Solar Explorer

Autor bojan, 20.06.2022. u 23:54:21 sati

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Dag

A fiksirati ih na mikrometar? Pa možeš fino regulirati po potrebi ...
Prodajem OFF AXIS guider velikog promjera koji ne vinjetira (ne zatamnjuje) rubove vašeg senzora.
Kamericu koju ćete koristiti za guiding, moguće je malo i pomicati pa tako i lakše pronaći adekvatnu zvijezdu za praćenje.
S obje strane ima iznutra navoj M 57.
Prizma se može spuštati ili dizati.
Dolazi s adapterom s M48 navojem, dosta tipičnim za razne adaptere za kamere.

Prodajem jer sam promijenio flattener pa mi više ne odgovara.

https://www.zvjezdarnica.com/astroforum/index.php?topic=2433.0

bojan

Hackaday ima nesto takvo..
A ja imam i 10 ovih stepper motorceka, kupio sam ih na ebay priije par godina (za ispod $1.00 komad) upravo za ovu i/ili slicnu aplikaciju..
Spindla ima 3 rot/mm, za motor ne znam koliko steps/r (mozda 3? trebam konacno probati), jos moram smislit ostalu mehaniku.. nekakav sustav poluga da se dobije rezolucija ispod 1/100 mm..
Recimo, spindla gura klin, kojim se razdvajaju polovice zileta i tako prosiruje procijep.
Ali za pocetak, fiksna sirina procijepa ce bit OK.

Ima slicnih motora i na Aliexpress za US$6.7 10 komada...
amater

Štefek

Ako bi npr. napravio npr. najmanji prorez koji možeš u jednom komadu nečega i rotirao taj cijeli komad , prorez bi se smanjivao (bio bi najveći kad bi komad bio okomito na smjer svjetla i potpuno zadvoren kad bi taj komad s prorezom bio paralelan sa svjetlom . ) To bi bila nekakva "mikro žaluzina" . Ili još preciznija mogoćnost, staviš jednu polovicu žileta na jedan motor , drugu na drugi . Recimo da im se oštrice dodiruju ili čak blago preklapaju. Ako bi se preklapale to bi zaustavilo svjetlo. A onda ih rotiraš u suprotnim smjerovima i prorez se počinje otvarati. Iako, 10 mikrona je silno zahtjevno
Teleskop:  Celestron SCT EDGE HD 800; APM/LZOS triplet 100/800; SW Esprit 120; Regal M2 100ed ;  iOptron CEM70G; iOptron GEM28EC
Dvogled : Nikon 12x50
Kamere: QHY 268M, Omegon veTEC571 (ASI2600) Nikon D7200; Altair 178C ; ASI 174mini, Player One Uranus-C
Ostalo:Celestron OAG ; Telecentric Barlow 3x, Powermate 4x

bojan

Citat: Stefek  u 16.07.2022. u 06:40:58 sati
... nekakva "mikro žaluzina" ....

Hmm, dobra ideja. 10-tak um razlike u udaljenosti polovica zileta ne bi imalo preveliki tjecaj na tocnost fokusa..
Razmislit cu.
amater

bojan

Zileti stigli...
Uzasno pipljiv posao.. morao sam ga prerezati sa dijamantnom plocicom.
Centralni dio zileta je prilicno ravan, polovice se dobro zatvaraju.
Jednu polovicu sam zalijepio sa SuperGlue, druga mora bit pomicna (barem malo..).
Ili cu probat prosvijelit odozdo, pa zalijepit kad je procijep podesen da je svuda jednako sirok.. pa kako ispadne  *:-P

Ili.. napravit nesto slicno ovome, sa onim motorcekom.
amater

bojan

Ovako se moze postici dodatna redukcija za podesavanje sirine procijepa:
https://solarlaser.com/en/devices/spectral-instruments/options-and-accessories/optical-slits/
Sto manji kut izmedju procijepa i sarafa, to finije podesavanje sirine.

U mojem slucaju, kao u prilozenoj slici:
Ako je kut izmedju procijepa i vodilice 1° (kao na slici u prilogu), 1 mm posmaka polovice zileta gore-dolje znaci promjenu od 18 um u sirini procijepa. 
amater

bojan

3D model mehanizma za podesavanje sirine procjepa.
Prikazan je pomak bloka (na kojeg je zalijepljena desna polovina zileta) od 2 mm prema gore-desno, da se bolje vidi princip rada ove sklopocije.
To se sve skupa montira u adapter.

E sad, to treba napraviti.. po mogucnosti od mjedi (brass, messing). Ili od aluminija, pa crno eloksirati.
amater

bojan

Ovakav blok mehanizam za podesljivi procjep je bolji...
Sa gornje strane cu staviti elasticnu plocicu koja ce sve skupa drzati prema donjoj ploci (sa sarafima na lijevoj strani)...
amater

bojan

Nisam bas zadovoljan kvalitetom spektra...
Dolje je spektar spiralne lampe, sa Hartridge spectrometrom (lijevo)  i ovim mojim (u sredini je slit od zileta, desno su dvije zelene linije - ziva (tamnija), terbium (svijetlija)).
Morat cu nabavit bolju resetku (na staklu - ova ne daje jasnu sliku, linije su izvitoperene).
amater

bojan

Ustvari, to nije ni  tako lose... kad se resetka bolje postavi.
amater

Šegi

*tu*

I sad dolaziš do onog zanimljivog pitanja: kako držati prašinu dalje od pukotine?

bojan

Citat: Šegi  u 23.07.2022. u 19:10:09 sati
*tu*

I sad dolaziš do onog zanimljivog pitanja: kako držati prašinu dalje od pukotine?

Drzim palce i nadam se najboljem ;-)
amater

bojan

Izgleda da bi i onaj moj Hartridge spectrometer mogao bit dobar za SHG... treba ga samo pripasati na T2 ili M42x1 adapter..
Osim toga, Kyocera kamera ima video ali ne mogu podesiti gain manualno.. a ova na slici (Logitech 4000) provjereno radi OK.
amater

bojan

Nasao adapter u mojoj zbirci..
Napravio mi ga je Dragec iz RHMZ-a (danas DHMZ) jos '80-tih proslog stoljeca, kad sam htio staviti Praktiku na moj 10" Newt (na fokuser).
Imam MTO 10/1000, Rubinar 8/500 i Rubinar 10/1000.. sve to se moze staviti na LXD75 (EXOS-2).
Sutra pada kisa...
amater

🡱 🡳