Kronološki prikaz članaka


Kapsula novog NASA-inog projekta čovjekovog leta na Mjesec - Constellation, razbila se prilikom pokusa s padobranima. Transportni zrakoplov ju je izbacio na visini od oko 10 tisuća metara i tada su se trebali otvoriti padobrani. Međutim, padobrani su se zapetljali i nisu se otvorili. Zatim su odbačeni i trebao se otvoriti glavni padobran, no zbog prevelike brzine kojom je Orion padao, nije se ni on uspio otvoriti. Slijedio je neizbježan udar u tlo i uništenje kapsule.
Više o ovome neuspješnom pokusu možete pročitati u našem članku.



2009. godina proglašena je Međunarodnom godinom astronomije. Zašto baš 2009. godina? Povod tome je obilježavanje 400. godišnjice od kako je slavni Galileo Galilei prvi puta, 1609. godine usmjerio svoj teleskop u nebo. Ta se godina uzima kao početak moderne astronomije, tada je prvi puta upotrijebljen teleskop. Očekuje se da će se u projekt uključiti čak 140 zemalja sudionica. I Hrvatska je jedna od njih. Hrvatski astronomi-amateri, astronomske udruge i ljubitelji astronomije također će učestvovati u ovome projektu, za što su pripreme već u tijeku.
Postanite i vi dijelom Međunarodne astronomske godine 2009. Jer, netko je jednom lijepo rekao - Zemlja je jedan veliki svemirski brod, a tako je malo ljudi koji se usude pogledati kroz prozor! Promijenimo tu činjenicu i otvorimo taj prozor svima oko sebe, pogledajmo zajedno kroz okno, širom otvorenih očiju, bez straha, jer, ako je to mogao veliki Galileo, sigurno možemo i mi!





Vjerojatno ste se ponekada zapitali kako bi se vidjela Međunarodna svemirska postaja, ili kakav satelit ako bismo ga mogli "uhvatiti" teleskopom. Iako je to izuzetno teško zbog velikog povećanja i velike brzine kojom se takvi objekti kreću, nije i nemoguće. To je pokazao i astronom amater Dirk Ewers iz Hofgeismara, Njemačka, kada je u jutarnjim satima 12. svibnja 2008. godine, koristeći svoj teleskop refraktor od 5-incha, uspio snimiti ovaj nevjerojatan prizor na noćnome nebu. To je odgovor na gore postavljeno pitanje. Ako niste vidjeli, morate to svakako pogledati!

Phoenix Mars Lander napokon je na Marsu. NASA TV prenosila je cijeli događaj spuštanja i prijem prvih fotografija, u živo. Stoga vam nudimo da pogledate i osjetite napetost tih trenutaka kao i atmosferu oduševljenja kada se Phoenix sigurno i uspješno spustio na sjeverni Marsov pol.
Ništa manje napeto nije bilo niti kada su počele stizati prve fotografije koje je Phoenix snimio i poslao s površine, a Mars Odyssey proslijedio na Zemlju. Cijeli događaj pratio se i na našem AstroForumu gdje možete pogledati i najzanimljivije fotografije kao i iščekivanje članova foruma tijekom cijelog događaja.

Iz ova dva video zapisa naučite ukratko osnovne značajke misije Phoenix Mars Lander kojoj je zadatak istražiti ima li na sjevernom Marsovom polu vode ili živih mikroorganizama, što je značajno za buduće misije na planet Mars, pogotovo za planiranje slanja ljudskih posada na Mars.
U prvom videu znanstvenici će vas upoznati s putovanjem Phoenix Mars Landera do Marsa i spuštanjem na površinu.
U drugom videu možete vidjeti sve faze misije, od polijetanja sa Zemlje do istraživanja na Marsu nakon spuštanja na njegovu površinu.


