Autor Tema: Zračenje antena  (Posjeta: 12585 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Zračenje antena
« Odgovori #20 u: 04.10.2014. u 13:26:24 sati »
Da znam da danas takve radio stanice retko ko sluša ali šta je sa MW ili LW odašiljačima, oni su ipak još uvek u pogonu i po pravilu  vrlo velike emisione snage ?

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #21 u: 04.10.2014. u 15:15:04 sati »
Da znam da danas takve radio stanice retko ko sluša ali šta je sa MW ili LW odašiljačima, oni su ipak još uvek u pogonu i po pravilu  vrlo velike emisione snage ?

To ti je HAARP

Offline Bane77

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #22 u: 17.10.2014. u 14:29:38 sati »

Koliko zanam u Hrvatskoj jos ide DRM (digitalni) iz Deanovca sa vjerovatno 2 slusatelja, a ovo ostalo sto je bilo u analogiji se vjerovatno pogasilo. znam da su oni sto su emitirali Glas Hrvatske prestali raditi:
http://www.oiv.hr/broadcasting/terrestrial/analog-radio/analog-radio_hr.aspx
A snage su bile od 10-ak KW do 1,2 MW (ne, nije greska - Grbe pokraj Zadra su imale srednjevalni odasiljac te snage).
Ako itko zna da li još nešto od toga radi neka javi....

U svijetu ih jos sigurno ima, znam da sam u automobilu nedavno slucajno promjenio band i ukljucio pretrazivanje, kad neki kinezi na engleskom govore vijesti :-)

Uglavnom u Europi je prijelaz na digitalu...
« Zadnja izmjena: 01.05.2015. u 07:55:05 sati od Bane77 »

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #23 u: 17.10.2014. u 14:53:56 sati »
A "Radio Zagreb" na 1134 Khz, jel taj odašiljač još uvek radi ?

Offline Mario

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronomija.pondi
« Odgovori #24 u: 17.10.2014. u 16:22:16 sati »

A snage su bile od 10-ak KW do 1,2 GW (ne, nije greska - Grbe pokraj Zadra su imale srednjevalni odasiljac te snage).

Ad astra per aspera - a rough road leads to the stars

Offline Bane77

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #25 u: 17.10.2014. u 20:58:09 sati »
A "Radio Zagreb" na 1134 Khz, jel taj odašiljač još uvek radi ?

Ako se ne varam to je bila frekvencija sa Grba kraj Zadra. Ako je ista modulacija kao što je bila na srednjem valu na Hvaru nekada je išao HR1, pa Glas Hrvatske, pa su ga ugasili i to koliko vidim na netu 01.01.2014.
Zadarski je odašiljač uglavnom emitirao s pola snage,što je još uvijek impresivnih 600 kW i jako se dobro čuo na blago rečeno velikom području. Za usporedbu srednji val na Hvaru je bio snage 50kW i ugašen je prije više godina.
Ovo su sve informacije s ruba sjećanja koje sam čuo davno pa ima šanse i da sam nešto pogriještio. Osim onih 1.2MW, to mi se urezalo u sjećanje :-)
« Zadnja izmjena: 01.05.2015. u 07:54:14 sati od Bane77 »

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #26 u: 17.10.2014. u 21:09:59 sati »
Ukoliko je to istina da je am emitovanje Radio Zagreba(HRT) na 1134 Hz ugašeno, neizmerno mi je žao što to čujem !
Ne povratile se te godine daleko bilo, ali na toj frekvenciji i na 792 Khz(VOA) smo u Srbiji 90-ih slušali "vesti iz vlastite zemlje" koje su nam bile nedostupne na režimskoj televiziji i radiju...

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #27 u: 17.10.2014. u 21:52:27 sati »
Ukoliko je to istina da je am emitovanje Radio Zagreba(HRT) na 1134 Hz ugašeno, neizmerno mi je žao što to čujem !
Ne povratile se te godine daleko bilo, ali na toj frekvenciji i na 792 Khz(VOA) smo u Srbiji 90-ih slušali "vesti iz vlastite zemlje" koje su nam bile nedostupne na režimskoj televiziji i radiju...
Danas imaš internet streaming koji se čuje jednako dobro u cijelom svijetu. Samo ako imaš pristup internetu.

Na taj način se i ovdje u Belgiji čuje emisija Andromeda na HR2. :)

Offline Accuphase

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #28 u: 17.10.2014. u 22:04:53 sati »
Naravno ali net-radia nije bilo pre 20 godina, plus što ima neke posebne čari u šuštavom & krckavom am zvuku, uz neizbežno mešanje susednih frekvencija jakih odašiljača !
Da ne pominjem što je moralo da se pojača da bi se išta čulo, dok "podobne komšije" čulje uši da li slušate nešto "nepodobno"...

Offline DarkoKZ

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #29 u: 17.12.2014. u 14:44:37 sati »
Mikrovalno zračenje !?
Evo kako se koristi:
http://rt.com/news/214955-china-ray-gun-poly/
Nisu napisali kaj se desi ako imaš GSM u žepu !
(koga baš jako zanima nek ga stavi u mikrovalku pa pogleda)
 :287: