi dobro da Savez održi svoju izbornu skupštinu i da novo vodstvo krene s "lobiranjem" na državnoj razini.

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #5 u: 30.10.2013. u 20:53:10 sati »
Zanimljivo i mutno. Ja ne bi podržao HAS ako se misli nastaviti kao do sada. Ako bi se u taj savez učlanila sva društva, izabrala legitimna tijela u što skorijem roku i da to krene ozbiljnije onda da.
Učlanjenje u HZTK je po meni tu sporedno pitanje. Prvo treba pomesti ispred svojih vrata. Ako želimo da to budu naša vrata. Možemo i napraviti nova.

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #6 u: 30.10.2013. u 20:55:13 sati »
Žalosno je što se trakavica i dalje nastavlja :278:

Citat:
2. Iz postojeće korespodencije gospodina tajnika HAS-a sa HZTK i "nekom radnom skupinom" vidljivo je da je HAS došao do krivih pretpostavki da bi HZTK htjela sazivati i organizirati Skupštinu HAS-a.
Može li netko objasniti o kakvoj se korespondenciji radi?

Zanimljivo i mutno. Ja ne bi podržao HAS ako se misli nastaviti kao do sada. Ako bi se u taj savez učlanila sva društva, izabrala legitimna tijela u što skorijem roku i da to krene ozbiljnije onda da.
Učlanjenje u HZTK je po meni tu sporedno pitanje. Prvo treba pomesti ispred svojih vrata. Ako želimo da to budu naša vrata. Možemo i napraviti nova.
Potpisujem.
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #7 u: 30.10.2013. u 21:19:26 sati »
Nego, zanima me jedna stvar. Da li ovdje ima ljudi kojima to izgleda kao zakulisno previranje za prevlast u HAS-u, ili sam ja prolupao?
Tu stalno netko nekoga za nešto optužuje, a nikad se ne iznose konkretne činjenice. Bez konkretnih činjenica nikad se nećemo maknuti sa mrtve točke.
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #8 u: 30.10.2013. u 21:21:26 sati »
Mi iz AD Beskraj smo (napokon) poslali dokumente za učlanjenje u HAS. U rad Saveza bi se trebala uključiti sva društva, baš zato da to napokon oživi i da ne bude većina stvari na jednom čovjeku. Pustimo trakavicu neka se koprca, stvar treba odraditi do kraja sada kad se napokon nešto počelo raditi po tom pitanju.
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline dorian.bozicevic

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #9 u: 30.10.2013. u 21:51:43 sati »
Pozdrav svima! Evo dopisa radi kojeg je nastala drama.

Mnogo vedrih noći,

Dorian

HRVATSKA ZAJEDNICA
TEHNIČKE KULTURE
                  Dalmatinska 12
                  10 000 Zagreb
                  p/n Zdenka Terek, glavna tajnica

Poštovana,

zaprimili smo vaš dopis sa zahtjevnom za slanje dokumetacije iako je isti došao na službenu adresu e-pošte Zajednice tehničke kulture Grada Malog Lošinja, a ne na službenu adresu e-pošte Hrvatskog astronomskog saveza.
   Želimo vas informirati da su održane konzultacije između članova Izvršnog odbora Hrvatskog astronomskog saveza (Željko Andreić – predsjednik, Korado Korlević – dopredsjednik, Dorian Božičević – tajnik, Vedran Adamec – član i Ivo Dijan – član) i Radne skupine (Željko Andreić, Dorian Božičević, Zdenko Bogadi, Boris Štromar i Antun Boroš) koju je na zadnjem našem sastanku imenovao vaš predsjednik dr. sc. Ante Markotić i da smo došli do zajedničkog zaključka da ćemo napraviti slijedeće poštivajući zakon, statut i ostale akte:

   da ćemo poslati još jednu okružnicu svim društvima koja nisu u članstvu kojom će se još jednom pozvati na učlanjenje i dostaviti potrebna dokumentacija za učlanjenje u čijem privitku će se nalaziti prijedlog datuma i Dnevnog reda Izborne skupštine;

   da će se učlanjivanje u Savez provesti prema važećem Statutu i Pravilniku o članstvu;

   da nije prihvatljivo (statutarno i zakonski) da u istom danu imamo redovitu Skupštinu s postojećim sazivom zastupnika radi izmjena Statuta pa sjednicu Izvršnog odbora radi primanja novih članica po izmijenjenom Statutu i zatim Izbornu skupštinu s novim sazivom zastupnika po izmijenjenom Statutu;

   da će Izvršni odbor sazvati Izbornu skupštinu u Zagrebu u subotu 23.11.2013. u prostorijama HZTK ili u drugom prikladnom prostoru s početkom u 12:00 sati;

   da ćemo prikupiti i razmotriti sve primjedbe na Statut i da će iste biti na dnevnom redu prve slijedeće redovite Skupštine.

U nastavku slijedi tekst okružnice koju ćemo poslati društvima koja još nisu u članstvu:

HRVATSKI ASTRONOMSKI SAVEZ
ZAGREBAČKA 2
51550 MALI LOŠINJ

ASTRONOMSKIM UDRUGAMA - SVIMA

Poštovani/na,

obzirom da se priprema Izborna skupština Hrvatskog astronomskog saveza koja će se održati u subotu 23.11.2013. u 12:00 sati u Zagrebu, u privitku vam dostavljamo dokumentaciju potrebnu za učlanjenje u Savez i imenovanje zastupnika.
Naime, Hrvatski astronomski savez je ove godine primljen u privremeno pridruženo članstvo Hrvatske zajednice tehničke kulture i kako bi ostvarili punopravno članstvo potrebno je jedinstvo svih astronomskih društava pa vas ovim putem Izvršni odbor Hrvatskog astronomskog saveza i mješovita radna skupina u kojoj su predstavnici saveza i tri udruge koje još nisu članice moli da pristupite Savezu i imenujete zastupnike u skupštinu kako bi svi zajedno mogli dalje raditi na napretku astronomije u Lijepoj našoj.
   U privitku vam dostavljamo i prijedlog dnevnog reda skupštine, a svi materijali za održavanje izborne skupštine bit će upućeni svim zastupnicima pozivom 14 dana prije održavanja skupštine. Za skupštinu su osigurana osnovna sredstva pa će se vraćati putni troškovi, a upute vezane za putni trošak ćete dobiti zajedno sa pozivom za skupštinu.
   Molimo sve udruge koje se žele učlaniti i sudjelovati u radu Hrvatskog astronomskog saveza da što prije dostave: Odluku o učlanjenju, Vjerodajnice za 3 zastupnika, kopiju vlastitog Statuta i zadnjeg Rješenja iz Registra udruga na adresu Hrvatski astronomski savez, Zagrebačka 2, 51550 Mali Lošinj. Molimo one koji mogu dokumentaciju dostaviti u skeniranom obliku da prije slanja poštom, dokumentaciju dostave na adresu e-pošte tajnik@astronomskisavez.hr kako bi Izvršni odbor mogao što prije imati sjednicu i primiti udruge u članstvo i nastaviti s pripremama za Izbornu skupštinu.

Izvršni odbor: Željko Andreić – predsjednik, Korado Korlević – dopredsjednik, Dorian Božičević – tajnik, Vedran Adamec – član i Ivo Dijan – član

Radna skupina: Željko Andreić (HAS), Doran Božičević (HAS), Zdenko Bogadi (Astronomsko društvo Kutina), Boris Štromar (Astronomso društvo Beskraj – Zagreb) i Antun Boroš (Astronomsko društvo Kumova slama – Daruvar)

U nastavku slijedi prijedlog Dnevnog reda za Izbornu skupštinu:

1.   Otvaranje Izborne skupštine i izbor Radnog predsjedništva
2.   Prijedlog, rasprava i usvajanje Poslovnika skupštine
3.   Izbor radnih tijela Skupštine:
•       zapisničar i dva ovjerovitelja zapisnika
•       Verifikacijska komisija
•       Kandidacijska komisija
4.   Izvještaj Verifikacijske komisije;
5.   Isticanje kandidatura - na prijedlog Kandidacijske komisije (Izvršnog odbora) i na
prijedlog uz potpis zastupnika:
•       predsjednika (5 potpisa)
•       dopredsjednika (5 potpisa)
•       tajnika (5 potpisa)
•       Izvršni odbor (3 potpisa)
•       Nadzorni odbor (3 potpisa)
6.     Predstavljanje kandidata za organe upravljanja Saveza
7.     Izbor Izborne komisije (ako je glasovanje tajno) i izbori - glasovanje
8.     Rad i izvještaj Izborne komisije - proglašenje izbora (ako je glasovanje tajno)
9.     Prijedlog, rasprava i donošenje odluke o sjedištu Saveza
10.   Donošenje Odluke o osobama ovlaštenim za zastupanje
11.    Donošenje Odluke o imenovanju zastupnika i zamjenika zastupnika u skupštini Hrvatske zajednice tehničke kulture
12.    Donošenje odluke o pokretanju postupka za upis promjena u Registar udruga Republike Hrvatske
13.    Prijedlog, rasprava i usvajanje programa i financijskog plana za 2014. godinu
14.    Razno
15.    Obraćanje gostiju

U privitku vam dostavljamo i prijedlog Poslovnika za Izbornu skupštinu. Radna skupina predlaže da se sastanak skupine u HZTK odradi 06.11.2013. kako bi sve stigli na vrijeme odraditi. Ukoliko Izvršni odbor Hrvatskog astronomskog saveza zaključi da je potrebno na Izbornu skupštinu će biti pozvani predstavnici Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta i Ministarstva uprave.

U Malom Lošinju, 30. listopada 2013.

S poštovanjem,
                            Tajnik:

M.P.