Vizuala by Lucius

Autor Lucius, 09.08.2023. u 23:30:28 sati

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Lucius

Citat: TonY206  u 14.10.2023. u 14:14:19 satiVidim da smo sinoć prošli nekoliko istih objekata, i baš su različita opažanja.. Ja izvještaj napišem vjerojatno u toku tjedna..
*tu*
Zato je fino ovdje napisati da možemo usporediti. *šešir* Vjerojatno su kod tebe u mraku i sa većim scopom opažanja bolja i detaljnija. *zubko*
T: SW Flextube 250P, SW Mak 150
M: EQ5

Lucius

Uhvatio sam skoro 3 ure večeras. *ritmika* I to jako kvalitetno. Izvještaj vjerojatno sutra.

TonY206

Bravo, čekamo izvještaj  *tu*
SkyWatcher Flextube 300p GoTo
SkyWatcher 130p heritage

Acheron

*pljesk*

Sad još reci da si bio u mraku...  *zubko*

Lucius

Ne u pravom smislu riječi, ali bio je mrak jer nije bilo javne rasvjete. Razlika je i tako vidljiva. *da*

Lucius

Datum: 8.11.23.
Promatranje broj 36
Teleskop: SW Flextube 250P

Dan bez oblaka i kiše. Napokon! Vlaga je dosta visoka, ali nije me briga. Ako mogu bar nakratko nešto pogledati kroz okular biti ću i više nego zadovoljan jer vrijeme nikako ne surađuje (niti će idućih dana). Nakon provjere kolimacije vadim teleskop na taracu da se ohladi. Primjećujem da javna rasvjeta u ulici ponovno ne radi. Ne može bolje! Plan promatranja za večeras nemam. Što god bude vidljivo super. Vraćam se nakon nekih 30-ak min i već sad je sve mokro na kvadrat.
Saturn (77x) – čista slika bez plesanja koja na momente ima blagi odsjaj (vjerojatno zbog vlage), ali ništa strašno.
171x – ponovno čista slika sa momentima odsjaja, ali jako malo plesanje slike je sad vidljivo. Cassinijeva pukotina vidljiva.

M57 (171x) – jasno vidljiva pogledom u stranu, vanjska zvijezda na 6h također vidljiva bez većih problema. Odmah se uočava dosta tamnija pozadina kad nema javne rasvjete.

M13 (171x) – super kao i uvijek. Mnoštvo zvijezda koje su sada naglašenije zbog tamnije pozadine.

M45 (48x) – polako dolazi vrijeme Plejada. Ne stanu naravno u cijelo vidno polje, ali i dalje su gušt za promatrati. Koma je izražena na rubu okulara.

M31 (48x) – primjetim veći krug svjetla oko jezgre nego inače, ali ništa spektakularno.

M15 (171x) – pojedinačne zvijezde sve do središta, predivna zrnata struktura koja dolazi do izražaja zbog tamnije pozadine.

M30 (171x) – prvo promatranje ovog objekta. Jako mali skup gdje pogledom u stranu uočavam svijetlu jezgru, a na 6h i 8h vidim red pojedinačnih zvijezda.
Teleskop izgleda kad da se tuširao. Tražioc i dalje upotrebljiv.
Vraćam se kratko na Saturn (171x). Pogled je fenomenalan. Potpuno čista i mirna slika. Cassinijeva pukotina jasno viljiva.

Jupiter (171x) – wow. Nemam riječi. Čista mirna slika. Po prvi puta jasno uočavam još jedan pojas na planetu. Na gornjem (prvom) pojasu  vidljiv je Io te njegova sjena.
377x – planet prebrzo leti iz vidnog polja pa ne mogu uživati kako bi htio, ali pogled je jednako fenomenalan i detaljan. Uopće ne primjetim plesanje slike bez obzira na ovoliko povećanje.
251x – e to je to. Najumjerenije. Nakon par minuta uživanja u Jupiteru na ovom povećanju uzimam mobitel i pokrećem Stellarium te se bacam u potragu za Uranom. Dok sam tražio Uran, pažnju mi je privukla jača svjetlost u zenitu. Meteor. Izgorio je u pravcu zviježđa Kasiopeje i raspao se na 2-3 manja komada. Kao vatromet.

Uran (251x) – jako mala sivkasta lopta.
440x – sad više nije tako mal, ali slika poprilično pleše i teško ju je fokusirati.
377x – najbolji pogled, ali i dalje nije to ništa spektakularno. Ne vidim tirkiznu nijansu kakvu sam vidio sa Mak 127 kada sam prvi put promatrao Uran.
Temperatura se dosta spustila i osjećam da mi se prsti smrzavaju.

144P/Kushida (377x) – u Stellariumu sam primjetio ovaj komet i budući mi je teleskop uperen u neposrednoj blizini, odlučio sam okušati sreću. Trebalo mi je malo vremena. Direktnim pogledom jedva vidljiv. Kao neka mutna zvijezda. Pogledom u stranu iskače. Ne vidim nikakve naznake repa.
Zviježđe Kočijaša je bilo u povoljnom položaju pa sam to odlučio iskoristiti za ,,pecanje" novih M objekata točnije otvorenih skupova. Stavljam Lacerta 19 mm okular.

M37 (63x) – gusti raspored sitnih zvijezda. Jedan od ljepših otvorenih skupova.
M38 (63x) – ponovno gusto raspoređene sitne zvijezde, ali ovaj skup je manji od prethodnog.
NGC 1907 (63x) – odmah do M38. Mala mutna fleka, kao maglica. Nisam htio vidjeti kako izgleda na većem povećanju jer su mi prsti utrnuli od hladnoće i bilo je jasno da ću brzo završiti sa promatranjem.
M36 (63x) – dosta manje zvijezda nego u prethodna dva. Skup pokriva samo središte okulara.

Tražioc se u potpunosti orosio i to je bilo to. Za kraj sam na slijepo pokušao locirati M1, ali nije išlo.
Teleskop je bio totalno mokar, a kad sam ga unio u kuću i zrcala su proplakala. Trebalo im je dosta vremena da se vrate u normalu. Promatranje je bilo uspješno i puno duže nego sam očekivao. Sad se vraćamo vremenskim frustracijama.

Frenki

Teleskopi:C 9.25,Maksutov 90,127 i 180,N SW 250 PDS,Tasco 114/500,SW 80/600ED,ref 80/900
Montaže:SW HQ5 pro,EQ5,SW AZ GOTO, Meade LXD75,,...
Dalekozor:Carl Zeiss Jena 8x30,BPC:7x35,8x30,12x40,10x50,20x60,revue 20x80,25x100,...,
Ostalo:Sony DSC-HX400,Nikon D3200,modificirani canon 450D,50mm f1.8,Nikon 80-200ED f 2.8, Samyang 2.2 16mm,500m f 6.3,ASI120MC,omegon tracker lx3,hiberion 17mm,omegon 5mm,....,

Acheron

A kad tek odeš u pravi mrak *ritmika*

ediglavas

Lijepo, lijepo, idu i detalji

ediglavas

Lucius

Citat: ediglavas  u 10.11.2023. u 11:24:34 satiJoš taj mrak...
Ma bit će jednom i to. *zubko* Potrudit ću se do kraja godine. ;-)

Lucius

Vizualci, jeste živi? Očito je u svim krajevima RH ista situacija. Što je najgore ne obećava ni početak 12. mjeseca ništa dobro. :-(  *bu*

TonY206

Ma klasika, vedro je kad je pun mjesec  *jok*
SkyWatcher Flextube 300p GoTo
SkyWatcher 130p heritage

Lucius

Lucius

Ja sam instrument izvadio na hlađenje. *zubko* Međutim, tako je hladno (lagana burica) da će biti super ako izdržim uru vremena. *hmm*

🡱 🡳