Autor Tema: Zračenje antena  (Posjeta: 14193 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bane77

• Mjesečar
  • *
Odg: Zračenje antena
« Odgovori #10 u: 31.08.2014. u 13:46:29 sati »
Eh, evo jedne teme koju slusaju svi tehnicari za komunikacije kada god trebaju postaviti neku novu opremu ili neku novu antenu. Posto ja jesam tehnicar za komunikacije (a ovdje su uglavnom ljudi od tehnike), umjesto da vas zabavljam kojekavim pricama koje pricam korisnicima i uvjeravam ih da je to bezopasno, kako ja ipak imam dvoje djece mada sam od svoje cca 14.godine "ozracen" i bla bla bla pokusat cu vam pokazati neke brojke.

...

E sad ce mnogi rec da nisam uzeo u obzir mnoge parametre (vrstu i dijagram zracenja antena, više baznih radia na jednom site-u, skaliranje snage mobitela ....itd), znam, bila mi je namjera da vam sto jednostavnije prikazem koliko se te brojke zaista jaaako razlikuju.
 :sesir:

Znam da je vec proslo dosta vremena od ovoga, ali bih htio dodati nesto. Sve je ovo sto si napisao u redu osim jedne stvari : kumulativni ucinak. Ta bazna stanica ce raditi 24 sata dnevno, na mobitel ces pricati 10 minuta dnevno. Djeci recimo uopce neces dati mobitel, bazna stanica ce ih isto zraciti 24 sata dnevno.
Da ne spominjem neprovodjenje zakona, koliko tih stanica nije dobilo dozvolu za postavljanje (dok je to bilo aktualno)....
HAKOM se bas nije ubio od kontrole ovoga...
Sve u svemu, trka za profit, bez puno obzira prema ljudima.
Bilo koji operater ce postaviti baznu stanicu bilo gdje ako im to donosi profit, bez obzira da li nagrdjuje okolis ili steti nekome - ako ih nitko nece kazniti za to.
Nego s obzirom da si od 14. godine "ozracen", imas li kakvih problema sa stitnjacom?

Offline HrvojeVt

• Moderator
  • ZvjezdoZnanac
  • *
« Odgovori #11 u: 02.09.2014. u 15:16:08 sati »
Ma, sve to stoji, ali snaga je jednostavno pre mala. Ljudi su naviknuti na (negativno) misljenje o odasiljacima i antenama jos od vremena kada su odasiljaci u pravilu bili u kW, ponekad i MW. Danas su u pravilu dasiljaci do 100W (naravno ima iznimki, ali ti su sigurno daleko od ljudi). Bazne od mobitela su uglavnom 30 - 60W, lokalni dvbt televizijski "pretvarac" na meni obliznjem brdu je 5W. Najjaci u mojoj okolici je dvbt na obliznjem silosu je 100W ali samo za muxA svi ostali su drasticno slabiji ... ne sjecam se tocno, mislim 10-25W. Prije digitalizacije nije bilo televizije bez 500W na dalje

Nadalje, koliko djece spava pored wifi routera, dect telefona, mobilnih telefona na ponjacu pored glave, raznih bluetooth gluposti ....
  Kad bude malo vise vremena, bacit cu racunicu za wifi router na recimo 5 m ... siguran sam da se budete jako iznenadili

Kod lijecnika(na lijecenju) sam poslijednji puta bio prije cca  10g (napuhala me klima do nepokretljivosti :) ) prije toga se ne sjecam ... negdje u osnovnoj skoli. Osim naravno redovnih lijecnickih pregleda (rad na visini, bla bla) na koje me kombinat salje. Mislim da to sve govori, e da, imam dvoje djece :)
Moja mama ima problem sa stitnjacom a u zivotu nije vidjela radio odasiljac bilo koje vrste a kamoli se priblizila nekom od njih.

Ponavljam tvrdnju ... bazne od mobilnih telefona su jednostavno preslabe dokle kod ste od antena udaljeni par 10-aka metara.
Ako se na išta u ovom stoljecu treba "pjeniti" to su eventualno odasiljaci od radio difuzije.
« Zadnja izmjena: 02.09.2014. u 15:19:11 sati od HrvojeVt »

Offline HrvojeVt

• Moderator
  • ZvjezdoZnanac
  • *
« Odgovori #12 u: 02.09.2014. u 15:24:28 sati »

Ja inace ne bi htio takav repetitor na 100 m od moje kuce, ne zato jer je dokazana stetnost,
  vec zato jer jos nema studije koja bi nedvosmisleno pokazala jedno ili drugo....

Slazem se, ja bi najvise volio da je na mojoj kuci.
Najpametniji su oni koji se "pjene" na baznu na svojoj zgradi, pa onda operater prenese baznu na susjednu zgradu i latice antena sada "tuku" direkt po njihovoj zgradi  :106: :106: :106:
« Zadnja izmjena: 02.09.2014. u 15:28:51 sati od HrvojeVt »

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #13 u: 02.09.2014. u 16:28:39 sati »
...
Moja mama ima problem sa stitnjacom a u zivotu nije vidjela radio odasiljac bilo koje vrste a kamoli se priblizila nekom od njih.
...

Da nisi razbacivo kanale po ulici, tko zna... :76: :287:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #14 u: 02.09.2014. u 23:15:26 sati »
Joj, ljudi šize na 60W udaljenih parsto metara a istodobno pozdravljaju kada im se 15m od kuće/stana postavi javna rasvjeta s prigušnicom od 50-100W

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #15 u: 03.09.2014. u 08:26:46 sati »
Pričam s jednom gospođom pa veli da su joj bili iz neke firme izmjeriti "hartmanove čvorove" po kući. I još sva zadovoljna jer je kupila ili dobila (ne znam) neku nalijepnicu koju stavi u mobitel, jer kao ista štiti od zračenja mobitela.
Pitam ja jel nakon stavljanja nalijenice i dalje može razgovarati na mobitel? Veli ona da normalno može pričati. "Pa kako može komunicirati mobitel ako smo mu blokirali njegovo zračenje tj. signal?" Osim toga, nalijenica se lijepi sa stražnje strane poklopca baterije, umjesto između antene i glave. Signal na mobitelu je na 100%.

Oću reći da postoji obostrane interesne sfere. Jedni prodaju telekomunikacijske usluge/ mobitele. Drugi prodaju nalijepnice (koja je očito prevara), posteljinu, uređaje, bunkere, Faradayeve kaveze i što ja znam. Prodaju knjige, osnivaju se udruge, organizacije (gdje netko prima plaću). Youtube filmići kojima se isto da zaraditi (neki filmovi te tematike imaju milijune pregleda). Bla bla bla.
E sad, netko to radi svjesno, netko vjeruje u to. (opet obostrano)

Ne kažem da zračenje nije štetno. I sam, ako mi već ne treba, izbjegavam zračenje.  Tj. ugasim mobitel, ako je prilika držim ga podalje od sebe itd. itd.
I isto tako ne kažem da oni uređaju gore pobrojani ne rade (osim one naljepnice :zubo:). Ali je stvar najvjerojatnije prenapuhana kako bi određen dio ljudi nešto prodao/imao moć.
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline HrvojeVt

• Moderator
  • ZvjezdoZnanac
  • *
« Odgovori #16 u: 03.09.2014. u 08:42:06 sati »
Joj, ljudi šize na 60W udaljenih parsto metara a istodobno pozdravljaju kada im se 15m od kuće/stana postavi javna rasvjeta s prigušnicom od 50-100W

He he he, nije to isto, javna rasvjeta nema antene ili sustav antena koji izgledaju "opasno"  :106:

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #17 u: 03.09.2014. u 12:00:02 sati »
He he he, nije to isto, javna rasvjeta nema antene ili sustav antena koji izgledaju "opasno"  :106:

problem je sto vecina tih antena kod nas nije postavljena u skladu sa normama koje odredjuju kako stanicu treba postaviti.
pitam te ja zelis li ti stanicu na 50 m u visini glave...a takvih mjesta barem u mojoj zupaniji ima na desetke...
izgleda ne postoji interes da se to kontrolira (kao i niz drugih nepravilnosti u ovoj "lijepoj" drzavi)...zna se i zasto...
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline HrvojeVt

• Moderator
  • ZvjezdoZnanac
  • *
« Odgovori #18 u: 03.09.2014. u 23:50:02 sati »
Pokusavam si zamisliti tu situaciju kada su antene u visini glava ljudi na 50 m pa bas i ne mogu. Ajd fotkaj to kad ti bude usput.

Offline Bane77

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #19 u: 04.10.2014. u 10:49:29 sati »
Ma, sve to stoji, ali snaga je jednostavno pre mala. Ljudi su naviknuti na (negativno) misljenje o odasiljacima i antenama jos od vremena kada su odasiljaci u pravilu bili u kW, ponekad i MW. Danas su u pravilu dasiljaci do 100W (naravno ima iznimki, ali ti su sigurno daleko od ljudi). Bazne od mobitela su uglavnom 30 - 60W, lokalni dvbt televizijski "pretvarac" na meni obliznjem brdu je 5W. Najjaci u mojoj okolici je dvbt na obliznjem silosu je 100W ali samo za muxA svi ostali su drasticno slabiji ... ne sjecam se tocno, mislim 10-25W. Prije digitalizacije nije bilo televizije bez 500W na dalje

Zbog razlicite modulacije 100W DVB-T je jednako 400W analogije. Znaci uzmes 500W TV odasiljac, preradis ga de emitira DVB-T i dobijes cca 125W snage. Drugacija modulacija, drugacije mjerenje.
Sto se tice odasiljaca snage vise kW ili MW koliko znam nisu nikada ni bili u naselju vec na izoliranim lokacijama (Sljeme, Ucka, Biokovo...)
TV odasiljaci su u pravilu dovoljno daleko od ljudi da ne prave probleme jer s jednim 10W DVB-T bez problema se pokrije podrucje dvadesetak kilometara - naravno zavisi od konfiguracije terena, antenskog sustava...
Bazne stanice imaju vise kanala, uze podrucje (snaga je "koncentrirana" na manjem rasponu frekvencija), usmjerenije je zracenje i nalaze se manje vise svuda.
Ovo sve sto si napisao za routere, DECTi ostale stvari po kuci, definitivno stoji...