Autor Tema: Crne rupe - novosti  (Posjeta: 15826 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Odg: Crne rupe - novosti
« Odgovori #20 u: 17.01.2014. u 23:00:52 sati »
Zapravo, sve to i dalje postoji u crnoj rupi (zbijeno na N-tu) samo kad pređe horizont događaja nema načina da mi to vidimo.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #21 u: 18.01.2014. u 08:19:05 sati »
Nece nikada sve nestati u rupi.
Ako nema neke interakcije s trećim tijelom da mu poremeti putanju, zadnje tijelo ostat će u vječnom kruženju oko zadnje rupe

Zapravo mi se čini da je ovo jakojako malo vjerojatan događaj.
Skup putanja koje vode u crnu rupu puno je veći od vrlo ograničenog broja putanja koje vode u eliptično kruženje oko nje. Barem se meni čini.
Trolor

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #22 u: 18.01.2014. u 08:20:57 sati »
Može li neko tijelo (atom) biti u eliptičnoj putanji oko crne rupe na način da samo dio vremen provodi s druge strane horizonta događaja?

Na grafici je crna točka singularitet, sivi prostor je onaj unutar horizonta događaja i crveno je putanja neke vragolaste čestice.
« Zadnja izmjena: 18.01.2014. u 08:25:25 sati od Acheron »

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #23 u: 18.01.2014. u 09:08:17 sati »
@ Todor: da li bi bilo tako kako kazes i da je rupa samo obicna zvijezda?
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #24 u: 18.01.2014. u 09:11:26 sati »
Može li neko tijelo (atom) biti u eliptičnoj putanji oko crne rupe na način da samo dio vremen provodi s druge strane horizonta događaja?

Ne bi moglo.
Ali dobra ideja  :76:

Jednom kad prijeđeš horizont nema natrag. To je nešto kao pravilo broj 1. Njega se prvog gleda u nizu pravila...
Trolor

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #25 u: 18.01.2014. u 09:27:57 sati »

Za takvu putanju morao bi imati brzinu veću od c.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #26 u: 18.01.2014. u 09:39:55 sati »
aha, zaboravio sam na to za brzinu c. ali zar zbog slobodnog pada, zar tijelo iza horizonta dogadjaja i onako nema brzinu vecu od c? lupetam gluposti, vjerojatno newtonovska logika ne vrijedi u crnim rupama.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #27 u: 18.01.2014. u 09:52:44 sati »
ali zar zbog slobodnog pada, zar tijelo iza horizonta dogadjaja i onako nema brzinu vecu od c? l

Ja bih rekao da tijelo prilikom upada u nedimenzionalnu točku koja je zapravo crna rupa ima brzinu jednaku c. Ali to postiže nakon beskonačno puno vremena, tako da se uzima da tijelo pada u crnu rupu beskonačno dugo. To naravno ne vrijedi za horizont događaja koji je u monogočemu (pretpostavlja se) sličan našem svemiru osim što ništa ne može izići van (kao uostalom niti iz našeg svemira) i što sve unutra beskonačno dugo pada u točku koju zovemo diskontinuitetom.
Prostor između horizonta događaja i diskontinuiteta može biti iznenađujuće rijetko naseljen materijom. Nešto kao zrak oko nas. A i rjeđe ako je crna rupa dovoljno masivna.

Barem je to moja interpretacija. Čista špekulacija dok netko ne ode tamo, pogleda i vrne se natrag.
Trolor

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #28 u: 18.01.2014. u 10:10:40 sati »
Zapravo mi se čini da je ovo jakojako malo vjerojatan događaj.
Skup putanja koje vode u crnu rupu puno je veći od vrlo ograničenog broja putanja koje vode u eliptično kruženje oko nje. Barem se meni čini.
Mozes ovo pls pojasniti?
Da li u ovom slucaju crnu rupu vidis kao nesto razlicito od obicne masivne zvijezde?
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #29 u: 18.01.2014. u 10:18:08 sati »
Mozes ovo pls pojasniti?
Da li u ovom slucaju crnu rupu vidis kao nesto razlicito od obicne masivne zvijezde?

Ne znam kako?
Od svih putanja u kojima mogu završiti zadnja dva tijela, velika većina prije ili kasnije vodi do kolizije. Samo mali dio mogućih putanja vodi do kruženja jednog tijela oko drugog, zar ne?
Razlika je što crna rupa ima horizont događaja iz kojeg nema izlaska, dok kod obične zvijezde samo direktni sudar vodi do tog scenarija.
Trolor