Autor Tema: Crne rupe - novosti  (Posjeta: 15824 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Crne rupe - novosti
« u: 09.01.2014. u 21:29:33 sati »
Ovo je bas zanimljivo, a posebno scenariji od pocetka, od Big Banga.
http://www.skyandtelescope.com/news/home/Runt-Galaxies-Carry-Heavyweight-Black-Holes-239254721.html
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Human

• AstroBrbljavac
  • *
Odg: Crne rupe - novosti
« Odgovori #1 u: 09.01.2014. u 22:01:25 sati »
Ovo je bas zanimljivo, a posebno scenariji od pocetka, od Big Banga.
http://www.skyandtelescope.com/news/home/Runt-Galaxies-Carry-Heavyweight-Black-Holes-239254721.html
Zanimljivo.
Hvala za link.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #2 u: 10.01.2014. u 07:27:30 sati »
Zanimljiv članak.
Sad je vrijeme za pitanja  :zubo:

But dwarf galaxies are windows into the past, says Reines, because they haven’t evolved much since the beginning of the universe.
Slobodan prijevod za Đenu:
Patuljaste galaksije su prozor u prošlost, kaže Reines, jer nisu puno evoluirale od početka svemira.

Mene zanima, zašto su patuljaste galaksije imune na promjene i koje su to promjene koje "galaksijska evolucija" donosi velikim galaksijama?
Trolor

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #3 u: 10.01.2014. u 08:00:33 sati »
Usudio bih se pretpostaviti da zbog manje gustoce zvijezda ima puno manje interakcija medju njima. I kako vrijeme prolazi ima ih sve manje. Pa ako jos I nije bilo puno "lutajuce" materije I plina, ono sto se potrosilo potrosilo se, I kao da su u jednosmjernoj ulici, postaju sve starije I starije. Ne znam sto bi drugo rekao.

S druge strane, evolucija zvijezda opet donosi novu materiju koja moze donijeti promjene ...
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #4 u: 10.01.2014. u 08:43:56 sati »
Usudio bih se pretpostaviti da zbog manje gustoce zvijezda

Ja se recimo ne bih usudio procijeniti gustoću na temelju ukupne mase? Možda sam u krivu.
Trolor

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #5 u: 10.01.2014. u 08:49:00 sati »
A obratno?
Moramo na kavicu danas!

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #6 u: 10.01.2014. u 08:57:25 sati »
A obratno?

Mislio sam reći, iako je veća ukupna masa činjenica je da je i veličina veća. Iako vjerojatno postoje razlike u gustoći, po meni najviše u centru, ipak te razlike ne bi trebale biti tolike da uzrokuju tako drastične razlike u evoluciji.

Plus, nekako mislim da su možda olako odbacili recimo crne rupe koje su ostale iza samog Big Banga? Sigurno je eksplozija takve veličine uzrokovala pojavu crnih rupa tu i tamo? Te crne rupe bi tada nastavile rasti s "početnom prednošću".
Dodatno me zbunjuje, kakve su to "dormant" - spavajuće - crne rupe? To su one kod kojih u centru patuljastih galaksija nema dovoljno aktivnosti pa nemaju što jesti?
Trolor

Offline igasparic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #7 u: 10.01.2014. u 09:18:31 sati »
Stvarno zanimljiv članak.

Prema zadnjim otkrićima izgleda da su sve galaksije u početku (kratko nakon Big Banga) bile jako patuljaste. Današnje velike galaksije su vjerojatno nastale stapanjem više (puno) takvih protogalaksija.

Mali dio preživjelih patuljastih galaksija (ili onih koje nisu jako narasle interakcijom s drugim galaksijama) formirao je i središnju crnu rupu značajnije mase (> 1000 masa Sunca). Tu su sigurno utjecali i drugi faktori kao što su gustoća zvijezda i materijala općenito u blizini centra galaksije, je li već postojala nekakva "primoordijalna" crna rupa u tom području i slično.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #8 u: 10.01.2014. u 09:21:28 sati »

Dodatno me zbunjuje, kakve su to "dormant" - spavajuće - crne rupe? To su one kod kojih u centru patuljastih galaksija nema dovoljno aktivnosti pa nemaju što jesti?

Pa upravo to, ako je gustoca objekata mala, sve ce rjeđe biti i interakcije koje neki objekt mogu poslati u neku nestabilnu orbitu i time otvoriti mogucnost da bude privucen u rupu.
U nekom momentu galaksija postaje toliko rijetka da funkcionira gotovo kao otvoreni skup, a rupa u sredini samo sve skupa drzi na okupu.

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #9 u: 10.01.2014. u 18:13:33 sati »
Slobodan prijevod za Đenu:
Patuljaste galaksije su prozor u prošlost, kaže Reines, jer nisu puno evoluirale od početka svemira.
Ajme , i još jedan put , ajme lipote. Ko ovo more platit? Ma nema,  za ovo još jedne gradele san dužan .
A kako bi bilo , da vas sve okupin one kojima san obeća gradele ,svi jednom da dođete kod mene doma , lipo popamo malčice litricu po glavi guštamo .....ali uvjet nikakvih tema od ovih ludosti ....samo lipi  laganini.Bila bi mi čast.

Mislio sam reći, iako je veća ukupna masa činjenica je da je i veličina veća. Iako vjerojatno postoje razlike u gustoći, po meni najviše u centru, ipak te razlike ne bi trebale biti tolike da uzrokuju tako drastične razlike u evoluciji.

Da ponovimo   citat "iako je veća ukupna masa činjenica je da je i veličina veća"
Iz rečenog  , za razbistrenje stvari ali i ne konkretnog  rješenja, tako stvari ne stoje , treba  po meni poći od fizikalnog principa koji tumači  uzrok  koji  tvori crnu rupu. Naime crna rupa po svojoj definiciji je kontrakcija energije /mase što znači prostorna redukcija iste količine  energije /mase sa neke veće volumnosti na manju. Crna rupa u biti je ista količina energije prostorno zbijena na vrlo malu dimenziju prostora. To nam determinira zakon očuvanja energije.
To  znači da za stvaranje crne rupe , potrebna je neka   energijska  podloga , nazovimo je tako , koja  može biti različita  po svom intenzitetu odnosno  snažnija ili slabija. Po istoj logici  razmišljanja, jača energijska osnova ,   predstavlja u stvari opet  samo tranziciju iste količine  energije  sa veće prostorne veličine na umanjenju. U principu dobiva  se , samo prostorno patuljastija dimenzija energije /mase u odnosu na njen volumen u ranijem  stanju ali zato energijski mnogo većeg djelovanja .
Veća potencijalna osnova, veća mogućnost za  stvaranje crne rupe , bez obzira što osnova ima  patuljastu veličinu. Međutim , pitanje je odakle ta inertna nepromjenjivost tog sustava? Izgleda da se radi  o jakoj konstrukciji sustava energije  na malom prostoru u žiži Svemira  . Po svojoj formi , patuljasta galaksija u Svemiru , stabilan je i čvrst svemirski  „bunker“ , patuljasti koncentrat energije“ , koji nije po sadržaju crna rupa ali  je kao sustav tako jako kompaktan i nezavisan  da teško može doživljavati snažnije energijske promjene iz vanjskih utjecaja . Začahurenost patuljastih galaksija  možda je uzrokovana "betoniranim" koncentratom snage energije  na relativno malom prostoru  . :hopla:

« Zadnja izmjena: 11.01.2014. u 20:19:40 sati od Đeno »
Nek samo rotira...