Autor Tema: HAS jučer, danas, sutra  (Posjeta: 20507 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • www.advega.hr
Odg: HAS jučer, danas, sutra
« Odgovori #10 u: 30.10.2013. u 23:27:42 sati »
Ja bih predložio, da se u ovoj temi isključivo vode konstruktivne rasprave o HAS-u.

Pa da odmah iskoristim priliku. Da li ste proučili statut koji smo dobili na prošlom sastanku i imate li kakvih primjedbi? Meni izgleda sve OK.
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #11 u: 31.10.2013. u 05:45:02 sati »
Molim moderatora da prebaci postove  od obavijesti o prvom dopisu iz HZTK, u temu HAS jucer danas sutra, i da usput obrise smajlije, duhovitosti i slicno. Pokusajmo ovu temu odrzati ozbiljnom. Sale se mogu s citatima na koje se odnose, objaviti u glupoteci ili chatu. Molim da moderatori pokusaju to sprovesti (Danijel, da li je to ok?).

Eto, pretumbao sam vam sve tako da sada imate sve to ovdje, jedan post (onaj sa smajlićem koji jede kokice) sam obrisao, a dva sam prebacio u Chat [71*

Sada možete dalje nastaviti ozbiljno :sesir:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline toni

• Astronom
  • To je nepravda. Prava pravcata nepravda.
« Odgovori #12 u: 31.10.2013. u 10:26:02 sati »
Imam neke manje primjedbe na statut:
članak 13. (predzadnji stavak) .ustrojava i osposobljava članove za obranu domovine i zaštitu ljudi i imovine (pa nismo milicija ni vojska) križati za obranu domovine.
članak 19. zbog teške povrede javnog morala (nekom je pišati uz cestu teška povreda javnog morala) Postoji sud časti
članak 35. svaka članica bira 3 zastupnika (ja sam za razliku od dogovorenog na sastanku 24.10. za 2 zastupnika) Zbog samog puta onih kojima je daleko pa da ima dva vozaća.
članak 36. d) odlučuje se uglavnom dvotrečinskom večinom
članak 43. Izvršni odbor tvori pet članova: predsjednik, dopredsjednik, tajnik i dva člana - (dva člana mijenjati u 4 člana zbog transparentnosti rada - sumnje u dogovor vodstva itd.)
članak 45. Izvršni odbor odluke treba donositi uvijek javno (kako raditi transparentno ako se ne može dogovoriti 5 ili 7 ljudi)
članak 59. cijeli članak daje velike ovlasti tajniku npr. nalogodavac je za izvršenje Financijskog plana ( može uz potpis predsjednika), Izvješuje o svom radu Izvršni odbor na zahtjev (treba izvještavati kada god dolazi do bilo kakvih promjena (surađuje sa predsjednikom i dopredsjednikom
              To su sve sitnice koje po mom treba ispraviti na skupštini

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #13 u: 31.10.2013. u 12:01:02 sati »
Dobri prijedlozi.
Da li se problem troskova za 3 clana po drustvu moze rijesiti tako da dva clana daju jednome punomoci pa njegov glas vrijedi 3 a troskovi su 3x manji?
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline dorian.bozicevic

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #14 u: 31.10.2013. u 12:21:10 sati »
Zaprimio sam primjedbe od Tonija mailom. Budemo to raspravili na sastanku radne grupe i na Izvršnom odboru.
Odmah mogu reći za recimo pitanje 2 zastupnika da je uobičajeno da uvijek bude neparan broj zastupnika.
Što se tiče broja članova Izvršnog odbora, slažem se da proširimo IO na 7 članova i ja sam razmišljao to predložiti na slijedećoj skupštini obzirom da se broj društva u članstvu povećava pa sukladno tome treba biti i bolja zastupljenost u IO. Ta se recimo promjena može predložiti i usvojiti na idućoj skupštini bez problema. Što se tiče odredbi vezanih za obranu i slično, statut je rađen prema statutu foto-saveza i statutu HZTK i prema njihovim pravilnicima o članstvu pa sam jednostavno preuzeo odredbe koje su tamo bile. Što se tiče ovlasti tajnika i u drugim savezima je to tako iz razloga što je tajnik operativac i mora djelovati brzo i efikasno. Osim toga, Savez ima tri ovlaštene osobe - predsjednika, dopredsjednika i tajnika.
Što se tiče troškova, do sada smo imali praksu da se troškovi vrate (pod uvijetom da uopće imamamo para) onome koji ih je imao tj. vozaču pa je onda svejedno da li imamo 1, 2 ili 3 zastupnika jer je trošak uglavnom isti.

Offline toni

• Astronom
  • To je nepravda. Prava pravcata nepravda.
« Odgovori #15 u: 31.10.2013. u 12:52:58 sati »
Što se tiće Parnog broja može biti a u slučaju nerješenog glasovanja predsjednikov glas daje prevagu.

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #16 u: 31.10.2013. u 14:04:08 sati »
Što se tiče troškova, do sada smo imali praksu da se troškovi vrate (pod uvijetom da uopće imamamo para) onome koji ih je imao tj. vozaču pa je onda svejedno da li imamo 1, 2 ili 3 zastupnika jer je trošak uglavnom isti.

Ja sam za to da bude 1 zastupnik, s time da on po potrebi može ovlastiti nekog drugog (bilo kojeg!) člana društva. Tri zastupnika mi nemaju previše smisla:

- zastupnici društva će vrlo vjerojatno biti jednoglasni
- nije uvijek lako potrefiti da izabrani zastupnici budu slobodni točno u određeno vrijeme
- članovi društva bi trebali o odlukama i zahtjevima međusobno prodiskutirati na svojim sastancima
- zastupnici koji su fizički bliže mjestu sastanka imaju veću vjerojatnost biti brojniji pa je moguć nesrazmjer u eventualnom glasovanju, ali i raspravi
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline dorian.bozicevic

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #17 u: 31.10.2013. u 15:22:34 sati »
Prema važećem statutu i pravilniku o članstvu svako društvo može za zamijenika imenovati bilo koga iz svog članstva za pojedinu skupštinu kad redoviti zastupnik nije u mogućnosti doći.

Što se tiče tri člana već sam bio rekao da smatram da je bolje da nas je više jer imamo više mišljenja i veći izbor ljudi za tijela saveza. Za popuniti samo osnovna tijela saveza nam treba 8 ljudi, a ako proširimo Izvršni odbor, trebati će 10, a da ne govorim što će biti kada krenemo formirati sekcije i odbore.

Ja sam prije za to da na idućoj skupštini, ako radimo neke izmjene, proširimo Izvršni odbor sa sadašnjih 5 na 7 članova kako bi se postigla bolja zastupljenost svih društava u savezu i da razmislimo možda da za redovite skupštine za kvorum bude dovoljna 1/3 zastupnika, a za izborne da ostane 1/2+1.

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #18 u: 31.10.2013. u 15:55:16 sati »
Citat: Bobo
Ja sam za to da bude 1 zastupnik, s time da on po potrebi može ovlastiti nekog drugog (bilo kojeg!) člana društva. Tri zastupnika mi nemaju previše smisla:

- zastupnici društva će vrlo vjerojatno biti jednoglasni
- nije uvijek lako potrefiti da izabrani zastupnici budu slobodni točno u određeno vrijeme
- članovi društva bi trebali o odlukama i zahtjevima međusobno prodiskutirati na svojim sastancima
- zastupnici koji su fizički bliže mjestu sastanka imaju veću vjerojatnost biti brojniji pa je moguć nesrazmjer u eventualnom glasovanju, ali i raspravi

Slažem se.
Treba pojednostaviti sve što se može.
Danas se i sastanci održavaju telefonski pa se ne treba držati pravila od prije 40 godina. Zašto sekcije?
Čemu 3 člana koji negdje putuju? Ako se ne mogu dogovoriti o stavu u svom društvu neće im pomoći ni da ih ide devet na skupštinu.
U 2013. smo. Svi imaju telefone, mobitele, internet u mobitelima - ako treba nešto dogovoriti to se može u par sati ili čak minuta riješiti.
Ako se hoće administrirati pa time same sebe ograničavati - to se uvijek može i drugačije.

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #19 u: 31.10.2013. u 16:00:17 sati »
Trulo mi je da sekcije i odbore smiju voditi samo zastupnici. To bi trebali biti članovi udruga koji imaju volju aktivno se tome posvetiti.
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.