Autor Tema: HAS jučer, danas, sutra  (Posjeta: 24100 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: HAS jučer, danas, sutra
« Odgovori #30 u: 02.11.2013. u 21:42:12 sati »
Ok, mozes molim te malo pojasniti dinamiku financiranja projekata ako HAS nije u HZTK.

Uzmimo par hipotetskih primjera:
- javno promatranje na više lokacija u gradovima RH s edukativnim programom uz teleskope, a sve to prigodom nekog astronomskog događaja slijedeće godine. Recimo da trazis 15.000 kn
- 5 predavanja za osnovce o astronomiji i svjetlosnom oneciscenju 5.000 kn
- vikend škola astrofotografije u vašem gradu 2.000 kn po vikendu, recimo za 4 vikenda 8.000 kn
- tisak info letaka o svjetlosnom onečišćenju, za distribuciju na javnim promatranjima 2.000 kn

Eto. Zanima me slijedece:
- znas li sto od toga moze proci a sto ne?
- postoji li i u tom slucaju financiranja NE preko HZTK, uvjet o državnoj važnosti projekta?
- kako se pišu ti zahtjevi? To treba svako drustvo pisati ili ti u HASu?
- koja je razlika ako svako drustvo za sebe trazi ta sredstva, ili ako ih trazi HAS?
- ti se zahtjevi pisu jednom godisnje pa se odobre sredstva za cijelu godinu, ili se mogu pisati tokom cijele godine po potrebi?
- da li oni uvijek odobre cijeli iznos ali samo za projekte koji im se sviđaju? Da li umanje iznose i koliko cca?
- koliko vremena prođe da se sazna da li je neki projekt prosao?
- ako neki projekt jednom ne prođe, moze li se aplicirati ponovno ili to znaci da nece nikada proci?
- ako ne prođe, da li bude obrazloženo zašto nije prošao?
- kako se ta dobivena sredstva mogu trošiti?
- ima li utjecaja na dobivanje sredstava dokumentacija o uspjehu prethodno organiziranog sličnog događanja ili aktivnosti? Ako smo s 2000 kn imali puno uspjeha po školama, hoće li biti lakše dobiti i više od toga?
- za kakve ste vec projekte trazili novac, i za kakve jeste odnosno niste dobili?
- to se šalje direktno ministarstvu? Tko tamo o tome odlučuje? Kako, svako koliko?

Puno pitanja ... hvala ti na strpljivosti jer pojma nemam o tome.

"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline dorian.bozicevic

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #31 u: 03.11.2013. u 17:33:21 sati »
- znas li sto od toga moze proci a sto ne?

Ovisi o tome da li ono što želimo napraviti odgovara uvjetima natječaja i koliko je dobro projekt napisan. Vidi - kako se pišu zahtjevi?

- postoji li i u tom slucaju financiranja NE preko HZTK, uvjet o državnoj važnosti projekta?

Da sad ne idem na duge i široke, HAS se može prijavljivati na određene natječaje Ministarstva znanosti i obrazovanja, Ministarstva kulture, ... na natječaje lokalne i regionalne samouprave na čijem području ima sjedište s time da su tada aktivnosti vezane za to područje, ako sjedište ostane na Lošinju onda se imamo pravo prijavljivari na natječaje Sektora za otoke Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU s time da se aktivnosti financirane od njih moraju provoditi na otoku. Osim toga postoje natječaji raznih firmi, zaklada, nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva i EU fondova.

- kako se pišu ti zahtjevi? To treba svako drustvo pisati ili ti u HASu?

Zahtjevi se pišu prema uvjetima propisanim u svakom natječaju. Uglavnom se traži: narativni opis projekta (ponekad je propisan oblik, a ponekad sam sastavljaš stvar), financijska konstrukcija (najčešće propišu oblik tj. tablicu), izvadak iz registra udruga (40kn biljega), izvadak porezne da nema duga prema državi (40kn biljega), izjave o partnerstu ako u projektu sudjeluje više organizacija (društva), dokazi o raspolaganju vlastitim sredstvima od financijskih do opreme i prostora za provedbu projekta, kopija statuta, životopise voditelja i izvoditelja projekta u Europass obliku, ...

- koja je razlika ako svako drustvo za sebe trazi ta sredstva, ili ako ih trazi HAS?

Društva u pravilu traže srdstva od svoje lokalne i regionalne samouprave.

- ti se zahtjevi pisu jednom godisnje pa se odobre sredstva za cijelu godinu, ili se mogu pisati tokom cijele godine po potrebi?

Ovisi od natječaja do natječaja. Natječaji se raspišu i postje rokovi prijave. Za natječaje lokalne i regionalne samouprave to je najčešće jednom u godini u rujnu za iduću godinu.

- da li oni uvijek odobre cijeli iznos ali samo za projekte koji im se sviđaju? Da li umanje iznose i koliko cca?

Najčešće ne daju cijeli iznos. Budeš sretan ako daju pola. Neki natječaji unaprijed zahtjevaju da imaš 30-ak% vlastitih sredstava ili sredstava iz drugih izvora.

- koliko vremena prođe da se sazna da li je neki projekt prosao?

To bude svakako makar budu propisani rokovi do kada će biti poznati rezultati. Što se tiče lokalne i regionalne samopuprave, prijaviš u rujnu za iduću godinu i ako gledaš objave proračuna u službenim novinama onda znaš negdje do kraja godine za iduću godinu.

- ako neki projekt jednom ne prođe, moze li se aplicirati ponovno ili to znaci da nece nikada proci?

Može se ponovno prijavljivati, ali ga je uvijek potrebno prilagođavati uvjetima natječaja na koji se javljaš (nema baš copy/paste).

- ako ne prođe, da li bude obrazloženo zašto nije prošao?

Kako kada.

- kako se ta dobivena sredstva mogu trošiti?

Isključivo kako je propisano uvijetima natječaja i nikako drukčije.

- ima li utjecaja na dobivanje sredstava dokumentacija o uspjehu prethodno organiziranog sličnog događanja ili aktivnosti? Ako smo s 2000 kn imali puno uspjeha po školama, hoće li biti lakše dobiti i više od toga?

U nekim natječajima traže popis provedenih programa i aktivnosti.

- za kakve ste vec projekte trazili novac, i za kakve jeste odnosno niste dobili?

Obzirom da novaca nije bilo, prijavljivao sam uglavnom na lokalnu i regionalnu samoupravu i Ministarstvo regionalnog razvoja (sektor za otoke) jer to iziskuje najmanje sredstava (od biljega, poštarina do uredskog materijala). Do sada se uspijelo tu i tamo nešto sitno dobiti od lokalne i regionalne samouprave i MRRFEU.

- to se šalje direktno ministarstvu? Tko tamo o tome odlučuje? Kako, svako koliko?

Za natječaje ministarstava se šalje direktno u ministarstvo.
O tome odlučuju komisije za vrednovanje.
Svakako i u svakakvo doba godine.

« Zadnja izmjena: 03.11.2013. u 17:38:02 sati od dorian.bozicevic »

Offline astrogogo

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #32 u: 03.11.2013. u 20:36:28 sati »
Osim projekata, HZTK je korisna jer se preko njih može financirati i sam HAS. Dakle plaća tajnika ako je profesionalac, troškovi skupština i sastanaka UO i dr.
Zapravo, možda bi bilo dobro nekako se raspitati kod drugih saveza, kako to sve funkcionira koje su prednosti i nedostaci... bez nagađanja.

Offline toni

• Astronom
  • To je nepravda. Prava pravcata nepravda.
« Odgovori #33 u: 05.11.2013. u 13:44:17 sati »
Apsolutno je drugačije ako Je HAS u HZTK.
Ako ja sam pišem projekte prema ministarstvu a pisao sam i pišem, oni nemaju tu težinu kao uz blagoslov HZTK to jest HAS-a da je unutar HZTK.
Mi kao AD ili udruge dobivamo legitimitet. (Pa pogledajte si još jednom Vlak u snijegu i sve je jasno  :106:) Zajedno smo jači. Nije mi konkurencija ako još netko traži financiranje nekog projekta već nas shvačaju kao amatere koji nešto rade. U principu svi vole da netko radi i ne traži nadoknadu za sebe već za projekte. Naručito gdje su ulkjučena djeca.
Društva se financiraju iz lokalnih uprava i županija i teško je dobiti sredstva od ministarstva ali ako je HAS u HZTK normalno da dobiva sredstva za svoje projekte (gdje smo mi AD-i) i za financiranje troškova rada samog HAS-a.

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #34 u: 05.11.2013. u 14:07:21 sati »
To je sigurno tako.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #35 u: 06.11.2013. u 07:33:42 sati »
Ok, Dorian sto mislis kako se tvoj osnos s HZTK moze poboljšati? Vas uzajamni odnos.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #36 u: 06.11.2013. u 07:53:27 sati »
Ovo je doslo od Zvjezdanog sela Mosor:

Poštovani  astronomi,

Mi iz Zvjezdanog sela Mosor, nakon  održanog Sabora koji je trebao  biti poticaj za normalizaciju odnosa i  okupljanja  članica u Savez, smatramo da smo na  koncu ostali   na samom početku od  prije  par godina. Tu nešto ne štima, (vjerujemo da su u pitanju ljudske taštine  i neprilagođavanje  situaciji u kojoj smo se našli.
Mene osobno je  povrijedilo,  jer sam Sabor nije bio  dobro i argumentirano  pripremljen. Predstavnici  od strane HZTK  pokazali su  punu spremnost pomoći , ali  nekima to nije  u interesu,  jer žele biti autonomni. Dokumentacija koja je trebala biti  na klupama  budućih članica … ( ni traga ni glasa), šturi odgovor  „dobili ste  prije nekoliko godina…. To je veoma  neodgovorno i neprihvatljivo. Ja, Maja Novaković  osobno sam se  javila za riječ, zamolila da se uskladi Statut  i nakon dostave materijala : Planova o radu, Financijskog plana,  dostave  vjerodajnice (što je i logično), jer  tko pristupa na neviđeno i neriješeno ???.
Smatram  da je ovo veoma neozbiljno i  trapavo, pa se ovog puta i u ovakvom vodstvu HAS-a ,Zvjezdano selo Mosor  neće prijaviti  kao članica Saveza, dok god se ne postupi po dogovoru , promjeni Statuta i dostavi svih potrebnih dokumenata.

Predsjednik Zvjezdanog sela Mosor
Maja Novaković,

Tajnik Zvjezdanog sela Mosor
Tomislav Nikolić

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #37 u: 06.11.2013. u 08:28:58 sati »
I to je jedno normalno razmišljanje. 

Offline igasparic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #38 u: 06.11.2013. u 09:31:49 sati »
Mislim da gotovo svi mislimo da je postojanje funkcionalnog (amaterskog) astronomskog saveza u Hrvatskoj potrebno.

Bilo bi dobro da se uključe i oni koji imaju prigovore (često opravdane) te na Izbornoj skupštini i na druge demokratske načine utječu na to da savez postane onakav kakav bi trebao biti.

Offline Rajko

• AstroOdisej
  • **
    • Astronomska udruga Danica Ogulin
« Odgovori #39 u: 06.11.2013. u 10:20:10 sati »
Evo, da se i ja uključim u raspravu. Slažem se djelomično s gospođom Majom, samo što se meni čini da ima puuuuno taštine i s druge strane (HZTK). Bez obzira na sve dileme i trileme koje su kod nas prisutne već duže vrijeme - učlaniti se ili ne u HAS, mislim da je ipak dobra odluka učlaniti se, a i postati dio HZTK. Sve probleme, neslaganja, moguće nepravilnosti u sadržaju Statuta ili nečega drugoga, puno lakše, odnosno, jedino moguće, je mijenjati i ispravljati iznutra, tj. kao članica HAS-a. Prigovori bilo koje vrste, nekoga sa strane, potpuno su deplasirani. Stoga smo poslali pristupnicu HAS-u, pa idemo probati. Kao što neko reče, možemo izgubiti samo 100 kn, a možda dobijemo nešto puno vrijednije. A da bi to i dobili, mislim da je potrebno da se što više udruga uključi, pa se onda ne moramo bojati da će nam vlak zapeti u snijegu :76:
Celestron 8 XLT na CAM GoTo
Philips ToUcam PRO II
DFK 21AF04.AS
TS 15x70