Autor Tema: HAS jučer, danas, sutra  (Posjeta: 20465 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: HAS jučer, danas, sutra
« Odgovori #20 u: 31.10.2013. u 16:20:07 sati »
To mi dobro zvuci što kažeš.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #21 u: 31.10.2013. u 16:23:10 sati »
...
članak 13. (predzadnji stavak) .ustrojava i osposobljava članove za obranu domovine i zaštitu ljudi i imovine (pa nismo milicija ni vojska) križati za obranu domovine.
...

Da ta kretenasta stavka je preuzeta iz pravilnika iz ex. SFRJ gdje je to moralo obavezno biti zbog "obrane otadžbine, bratstva i jedinstva naroda i narodnosti Socijalističke Federativne Rebublike Jugoslavije". Imali smo to i mi u bivšem AD za vrijeme YU i tada nam je to isto bilo sasvim van pameti ali eto, moralo se jer je Partija to tako zahtijevala. To pokazuje da oni koji su ga preuzeli uopće nisu razmišljali svojom glavom nego su samo tehnički prepisivali i samo mijenjali nazivlje i pojmove. To treba obavezno izbaciti jer ne pripada vremenu u kojemu danas živimo. Treba dobro pročešljati statut i pročistiti ga. Najbolje u tu svrhu to dati nekome tko zna kako on treba izgledati ili ga usporediti s nekim takvim "normalnim" dokumentom. Nemojte se blamirati budalaštinama u statutu. :251:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline dorian.bozicevic

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #22 u: 31.10.2013. u 16:38:35 sati »
Ma sve se stvari od statuta do drugih tehnikalija daju pomalo rješavati. To sad i nije najbitnija stavka jer su svi akti važeći i potvrđeni od ministarstva uprave. Ono što je sada najvažnije je da se okupi što veći broj društava u savezu i da se odradi Izborna skupština i raspravi o programu pa ćemo se onda baviti sa točkama i zarezima i pročišćenim tekstovima.

Offline toni

• Astronom
  • To je nepravda. Prava pravcata nepravda.
« Odgovori #23 u: 31.10.2013. u 17:39:14 sati »

Ja sam prije za to da na idućoj skupštini, ako radimo neke izmjene, proširimo Izvršni odbor sa sadašnjih 5 na 7 članova kako bi se postigla bolja zastupljenost svih društava u savezu i da razmislimo možda da za redovite skupštine za kvorum bude dovoljna 1/3 zastupnika, a za izborne da ostane 1/2+1.
Za sve skupštine treba biti natpolovićna večina u zakazanao vrijeme početka skupštine. Ako nema kvruma čeka se pola sata ili sat pa je važeći broj za kvorum 1/3 članova. (zakonski može tako) Tako je i u našem statutu.

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #24 u: 31.10.2013. u 18:43:12 sati »
Slažem se.
Treba pojednostaviti sve što se može.
Danas se i sastanci održavaju telefonski pa se ne treba držati pravila od prije 40 godina. Zašto sekcije?
Čemu 3 člana koji negdje putuju? Ako se ne mogu dogovoriti o stavu u svom društvu neće im pomoći ni da ih ide devet na skupštinu.
U 2013. smo. Svi imaju telefone, mobitele, internet u mobitelima - ako treba nešto dogovoriti to se može u par sati ili čak minuta riješiti.
Ako se hoće administrirati pa time same sebe ograničavati - to se uvijek može i drugačije.

Podržavam ovo. Ne razumijem čemu potreba sastajati se u nekom prostoru koji je nekome 100-200 ili više km udaljen i tratiti vrijeme i novac kad se u današnje doba sve može preko interneta odraditi, pa čak i u realnom vremenu. Čak i vlade održavaju telefonske sjednice.

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #25 u: 31.10.2013. u 18:45:38 sati »
Trulo mi je da sekcije i odbore smiju voditi samo zastupnici. To bi trebali biti članovi udruga koji imaju volju aktivno se tome posvetiti.

I ovo također stoji i to vodi ka nekakvoj aktivnosti.

Offline astrogogo

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #26 u: 31.10.2013. u 22:14:18 sati »
Imam iskustva sa savezima u kojima je upravni odbor sačinjen od nekoliko članova, a taj broj je daleko manji od broja članica saveza.
Događa se to da oni koji nisu zastupljeni u upravnom odboru osim što onog što čuju na skupštini nemaju pojma o čemu se radi.
U drugim pak savezima svaka članica (udruga) ima svog predstavnika, to je po defaultu predsjednik te iste udruge (no nije obavezno).
Osim zasjedanja Skupštine, podržavam upotrebu skypea, google hangouta i drugih tehnika komunikacije na daljinu za sastanke UO/IO sekcije i sl..
Je li treba savez? Da treba. A zašto? Ako ne zbog novaca, a što uvijek treba, onda zbog situacije u kojoj se amaterska, a i profesionalna astronomija u Hrvatskoj našla. Trebamo mjesto na kojem će biti skupljene i dobre i loše stvari u astronomiji te ljude koji će lobirati za male udruge koje rade i čak bez novaca.
HAD ne može predstavljati sve astronome, na kraju tamo su uglavnom fizičari te ukoliko se i bave astronomijom (super) onda mogu kao i sve druge udruge, i amaterske i profesionalne, učlanit se u HAS.
Ne volim politiziranje, a ono što se sad radi je politiziranje (to nema veze s onom politikom koja uništava Hrvatsku.. ili ima). potrebno je ujedinjenje i spas za sve koji marljivo rade na bilo kojem području astronomije (astrofotografije, znansveno istraživčkom radu ili podučavanju djece i mladih.
Alternativa tome je radimo svako za sebe pa što napravimo, napravimo.
Novi sam na ovom forumu, ali ne i u astronomiji. Neke s ovog foruma znam po njihovom radu, neke znam i osobno, sve su to dobri i vrijedni ljudi koji jednako žele sve najbolje za astronomiju, ne samo u Hrvatskoj. No razlika je u nekim sitnim stajalištima koje ne smiju blokirati suradnju koja doprinosi zajedničkim interesima. Svima nama nije u interesu zarada i lova za vlastiti džep već lova za projekte na kojima radimo.
Svi Vi, Mi, Oni možemo doprinjeti razvoju ne samo astronomije nego i prirodoslovnih i tehničkih znanosti općenito, a time i razvoju zajednice u kojoj živimo. U sitnim prepirkama oko nebitnih stvari ne samo na temu HAS-a nego i drugih tema koje sam pratio ne samo na ovom forumu, oslikava ne jedinstvo građana u cijeloj Hrvatskoj, a to ne vodi k napretku.

Moj prvi post, a već opteretih vas s monologom... no ne teba se ispričavati, samo sudjelujem u raspravi..

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #27 u: 31.10.2013. u 22:30:15 sati »
Lijepo si to napisao!
Mene jos nesto zanima. Da li je clanstvo u HZTK jedini put do financiranja ili se moze I drugacije? Mozda direktno na Ministarstvo, ili nekako ...
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #28 u: 31.10.2013. u 22:36:46 sati »
Mene jos nesto zanima. Da li je clanstvo u HZTK jedini put do financiranja ili se moze I drugacije? Mozda direktno na Ministarstvo, ili nekako ...
Isto kao što malo društvo ne može tražiti novce od HZTK, nego mora ići preko HAS-a, tako je vjerojatno i sa ministarstvom. Eventualna alternativa mogu biti EU fondovi, gdje bi se moglo nekoliko društava povezati, da pokriju veći teritorij i veći broj obuhvaćenih sudionika.
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline dorian.bozicevic

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #29 u: 02.11.2013. u 15:47:09 sati »
HZTK nije jedini put do financiranja, ali je jedini put do nekih osnovnih stabilnih godišnjih sredstava. HAS će se kao i do sada truditi da prijavljuje programe i projekte na natječaje, ali je nužno da se pokuša ostvariti osnovno stabilno financiranje kako to već ide po zakonu o tehničkoj kulturi jer prijavljivanje na natječaje i fondove isto iziskuje stanovite troškove koje je teško namiriti ukoliko nema osnovnog financiranja budući da su sredstva prikupljena članarinom vrlo mala.