[- ASTRONAUTIKA -] > RADIO SWL

Zračenje antena

<< < (3/6) > >>

Bane77:

--- Citat: HrvojeVt - 10.01.2014. u 04:10:33 sati ---Eh, evo jedne teme koju slusaju svi tehnicari za komunikacije kada god trebaju postaviti neku novu opremu ili neku novu antenu. Posto ja jesam tehnicar za komunikacije (a ovdje su uglavnom ljudi od tehnike), umjesto da vas zabavljam kojekavim pricama koje pricam korisnicima i uvjeravam ih da je to bezopasno, kako ja ipak imam dvoje djece mada sam od svoje cca 14.godine "ozracen" i bla bla bla pokusat cu vam pokazati neke brojke.

...

E sad ce mnogi rec da nisam uzeo u obzir mnoge parametre (vrstu i dijagram zracenja antena, više baznih radia na jednom site-u, skaliranje snage mobitela ....itd), znam, bila mi je namjera da vam sto jednostavnije prikazem koliko se te brojke zaista jaaako razlikuju.
 :sesir:

--- Kraj citata ---

Znam da je vec proslo dosta vremena od ovoga, ali bih htio dodati nesto. Sve je ovo sto si napisao u redu osim jedne stvari : kumulativni ucinak. Ta bazna stanica ce raditi 24 sata dnevno, na mobitel ces pricati 10 minuta dnevno. Djeci recimo uopce neces dati mobitel, bazna stanica ce ih isto zraciti 24 sata dnevno.
Da ne spominjem neprovodjenje zakona, koliko tih stanica nije dobilo dozvolu za postavljanje (dok je to bilo aktualno)....
HAKOM se bas nije ubio od kontrole ovoga...
Sve u svemu, trka za profit, bez puno obzira prema ljudima.
Bilo koji operater ce postaviti baznu stanicu bilo gdje ako im to donosi profit, bez obzira da li nagrdjuje okolis ili steti nekome - ako ih nitko nece kazniti za to.
Nego s obzirom da si od 14. godine "ozracen", imas li kakvih problema sa stitnjacom?

HrvojeVt:
Ma, sve to stoji, ali snaga je jednostavno pre mala. Ljudi su naviknuti na (negativno) misljenje o odasiljacima i antenama jos od vremena kada su odasiljaci u pravilu bili u kW, ponekad i MW. Danas su u pravilu dasiljaci do 100W (naravno ima iznimki, ali ti su sigurno daleko od ljudi). Bazne od mobitela su uglavnom 30 - 60W, lokalni dvbt televizijski "pretvarac" na meni obliznjem brdu je 5W. Najjaci u mojoj okolici je dvbt na obliznjem silosu je 100W ali samo za muxA svi ostali su drasticno slabiji ... ne sjecam se tocno, mislim 10-25W. Prije digitalizacije nije bilo televizije bez 500W na dalje

Nadalje, koliko djece spava pored wifi routera, dect telefona, mobilnih telefona na ponjacu pored glave, raznih bluetooth gluposti ....
  Kad bude malo vise vremena, bacit cu racunicu za wifi router na recimo 5 m ... siguran sam da se budete jako iznenadili

Kod lijecnika(na lijecenju) sam poslijednji puta bio prije cca  10g (napuhala me klima do nepokretljivosti :) ) prije toga se ne sjecam ... negdje u osnovnoj skoli. Osim naravno redovnih lijecnickih pregleda (rad na visini, bla bla) na koje me kombinat salje. Mislim da to sve govori, e da, imam dvoje djece :)
Moja mama ima problem sa stitnjacom a u zivotu nije vidjela radio odasiljac bilo koje vrste a kamoli se priblizila nekom od njih.

Ponavljam tvrdnju ... bazne od mobilnih telefona su jednostavno preslabe dokle kod ste od antena udaljeni par 10-aka metara.
Ako se na išta u ovom stoljecu treba "pjeniti" to su eventualno odasiljaci od radio difuzije.

HrvojeVt:

--- Citat: Krun0 - 12.01.2014. u 13:32:27 sati ---

Ja inace ne bi htio takav repetitor na 100 m od moje kuce, ne zato jer je dokazana stetnost,
  vec zato jer jos nema studije koja bi nedvosmisleno pokazala jedno ili drugo....

--- Kraj citata ---

Slazem se, ja bi najvise volio da je na mojoj kuci.
Najpametniji su oni koji se "pjene" na baznu na svojoj zgradi, pa onda operater prenese baznu na susjednu zgradu i latice antena sada "tuku" direkt po njihovoj zgradi  :106: :106: :106:

Danijel:

--- Citat: HrvojeVt - 02.09.2014. u 15:16:08 sati ---...
Moja mama ima problem sa stitnjacom a u zivotu nije vidjela radio odasiljac bilo koje vrste a kamoli se priblizila nekom od njih.
...

--- Kraj citata ---

Da nisi razbacivo kanale po ulici, tko zna... :76: :287:

Acheron:
Joj, ljudi šize na 60W udaljenih parsto metara a istodobno pozdravljaju kada im se 15m od kuće/stana postavi javna rasvjeta s prigušnicom od 50-100W

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju