Autor Tema: HAS jučer, danas, sutra  (Posjeta: 24330 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
Odg: HAS jučer, danas, sutra
« Odgovori #180 u: 28.02.2014. u 15:48:15 sati »
Polako, kakav će biti forum određuje vlasnik foruma, na to ima puno pravo. Dakle, ako je zamisao HAS-a da na njihov forum dolaze samo predstavnici udruga i slično, to je OK. Tamo će se raspravljati onda o tome što je u interesu udruga koje su članice HAS-a. Za sve drugo imate Astroforum ili forume na stranicama astronomskih udruga ili pojedinaca. Nemojte odmah dizati bunu. :111:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline blackhole

• AstroMeteor
    • CHDK
« Odgovori #181 u: 28.02.2014. u 16:29:25 sati »
U pravu si pravila određuje vlasnik,ali svrha HAS-a bi trebala biti promicanje astronomije i pomoč najobičnijim malim članovima koji se bave astronomijom a ne isključivo odabranim pojedincima i čelnicima udruga.Kada se pročita kompletna rasprava u ovoj temi proizlazi da je svrha HAS-a samo odabir rukovodstva a male članove i nihove interese nitko ne spominje.
Meni sve to izgleda kao demokracija na hrvatski način,uloga malih članova je potvrda legitimiteta čelnih ljudi koji su unaprijed odabrani i plačanje članarine,a nakon izbora je poželjno da ništa ne pitaju i ne prigovaraju. :111:
Nevidim na koji bi način mali član saveza mogao imati koristi od njega ako nema ni elementarno pravo iznošenja svojeg mišljenja jer to pravo imaju samo odabrani,koji smiju pisati po njihovom "navodnom" forumu.
TS 114/900
EQ3,DK-V
Refractor 60/600
Canon A590 IS CHDK-PTP
Bresser 10x50
http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK
http://www.astrofoto.pondi.hr/

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #182 u: 28.02.2014. u 17:16:23 sati »
HAS nije savez pojedinaca nego udruga, HAS radi s udrugama, ne s pojedincima. Pojedinci se nalaze u udrugama ili su samostalni. Kada pojedinci požele biti u HAS-u onda se učlane u udrugu, a udruga ih delegira u HAS kao predstavnika te udruge. Stvar je sasvim jasna.

Želite li raspravljati o HAS-u imate ovdje nekoliko tema: :76:

HAS jučer, danas, sutra
HZTK i HAS
HAS - štrajk glađu!
HAS - izaberite logo
HAS Hrvatski astronomski savez - Mali Lošinj
HAS
Članstvo u HAS-u

BTW, zna li netko što je s D@riusom, nema već dosta dugo :111:

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #183 u: 28.02.2014. u 17:27:45 sati »
Forumu imaju pristup samo skupštinari. Ja to jos ne razumijem zasto, nije mi nitko objasnio o kakvim je tajnama riječ.

BTW..mislim da bi vam logicno bilo da tom forumu mogu pristupiti SVI legitimni clanovi astronomskih drustava
koja su ujedno clanice HAS-a i tamo moci iznesti svoje prijedloge, stavove i misljenja....IMHO
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #184 u: 28.02.2014. u 17:29:12 sati »
To morate riješiti s Dorianom.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #185 u: 28.02.2014. u 17:31:03 sati »
ma nemam kaj rjesavati, ja samo iznosim misljenje, nisam zainteresirana strana u ovom slucaju  :287:
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #186 u: 28.02.2014. u 17:33:37 sati »
BTW..mislim da bi vam logicno bilo da tom forumu mogu pristupiti SVI legitimni clanovi astronomskih drustava
koja su ujedno clanice HAS-a i tamo moci iznesti svoje prijedloge, stavove i misljenja....IMHO

Bas tako i ja mislim, no baš i nemam podrsku kod ljudi koji su trenutno aktivni na forumu. Zamolio sam i da mi se objasni ... nema odgovora.  :111:
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #187 u: 28.02.2014. u 17:42:58 sati »
Ukoliko je forum HAS-a zamišljen kao jedan vid komunikacije između članova skupštine koji su reprezenti astronomskih udruga smisleno je dopustiti komunikaciju na forumu samo njima.

Međutim radi promicanja demokracije bilo bi vrlo transparentno kada bi forum bio otvoren  za čitanje  članovima udruga i svima ostalim koji su amaterski ili profesionalno na neki način vezani za  astronomiju. Dakle otvoren javnosti za čitanje. Ne vjerujem kako postoje teme od poslovnih ili strateških interesa koje bi trebalo kriti. Ako su sjednice Vlade RH otvorene, ne vidim razlog da se rad skupštine HAS-a ne  prati i na ovaj način.

Koliko je to tehnički izvedivo ne znam, jer se nikada nisam bavio strukturiranjem foruma, ali mislim da ne bi trebalo biti problema.

IMHO
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline blackhole

• AstroMeteor
    • CHDK
« Odgovori #188 u: 28.02.2014. u 18:21:37 sati »
Citat:
HAS nije savez pojedinaca nego udruga, HAS radi s udrugama, ne s pojedincima. Pojedinci se nalaze u udrugama ili su samostalni. Kada pojedinci požele biti u HAS-u onda se učlane u udrugu, a udruga ih delegira u HAS kao predstavnika te udruge. Stvar je sasvim jasna.
Jasno da je HAS savez udruga ali udruge su pojedinci o kojima bi trebao odlucivati HAS.
Što se tice predstavnika udruga oni bi prvi trebali uvjetovati clanstvo u HAS-u neometanim pristupom forumu za sve svoje clanove.
Ista situacija se prije desavala u HRS ciji sam clan vec dugo.Pojedinci iz saveza potpomognuti celnicima lokalnih klubova su poceli promicati svoje interese i zamisli mimo volje clanova lokalnih radio klubova koji su dio HRS-a.Isto tako nisu smatrali potrebnim da svaki clan moze izreci svoje misljenje.To je dovelo do masovnog odlaska clanova iz lokalnih klubova sto je dovelo u pitanje opstanak klubova a time i samog HRS-a.Kada su shvatili da to vodi propasti cijelog HRS-a stvari su se iz temelja promijenile.Izmedju ostalog ostvarena je komunikacija izmedju svih clanova a ne samo izmedju predsjednika klubova i HRS-a.Nemoram ni govoriti da su mnogi celnici HRS-a i lokalnih klubova zbog povrede tastine napustili radioamaterizam,sto govori koliko im je interes bio radioamaterizma a koliko njihova funkcija.Pogledajte ovdje koja je danas prva rubrika na forumu HRS-a.
Posljedica neodgovornosti se danas vidi u broju clanova radioamatera i clanova neovisnih WiFi udruga koje su napustile HRS.
Konkretno recimo u Zagrebu postoji nekoliko WiFi udruga koje imaju na tisuce clanova za razliku od radioamaterskih klubova koji jedva prezivljavaju.
Istu sudbinu vidim i za HAS sa ovakvim ponasanjem. :sesir:
TS 114/900
EQ3,DK-V
Refractor 60/600
Canon A590 IS CHDK-PTP
Bresser 10x50
http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK
http://www.astrofoto.pondi.hr/

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #189 u: 28.02.2014. u 20:57:34 sati »
Da, znam za taj slučaj, i kod nas je puno ljudi otišlo iz radioamaterizma zbog toga. Oni koji su otišli više se nisu vratili, prisjelo im je. No, mislim da se to u astronomiji neće dogoditi jer nitko nije obavezan biti član HAS-a kao niti član bilo koje astronomske udruge, za razliku od radioamatera niti je obavezan plaćati ikakve dozvole za posjedovanje teleskopa i slične budalaštine kakve su se uvjetovale kod radioamatera. Uostalom, kakva će šteta biti ako propadne HAS? Ni do sada nije bilo ikakve koristi od njega u astronomiji :twisted: