Autor Tema: Gibanje planeta oko Sunca i oko galaktičkog središta  (Posjeta: 17618 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Gibanje planeta oko Sunca i oko galaktičkog središta
« u: 12.12.2013. u 12:48:39 sati »
Ova animacija koju je stavio Mc prdo http://www.zvjezdarnica.com/forum/index.php?topic=784.msg213691#msg213691 potaknula me na par pitanja:

1. dok tako jure prostorom, da li planeti na svojim putanjama malo zaostaju za Suncem? Kao da ih Sunce "vuče"? Nekako mi se čini da bi odgovor trebao biti da NE zaostaju jer je gibanje jednolično, nije li tako?

2. da li na svom putu oko galaktičkog središta Sunčev sustav zadržava orijentaciju neke svoje osi rotacije u odnosu na centar (to bi značilo da i ona rotira) ili je njen položaj neka konstanta u odnosu na okolni prostor (i što bi to zapravo značilo, koji prostor, što ako i on rotira oko nečega?)?

Razmišljajuci dalje, skužio sam da sličan slučaj već imamo u Suncevom sustavu:  Uranova os  se ne vrti na njegovom putu oko Sunca, tako da nekada prema suncu gledaju polovi a nekada ekvator. Prema tome bilo bi logicno i da os Sunčevog sustava isto tako stoji u prostoru uvijek jednako orijentirana.

Kako relativnost to vidi? Koja nam je tu referentna točka? Os je fiksna u odnosu na što? Da li u ovakvom svemiru išta može biti fiksno?
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Odg: Gibanje planeta oko Sunca i oko galaktičkog središta
« Odgovori #1 u: 12.12.2013. u 13:09:12 sati »
Mislim da se Sunčev sustav može opisati kao inercijalni referentni sustav, tako da planeti ne "zaostaju" za Suncem na putu oko galaksije. Barem mi nije poznato da je takvo zaostajanje izmjereno, ako postoji.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #2 u: 12.12.2013. u 13:41:47 sati »
Moram priznati da na većinu ovoga nemam odgovor, tako da će biti zanimljiva rasprava i svađa  :mrgreen:

Mislim da planeti ne zaostaju za Suncem.
Os rotacije (ako zanemarimo precesiju) ostaje uvijek ista (vidi giroskop ili zvrk), s time da znam da sam čitao o Machovoj hipotezi (http://en.wikipedia.org/wiki/Mach%27s_principle) gdje se rotacija odvija uslijed "odbijanja" od ukupnog rotacionog momenta sve mase u svemiru. Stvarno ne znam da li je to samo hipoteza, da li je prihvaćena ili pobijena.  :111:

Relativnost upravo kaže da ti sam biraš referentnu točku. Inače bi postojalo apsolutno središte ili apsolutna metrika u odnosu na koju bi se sva ostala gibanja odvijala. To nije slučaj, i svako gibanje moraš promatrati odabravši svoj referentni sistem koliko znam.
Trolor

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #3 u: 12.12.2013. u 14:09:22 sati »
Teško je reći da nešto zaostaje za nečim jer se planeti gibaju pravocrtno po zakrivljenom prostoru uslijed Sunčeve gravitacije.  Ima nešto i utjecaja gravitacije (zakrivljenosti prostora) udaljenih zvijezda, ali ona jednako djeluje i na Sunce i na planete.  IMHO
...be open minded, but don't be stupid...

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #4 u: 12.12.2013. u 14:24:34 sati »
Moram priznati da na većinu ovoga nemam odgovor, tako da će biti zanimljiva rasprava i svađa  :mrgreen:
...
Zloooo!  :287:
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #5 u: 12.12.2013. u 14:29:37 sati »
Zloooo!  :287:

Teško je nešto okarakterizirati "zlom" u postmodernističkoj kulturi i relativističkom gledanju na stvari. Trebalo bi prvo definirati neku referentnu točku pa otamo kud nas voda odnese...
U svakom slučaju, kolega, potpuno ste u krivu i ja se nimalo ne slažem s vama.
Trolor

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #6 u: 12.12.2013. u 14:39:14 sati »
Teško je reći da nešto zaostaje za nečim jer se planeti gibaju pravocrtno po zakrivljenom prostoru uslijed Sunčeve gravitacije.  Ima nešto i utjecaja gravitacije (zakrivljenosti prostora) udaljenih zvijezda, ali ona jednako djeluje i na Sunce i na planete.  IMHO

Rekao bih da utjecaj okolnih zvijezda uzrokuje distorziju elipse po kojoj se kreću planeti, tako da to više nije savršena elipsa nego ima malih fluktuacija koje ovise o blizini i položaju okolnih zvijezda.

Ovako na prvu rekao bih da planete nemaju zbog čega "zaostajati" za Suncem, odnosno da niti nema takve sile koja bi to uzrokovala. Ali to je samo MHO.
Trolor

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #7 u: 12.12.2013. u 14:39:59 sati »
Da bitna je referentna tocka.....zamisli kako izgleda putanja mjeseca oko zemlje
gledano iz perspektive sunca...a sto se tice orjentacije odgovorio si sam sa Uranom.....
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #8 u: 12.12.2013. u 16:36:30 sati »
@Dag

1. Ne. Ne Sunce ih ne "vuće". Ista sila koja pokreće Sunce pokreće i ostala tijela oko centra galaksije. Sustav je lokalno inercijalni sustav kako kaže Ach.

2. Da. Vidi Todore spekulacije. Machova hipoteza da na centrifugalnu silu vode u rotacionoj kanti djeluje ukupna masa svemira nije dokazana, ali je vrlo suvisla. U protivnom govorimo o gibanju obzirom na apsolutni prostor.

Citat:
Kako relativnost to vidi? Koja nam je tu referentna točka? Os je fiksna u odnosu na što? Da li u ovakvom svemiru išta može biti fiksno?

a1  Relativno.
a2  Koja ti paše, sve su ravnopravne. Bitno je samo da se iz jedne osi možeš po jedinstvenom principu transformirati u drugu
a3  Ne, a i nema potrebe.

Citat:
Teško je nešto okarakterizirati "zlom" u postmodernističkoj kulturi i relativističkom gledanju na stvari.

Oho, zainteresirali smo se za suvremenu filozofiju! Moramo na kavu.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline duje

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #9 u: 13.12.2013. u 17:05:27 sati »
Sunce oko središta galaksije rotira uvijek u istoj ravnini - to tako mora biti i tako je. Svaki planet oko sunca rotira uvijek u istoj ravnini. Sada bi se mogla izvući nekakva slika o gibanju sustava oko centra galaksije :)