PusTo GoTo pracenje

Autor Strumf, 26.05.2023. u 00:56:19 sati

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Strumf

Citat: bojan  u 18.08.2023. u 12:09:24 satiNadam se da imas vise od tri jastucica na kojima susan sjedi?
Da bi sprijecio deformaciju, pdboltaj ga duz cijeog kruga, na obje strane. Ja bi ispilio pune kolutove od sperploce.
Nemam, isprintao sam tri cepica sa svake strane na kojima sjedi. Nekoliko sam ih puta vadio i stavljo dok nisam nasao odgovarajuci razmak da mi ne zapinje za saraf.
Teleskop: Sky Watcher 200/1200 Dobson, GoTo
Okulari: Super Plöss 25mm/52°, 10mm/52°, Celestron Omni 40mm, 6mm
Barlow: Gso 2x
Filter: Angeleyes Portable Polarizing Filter
Kamera: Samsung GALAXY s20, Logitech C270
Dalekozor: 10x50

bojan

Citat: Strumf  u 18.08.2023. u 13:28:46 satiNemam, isprintao sam tri cepica sa svake strane na kojima sjedi. Nekoliko sam ih puta vadio i stavljo dok nisam nasao odgovarajuci razmak da mi ne zapinje za saraf.
Onda isprintaj jos.
Telesko je pretezak sa taj alumionijsku kolut i pol metra razmaka.
Sigurno ce se savijati, a to ne zelis da se desi.
amater

Strumf

Citat: bojan  u 18.08.2023. u 13:43:04 satiOnda isprintaj jos.
Telesko je pretezak sa taj alumionijsku kolut i pol metra razmaka.
Sigurno ce se savijati, a to ne zelis da se desi.

Sorry, krivo sam ti reko. Vec sam vidio prilikom zatezanja sarafa da se na mjestu di je saraf vise zategne daska od mjesta gdje ga nema, te nastaje neravnina. Zato sam vec postavio printane podloske s jedne strane daske.
Na tri sarafa postavio podloske, i na druge tri rupe cepice (iste visine). Znaci svih 6 rupa (koliko ih i ima) su podbocene.

A na drugoj dasci, posto sam radio sa "pilot hole" (ti dobro znas sto je to), nisam mogao stavit te matice jos pod ta tri sarafa kao na onoj daski, tj. samo su cepici na tri rupe.

Sad, ta plastika je cvrsta, prema meni trebalo bi dosta dugo izdrzat, opet, nije ni cijev toliko bas preteska. Ako ce trebat podebljat, budem lako dodao nesto.

Evo na ovoj dasci (slika) na vanjskom ringu ih je 6. Na unutarnjem su samo 3, kako se i vidi.

bojan

Ja bi tih podloski stavio ne 6 nego 60.. na obadvije strane, za svaki slucaj (u tim stvarima od viska glava ne boli.... )
Jos bolje, izrezao bi prstenove odgovarajuceg promjera od sperploce.

Pricvrstis ubodnu pilu na dovoljo dugacku i usku (100 mm) plocu-vodilicu za pilu sa rupom udaljenom od lista pile za zeljeni radius.
Ubacis saraf kroz tu rupu (i kroz sperplocu i ispilis vanjski rub veceg koluta.. taj kolut ne mora biti zatvoren.
Onda smanjis radius, i ispilis unutarnji rub  vanjskog koluta. To je ujedno i vanjski rub unutarnjeg koluta.
Pa onda ides na unutrasnji rub unutarnjeg koluta...

Ako je daska Dob montaze dovoljno debela, ti podlozni koluti mogu biti napravljeni i od debelog papira, 1 mm je sasvim dosta za distancu

amater

Strumf

Citat: bojan  u 18.08.2023. u 23:29:33 satiJos bolje, izrezao bi prstenove odgovarajuceg promjera od sperploce.
Uh..izgleda pretesko :/

Sto se tice gornjih lezajeva. Lezajeve koje sam kupio su debljine 6mm. No razmak koji sam dobio, izmedu remenice i daske je jedva oko 10mm. Znaci stane mi samo jedan lezaj. Al jedan lezaj od 6mm nije dovoljan?

Cuo sam se u meduvremenu s deckom od kojeg si mi dao zadnji link. On, i ostali, koji su radili takav mount ne koriste 2 supporta s lijeve strane, samo s desne. Sto rezultira malo tezim stavljanjem cijevi na mount, ali se na kraju cijev lakse okrece.

Druga opcija mi je sto sam vec pisao, napravit tanju plastiku s desne strane, tako da se cijev moze povuci desno i bit ce veci razmak lijevo. To ce rezultirati da nece biti cijev tocno u sredini.

Strumf

Da li stavit jedan zatezac ili dva?
Jedan radi dobro.
Kao da sam negdje procitao da ti remeni se s vremenom znaju rastegnut?

bojan

To izgleda odlicno! Jeda je dosta...
Ne brini ca rastezanje, u remenovima je staklena armatura, nece se rastegnuti.
amater

Strumf

Citat: bojan  u 04.09.2023. u 04:07:38 satiTo izgleda odlicno!

Izgleda dobro, ali u biti je jako lose, ne radi i treba jos tu posla.
Dva problema:

1) Luft-prazni hod na oba mounta, sto rezultira na slew, pritisnes jednu tipku u jednom smjeru, motor radi, pogled se ne pomice oko 10-15 sekundi, onda se jedamput pomakne preko granice objekta koji pokusavas gledat, pa opet trebas vracat nazad u kontra smjeru da uhvatis objekt. Imate li vi taj luft i koliki smije biti?

Prema tome mogao sam napraviti onda bez remena sa onim kotacicima, mozda bi bolje radilo nego ovo sad... :( 

-_VIDEO_-

Mogu zatezat alt remen, ali problem je u tome sto ga ne smijem prejako iz razloga sto moram skidati remen prilikom premjestanja, znaci remen mora bit malo opusten da mogu s njim upravljat.

Kako vi stavljate ALT remen? mogu izbusit rupu za zatezac na dasci, pa napest remen sa zatezacem i usarafit svaki put kad ga premjestam.

2)  Azimuth, u jednom djelu remen je preopusten, te ne "hvata" zube, jer nije u totalnom centru, mozda 1mm varira u krugu, eventualno 2mm. Trebat cu mozda otpustit ovaj sadasnji zatezac i dodat drugi (kako imaju i svi drugi) i molit se da dobijem neku sredinu u napinjanju, znaci da mi nece bit prenapet remen.

EDIT: Problem 2) rijesio sa drugim idlerom !

bojan

To je apsolutno previse lufta IMO.
U principu se to moze kompenzirati u f/w.. ali zbilja ne znam za ovolike vrijednosti.
To je uglavnom zato jer su remenovi (pre)dugacki i nisu dovoljno napeti..
Buduci da ja imam direktan (tarni) prijenos na obje osi, luft u mojoj mehanici je minimalan.
Za alevaciju, ja naprosto podignem cijev iz lezista.

Da probas nesto ovako za zatezac (sa federima)?
amater

Strumf

Citat: bojan  u 10.09.2023. u 00:23:08 satiTo je apsolutno previse lufta IMO.
U principu se to moze kompenzirati u f/w.. ali zbilja ne znam za ovolike vrijednosti.
To je uglavnom zato jer su remenovi (pre)dugacki i nisu dovoljno napeti..
Buduci da ja imam direktan (tarni) prijenos na obje osi, luft u mojoj mehanici je minimalan.
Za alevaciju, ja naprosto podignem cijev iz lezista.

Da probas nesto ovako za zatezac (sa federima)?

Bas sljedeci upit koji sam htio napisat je to! Kako se zove taj mehanizam sa federom sta gura motor po potrebi? (Da si nadem primjere. Encoder nesto..rekao si mi na pocetku teme).
Mogao bi stavit feder na zatezace azi.

Sad, uspio sam dovoljno napet ALT remen, i ima minimalno lufta(ili cak nema), no pitanje koliko ce drzat dok konci ne otpuste.

A kako sam lijepo stavio dva zatezaca na azi mount, opet nekim cudom mi je na jednom mjestu u trackingu previse otpusteno(dok sam testirao bio je stalno napet), sto rezultira da planet ide u lijevo preko okulara, odjednom se vrati u sredinu, i tako se ponavlja. Dok je alt bio stalno u sredini.

Sve me muci, od aplikacije koja ne radi na mom mobu sa Stelarijumom. Koristim onda web. Pa jako kasni slew, ili ti blokira pa slew vozi na jedan klik po 10 sekundi i vise, tak da za 3 zvjezde moram stimat i po pola sata! Valjda zato ljudi rade ove remote kontrolere? 🥴 Onda pocetna preciznost, valjda kompas nije na sjeveru, pa svaki planet sluwa 10° razmaka.😩

Vama tak sve lijepo glatko radi, a meni nista. Ako uskoro nesto se ne popravi strgat cu cijelu mount i prodat djelove 😡 Pitao sam lika sta ima isti mount ko ja, on nema niti malo lufta, a isto je printao i ima remene. 😩🤯😪

bojan

Citat: Strumf  u 10.09.2023. u 01:16:15 sati...opet nekim cudom mi je na jednom mjestu u trackingu previse otpusteno(dok sam testirao bio je stalno napet), sto rezultira da planet ide u lijevo preko okulara, odjednom se vrati u sredinu, i tako se ponavlja. Dok je alt bio stalno u sredini.
Da taj tvoj zupcanik nie ekscentrican? Nekad/negdje je napet, nekad nije.. to mora bit neka takva fora.
Taj mehanizam sa koloturama i federima (ima jos jedan ispod, ne vidi se na slici) je moj izum.. nigdje to nisam vidio kod drugih, kod mene radi odlicno.

BTW.. ako je remen dovoljno napet, taj tvoj zupcanik uopce ne treba biti zupcanik - to moze biti okrugla (istokarena) ploca.
Trenje sa remenom ce bit dovoljno da se sprijeci proklizavanje.
amater

Strumf

Za pocetak bio mi se odsarafio cijeli azi zupcanik, pa je imalo jos vise lufta.

Bojan, nije savijen zupcanik, trebao bi biti dobro savijen da se dobi takav luft. Naime, problem je sto suzan (2 komada) nisu u totalnom centru.

Znam da ce te me popljuvat sad, al stvarno sam dugo to centrirao i cak sam dva puta busio rupe za jedan suzan (6 rupa), dok nisam dobio vrlo priblizno. Tak da je ovo maksimalno centrirano sto sam mogao izvuci od sebe.

No iz ovog videa ne mozete previse saznati jer jedan faktor je i izbusena rupa koja mozda nije u tocnom centru.
https://youtube.com/shorts/WJy2WRV3KWM?feature=shared

Ovo je taj problematicni luft na djelu gdje je remen najopusteniji.
https://youtu.be/wW9WwXSmcYg?feature=shared

Ovo je na mjestu gdje je remen najnapetiji. Kad bi mi netko rekao da je to normalan luft, bio bih presretan!? Jer bolje od ovog ne moze, bar s tim remenom.
https://youtu.be/nuucWu2IT1k?feature=shared

Sad opet, za iskusne fizicare *prst* :) Da li bi se mogao "zavarati" centar, tako sto isprintam plastiku u offset, tj. za milimetar rupe na onu stranu di je remen najopusteniji, pa da ne diram suzan ? Da li bi se vrtilo u centar  *hm*  hm

bojan

Citat: Strumf  u 12.09.2023. u 01:00:55 sati.. Da li bi se mogao "zavarati" centar, tako sto isprintam plastiku u offset..

Mozda moze, ali mozda je bolje napraviti "self-tight" sa dva idlera (slicno kao sto sam ja napravio sa mojim koloturama) i federima koji ih tjeraju skupa i usput natezu remen..
Ili obje metode istovremeno, ako je ekscentricnost prevelika.

Drugi pristup bi bio iskoristiti Suzan (vanjski obruc) kao koloturu (vec sam spmenuao da zubi zapravo i nisu potrebni za vizualu). Vanjski obruc bi bio pricverscen na bazu, unitarnji na ispod nosaca skopa. Onda probusis rupu kroz dno nosaca kroz koju prolazi osovina motora skupa sa malim "zupcanikom" (pisem sa navodnicima jer to, striktno govoreci, nije zupcanik nego kolotura za zupcasti remen). Remen se onda zategne sa pomicanjem motora.
amater

bojan

Isprintas (bolje je istokariti !!) ovakva dva excentricna prstena kao na slici. Oni ulaze jedan u drugi.
S okretanjem oba prstena moze se kompenzirati offset u bilo kojem smjeru (BTW, tako se centriraju objektivi na dalekozorima).

amater

Strumf

Citat: bojan  u 12.09.2023. u 03:41:10 satiMozda moze, ali mozda je bolje napraviti "self-tight" sa dva idlera (slicno kao sto sam ja napravio sa mojim koloturama) i federima koji ih tjeraju skupa i usput natezu remen..

Jel ima jos to kakav naziv? Pretrazio sam jucer dva puta forum, negdje sam vidio taj mehanizam 3D izprintano sa federom i ide mislim direktno na motor. Znam da sam naso na YT kako je lik to izradio (samo da vidim mehanizam).

Pitanje je sad, da li to stezanje remena utjece na okretanje daske, da ne bi bilo dodatnih pomicanja? (Jer ako stegnes prstima remen, dobjes odmah pomak, a mehanizam bi uvijek pritezao gdje je praznina).

Drugi primjer, vrlo zanimljivo. Ja imam jednu veliku rupu na jednoj dasci i 4 male na donjoj dasci. I tu su vijci. Neznam da li tu moze ic.

🡱 🡳