Autor Tema: Sjajna supernova u M82  (Posjeta: 8026 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 2001

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
    • Astronautika
Odg: Sjajna supernova u M82
« Odgovori #30 u: 26.01.2014. u 00:25:16 sati »
Večeras sam na -8 Celzija...........u kontrastnom ambijentu 40-tak cm snijega slijedi...

ti nisi normalan, al to sam ti rekao jos onomad prije desetak godina u pionirskom gradu u zarebu na drzavnom natjecanju.. :)
svaka cast, kod mene je +2C i ne pada mi na pamet da izadjem van :)
"Nitko nije učinio veću grešku od osobe koja nije učinila ništa jer je mogla učiniti malo"
Edmund Burke

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #31 u: 26.01.2014. u 00:29:17 sati »
Ja nemam kuda izaći, snijeg me zatrpao, a kako sam slobodan do 29-og, nisam ga čistio, živim u toplini doma svoga, klope imam, cuge imam, i interneta isto i što mi više treba :mrgreen:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline 2001

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronautika
« Odgovori #32 u: 26.01.2014. u 00:38:30 sati »
samo se ti sefe uljuljaj u toplinu doma, vidit ces kad ti pukne bezicna veza, kad popucaju zicane srujne veze, kada ti nestane grijanja i smrzne se voda i odvodnja, kada ti snjeg zatrpa tavan a vjetar otvori prozore...pitat ce se zeko di je bio kad je padalo i puhalo :) neces se samo tako izvuci od online gledanja SN....btw, to je bilo nezamislivo prije dvadesetak godina (da, cini mi se da onda interneta nije ni bilo, bas kao ni mobitela, a to znaci da vecina nas jos ne bi ni znala da je pukla SN u UMA!)
"Nitko nije učinio veću grešku od osobe koja nije učinila ništa jer je mogla učiniti malo"
Edmund Burke

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
« Odgovori #33 u: 26.01.2014. u 01:21:23 sati »
Na Medvednici je u 20:00 bilo -5. Od pravog fotkanja ništa, ali sam barem škicnuo SN. :D
Još dok sam pripremao teleskop navukli su se oblaci i tek sam uspio napraviti jednu 1min ekspoziciju kroz tanju naoblaku.

Ang na Losmandy GM8, QHY9c
Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #34 u: 26.01.2014. u 01:24:47 sati »
Ja sam mislio vizualno baciti pogled ali ova visoka magla/niski oblaci su upropastili planove.

Offline dodo

• Biser Galaktike
« Odgovori #35 u: 26.01.2014. u 13:50:31 sati »
Večeras sam na -8 Celzija promatrao supernovu prvo Newtom 150/750, a onda i Kmicom - Dobsonom 304/1500.
Kraći izvještaj i fotka Kmice u kontrastnom ambijentu 40-tak cm snijega slijedi...
:112:
svaka cast, galileo! ja isto skupljam hrabrost pogledati svemirsku cigaru cim vedro nebo dopusti, no kad vidim termometar i snijeg... bas me zanima izvjestaj s promatranja!
nadam se da kad za neko vrijeme se sjaj supernove poveca, da ce biti i ugodniji uvjeti za promatranje.. mozda nesto kao i mikeski zvjezdari organiziramo...
 :sesir:
200/1200 SkyWatcher Dobson

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #36 u: 26.01.2014. u 14:32:33 sati »
Još dok sam pripremao teleskop navukli su se oblaci i tek sam uspio napraviti jednu 1min ekspoziciju kroz tanju naoblaku.
...
Bravo Beorn, fino se vidi. Bas je sjajna.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
« Odgovori #37 u: 26.01.2014. u 15:50:25 sati »
Hvala Daže.  :286:
Zvijezda desno je magnitude 10.7, tako da mi se čini da je SN nešto preko 11.
Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #38 u: 26.01.2014. u 17:54:28 sati »
Ja sam taman sve postavio i onda se navukli oblaci  :122:
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline galileo

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #39 u: 26.01.2014. u 18:04:51 sati »
Evo mojeg izvješća o sinoćnjem susretu pod zvijezdama.

Supernovu se amaterskim teleskopom ne može promatrati svake godine, pa sam usprkos temperaturi ispod ništice odlučio baciti pogled na kataklizmičku eksploziju zvijezde koja se dogodila prije 12 milijuna godina.

Promatranju je dan ranije prethodilo znatno zahladnjenje i snježno nevrijeme nakon za siječanj pretoplih, nažalost i oblačnih dana.
U subotu 25. siječnja čistio sam snijeg u dvorištu i na ulici i dobro sam se zagrijavao „lopatanjem“. U popodnevnim satima sa sjeverozapada se nad obzorom širilo nebesko plavetnilo pa je rumenilo zalazećeg sunca na snijegom okovanim krovovima i krošnjama drveća obećavalo zimsku zvjezdanu večer bez mjesečine. I doista, navečer je nad južnim obzorom blještala raskoš velikog zimskog šesterokuta i Jupitera u Blizancima.
Iza 20 sati u dvorište sam počeo iznositi opremu. Nije bila idealna vidljivost zbog neke izdignute izmaglice. Najviše pozornosti posvetio sam prijenosu optičke cijevi Dobsona 304/1500 pazeći da mi  „crni dragulj“ težak 20kg na djelomice zaleđenim stubama i stazi ne isklizne iz ruku.
Dok se „Kmica“ hladila, galaksiju M82 prvo sam promatrao „vazdahladnim“ Newtom 150/750 (EQ-3) pri povećanju 30x. U izduženom tijelu galaksije uočavala se zvijezda slabog sjaja – supernova SN 2014J, rijetko nebesko uprizorenje koje početkom 2014. pred okulare teleskopa dovodi astronome diljem svijeta. Svjestan da tjelesne i duhovne rezerve moram čuvati za promatranje na još nižoj temperaturi, sat vremena zagrijavao sam se u domu ispijanjem čaja.
Prije izlaska u noćnu studen obukao sam još jedan sloj odjeće. „Kmica“ je već mjesecima čeznula za paleofotonima pa „veliki povratak“ nije mogao biti bolji. Kao da je u rukama nebesnika Johna Dobsona sigurno je „plovila“ ciljanim dijelom neba ususret starim znancima M81 & M82. Za nepune dvije minute pri povećanju 50x „zvjezdani razarač“ pronašao je metu – M82 i  gigantsku eksploziju velike zvijezde koja je živjela samo nekoliko stotina milijuna godina.
Očekivano „Kmica“ je ponudila više detalja u galaksiji i njenoj okolici.
Supernova, jedini i naglešeno sjajni točkasti artefakt vidljiv u difuznom vretenastom klupku milijardi zvijezda, djelovala mi je osamljeno u svojem usudu. Taj dojam osnažio je kontrast i slutnja studeni svemirskoga bezdana nasuprot nuklearnom bljesku. 
Sjetio sam se i fotkati „Kmicu“ nakon povratka u sigurnu luku Mliječne staze.

Nije prošlo ni 30 minuta promatranja na -8 Celzija, a ja sam se vratio u toplinu doma.
Prije unošenja opreme vježbom sam osnažio pokretljivost tijela da „svemirski Linić“ Mr Murphy ne naplati porez za neoprez. 
« Zadnja izmjena: 26.01.2014. u 18:15:24 sati od galileo »
Ivica Skokić: SUNČANI SATOVI U HRVATSKOJ
http://www.celestialscenes.com/sundials/index.php?location=Home