Autor Tema: Novi PHD  (Posjeta: 12403 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
  • Majstor Svjetlosti
Odg: Novi PHD
« Odgovori #40 u: 16.09.2016. u 20:07:43 sati »
Što misliš, može li postojati razlika u preciznosti, obzirom da SharpCap koristiš na finderu, dok se PolarMaster koristi baš na RA osi?

Ne. I u jednom i u drugom slučaju tražiš centar kružnice koju opisuješ okretanjem RA. U oba slučaja, ishodište je isto.

I da, malo sam računao i ispada da QHY9 na 765mm fokusne ima vidno polje 82'x61'. Znači, mogu i s time raditi rektifikaciju.

« Zadnja izmjena: 16.09.2016. u 20:11:45 sati od HrAstro »
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #41 u: 22.09.2016. u 15:31:13 sati »
Noćas sam vidio priliku za isprobati rektafikaciju sa SharpCap.

Na žalost neuspješno!
Instalirao sam zadnju inačicu. Odmah je prepoznalo QHY5II-L koju koristim na 9x50.
Vidno polje u toj kombinaciji je cca 1.5x1°.
Kliknem na opciju Polar Align i nakon 2 sec banana. Program se sruši. Par pokušaja s raznim  Compatibility modovima i ne radi.
Zatim sam instalirao stariju inačicu programa i radi.
Namjestio ekspoziciju na cca 1sec. Vide se zvijezde. Počne tražiti zvijezde. Nađe ih nekih 20ak. Ali nikako da napravi palte solving.
Pustio sam ga da radi po par minuta s raznim postavkama i neće.

Doduše, testirao sam iz grada. Počeli nailaziti oblaci itd. Možda ga je to zezalo.
Nemam pojma, danas probam ponovo.
Probam i driftanje u PHD. Zapravo, malo sam se i time poigrao, ali čisto radi usporedbe prije i poslije SharpCap. Kako nisam ništa postigao sa SharpCap a i polako se navukli oblaci, odustao sam.

Offline Boski

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #42 u: 23.09.2016. u 08:19:51 sati »
U svakom slučaju javi kako je prošlo  [71*
Teleskop: SW ED80 Apo
Montaže: HEQ5 Pro
Dalekozori: Pentax 10x50 PCF WP II
Kamere: Qhy9c, Qhy5 II mono
Fotić, objektivi: Nikon D5300; 18-55 mm, 50-200 mm, Samyang 16mm f/2.0
http://www.astrobin.com/users/Boski/

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #43 u: 23.09.2016. u 08:26:35 sati »
Nikako nije prošlo. Ista stvar je kod mene. Zadnja verzija se sruši a stara verzija nemože napraviti plate solving. To je sa Qhy kamerama. Probat ću sa Moravianom zadnju verziju. Ako i to ne bude radilo-polemaster i doviđenja.

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #44 u: 23.09.2016. u 08:50:52 sati »
Tak je, nikako nije prošlo.

Bunio sam se autoru,
http://www.astronomyshed.co.uk/forum/viewtopic.php?f=55&t=28340&p=191638#p191638
http://www.astronomyshed.co.uk/forum/viewtopic.php?f=55&t=27891&p=191639#p191639

Bumo vidjeli što kaže.

Nego, probao sam PHD drift metodu.
Nakon dvije iteracije na zapadnom horizontu dobio sam dosta dobar rezultat za podešavanje Alt.
Zatim sam pogledao kroz polarni tražioc. Pomaknuo sjevernjaču s Az na obod kružnice. Okrenuo teleskop na cca sjecište meridijana i ekvatora.  Nisam trebao ništa podešavati, nije bilo skoro nikakvog odustpanja.
**** Kad sam podešavao Alt (te će vrijediti i za Az), u PHD nisam pomakao zvijezdu skroz na obod, nego na pola pita do kružnice. To sam čitao/čuo u par tutorijala za Drift s PHD.

Offline Miro1

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #45 u: 23.09.2016. u 08:55:47 sati »
Jel drift sa PHD zahtijeva da je montaža spojena sa kompom serijskim kabelom? Vidio sam da  tamo ima mogućnost da ti PHD radi slewing.

Pitam jer sam ja probao spojiti i nikao mi to nije radilo. Instalirao sam i Ascom drivere i platformu i eq mode, ali banana.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Teleskopi: Mališa - SkyWatcher ED80 APO Black Diamond, SkyWatcher 200p
Dalekozor: TS 10X50
Montaža: Skywatcher EQ6Pro SynScan
Kamere: QHY8c, Canon 600D, QHY5L-IIc, ZWO ASI1600mm pro

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #46 u: 23.09.2016. u 09:21:56 sati »
Jel drift sa PHD zahtijeva da je montaža spojena sa kompom serijskim kabelom? Vidio sam da  tamo ima mogućnost da ti PHD radi slewing.

Pitam jer sam ja probao spojiti i nikao mi to nije radilo. Instalirao sam i Ascom drivere i platformu i eq mode, ali banana.

Jok, nisam spajao direkt montažu.

Offline Miro1

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #47 u: 23.09.2016. u 09:22:22 sati »
Ok.

Teleskopi: Mališa - SkyWatcher ED80 APO Black Diamond, SkyWatcher 200p
Dalekozor: TS 10X50
Montaža: Skywatcher EQ6Pro SynScan
Kamere: QHY8c, Canon 600D, QHY5L-IIc, ZWO ASI1600mm pro

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #48 u: 23.09.2016. u 12:20:40 sati »
Update glede SharpCapa.
Navodno je noćas izašla nova verzija SharpCap gdje su ispravljene neke greške. Autor kaže da bi sada trebalo sve štimati.
Ja neću moči isprobavati narednih dana. 

Offline Gordan

• AstroMudrac
  • Soli Deo Gloria!
« Odgovori #49 u: 04.11.2016. u 00:44:48 sati »
Neki dan sam usjeverio pomoću SharpCap (najnovija verzija, sad ne znam koja je, javit ću) i kamere ASI 120 MC-S na finderu 50/200. Postigao sam preciznost na 1-2 lučne sekunde. Išlo je ko po loju i trajalo manje od 5 minuta.
Međutim to nije sve tako lijepo kako izgleda. Nakon svake korekcije Alt/Az u zadnjoj fazi (ekspozicije su mi bile po 2 sekunde), nakon svake ekspozicije (i plate solvinga, naravno) mijenjala se prikazana pogreška usjeveravanja. Razlike između susjednih mjerenja bile su po 1-5 lučnih sekundi (povremeno i više od 5). Rijetko su dvije za redom bile manje od 2 lučne sekunde. Je li to posljedica seeinga koji utječe na plate solving (radio sam kamerom koja ima dosta sitne piksele) ili pomicanja teleskopa (ne znam zbog čega..?), ne znam. Uglavnom gledajući taj podatak o pogrešci usjeveravanja shvatio sam da se mora uuzeti neki prosjek s odstupanjima +/- 5 lučnih sekundi. Dakle, shvatio sam da sam stvarno negdje na 5-7 lučnih sekundi od pravog sjevera.

Iznenađenje je došlo nakon toga. Naravno, otišao sam u PHD2 i tamo provjerio usjeveravanje pomoću Drift Align opcije. Pokazalo se da mi je pogreška usjeveravanja veća od 1 lučne minute. Testirao sam driftanjem na zvijezdi koja je bila na meridijanu i približno na ekvatoru. Pogreška u deklinaciji je bila skoro 1 lučnu sekundu na svaku minutu ekspozicije. To mi je izgledalo previše pa sam pokušao usjeveriti pomoću te PHD Drift metode, ali pokazala se dosta neprecizna i dugotrajna. Nakon svake korekcije treba čekati da se "smiri" linija trenda Dec krivulje, što je znalo i potrajati. Nisam uspio usjeveriti bolje od SharpCap metode jer tijekom korekcija nisam imao dovoljno dobar osjećaj gdje i koliko moram korigirati (azimut) da smanjim pogrešku. Na kraju sam odustao zbog umora i hladnoće. Sve u svemu tu još ima posla ali nekako osjećam da bi drift metoda mogla dati bolji (vjerodostojniji) rezultat.

Čudno mi je što se usjeveravanje SharpCap metodom pokazalo pogrešnim u odnosu na PHD drift, što vi mislite o tome? Je li to uopće moguće? I koliko je uopće   po vašem mišljenju značajna pogreška od skoro 1 lučne sekunde po minuti ekspozicije? Meni izgleda prilično velika... Naravno, to bi PHD Guiding riješio bez problema ali mislio sam da je bolje usjeveriti tako dobro da Dec korekcije uopće nisu potrebne... Kad je teleskop već u zvjezdarnici.
« Zadnja izmjena: 04.11.2016. u 00:46:50 sati od Gordan »
Zvjezdarnica "Nebeska vrata" Čakovec, HEQ5 Pro Synscan, OMC 140 Deluxe, QHY5, ASI 120MC-S, Nikon D5500 + AF-S DX 18-140mm G ED, Vixen 15x80 bino.
"Nebesa slavu Božju kazuju, nebeski svod naviješta djelo ruku Njegovih." (Psalam 19,1)