Autor Tema: Može li Merkur zakriti Veneru?  (Posjeta: 648 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Orlin

• Mjesečar
  • *
Može li Merkur zakriti Veneru?
« u: 14.02.2021. u 10:53:29 sati »
Bok svima! Ja sam pročitao članak o Merkuru u bugarskim novinama (na osnovi materijala iz inozemnog tiska) u kojem u odjeljku "Zanimljive činjenice o Merkuru" piše: "Jedanput u nekoliko stoljeća Merkur zakriva Veneru" bez dodatnih informacija uz tu rečenicu (čak i nije rečeno iz kojeg mjesta gledanja, pretpostavljeno gledano sa Zemlje). Znam da su uzajamna pokrića planeta Sunčeva sustava iznimno rijetka, pa je opisana frekvencija u redu, ne vidim i očitog razloga da ne bi Merkur mogao stati ispred Venere iz Zemljine perspektive (ili vice versa), ali najsumnjiviji mi je dio da bi Merkur mogao prividno zakriti Veneru - Merkur (skoro) uvijek izgleda manji od Venere gledan sa našeg planeta jer je najmanjeg promjera od svih 8 planeta i najčešće je dalji od Zemlje nego Venera. Zbog svega što sam naveo mislim da bi Venera mogla zakriti Merkur na zemaljskom nebu, ne obrnuto. Što biste vi rekli? Ako je takvo zakrivanje Venere od Merkura moguće, kada će se dogoditi?

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Mimas
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
Odg: Može li Merkur zakriti Veneru?
« Odgovori #1 u: 14.02.2021. u 13:08:39 sati »
Rekao bih da je moguće, čak postoji predviđena okultacija di će Venera prekriti Jupiter u budučnosti.
Šanse za zakrivanje Venere su dosta male jer je Merkurova putanja nagnutija od ostalih planeta.
Kako bi to izgledalo:

Offline Arkturus

• Ganimed
  • Spol: Muški
  • I don't believe in the no-win scenario
Odg: Može li Merkur zakriti Veneru?
« Odgovori #2 u: 14.02.2021. u 14:20:51 sati »
Zašto ne? No svakako mora biti rijetko jer treba par lučnih sekundi poklopiti s drugih par lučnih sekundi. A valjda ima utjecaj i lokacija na Zemlji iz koje gledaš.

(Ach, nije ko na slici. Sunce ti izgleda krivo. *zubo*)