533 vs 294 vs 1600 vs 2600

Autor Stipa, 27.07.2023. u 12:34:52 sati

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Stipa

A o 571 se nema šta divanit, kod nje mi je sve jasno osim cijene 😆

Zanima me jel ima netko 071 te ukratko opise svoja iskustva il netko tko se razumije u kamere da mi malo pojasni kameru
|ASTROBIN||FLICKR|

Teleskop: SW Esprit 80ED, SW 200P mod, ASKAR 180PRO 180mm F 4.5
Montaža: EQ6R Pro
Kamere: ZWO ASI2600MC PRO, ZWO ASI585MC, ASI290MM
Filteri: Antlia ALP-T 36mm Dual Band 5nm Ha&OIII,  Baader 2" UV/IR-Cut / L
Ostalo: ZWO AsiAir Plus 32GB, SW F4 koma korektor, ZWO M42 Filter Drawer

Astro_fun_times

Da li ste gledali Risingcam imx571?
One su oko 1100 eura
Nije neka para u poredjenju sa istim senzorom u ZWO verziji
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO 533MC Pro; ASI120MM mini guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR cut; Askar D2

Stipa

Ma jesam, stvar je što imam asiair plus, a on ne podržava niti jednu astro kameru  osim svojih te podržavaju nikon, cannon i još neke fotoaparate.
|ASTROBIN||FLICKR|

Astro_fun_times

A ok, to jeste problem.
You win some, you lose some.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro

Stipa

Ma najveći problem mi je trenutno ovo blesavo vrijeme, stalno neki oblaci kod mene, malo malo pogledam kroz prozor hoće li se razvedriti da napokon složim opremu i da snimam nešto večeras, al mislim da od te ljubavi i ove večeri ništa, možda s ženom bude bilo više sreće 🤣

Ovih par dana sam se igrao sa kolminacijom lasera te sam ga centrirao ko snajperista,  napravio sam kolminacijsku kapu te mislim da sam sad uz pomoć kape i lasera napokon kako treba spicio optiku 🤪

Možda se zwo smiluje u budućim nadogradnjama firmwarea pa dopuste neke druge proizvođače tako da se neću rushat u kupnju imx571 kamere, ima da se moja asi585mc dobro znoji još neko vrijeme
|ASTROBIN||FLICKR|

Astro_fun_times

Kazu "ko nema sreće u kocki, ima u ljubavi" i obrnuto, ali za "ko nema srece sa vremenom, ima srece u spavaćoj sobi", e to jos nisam cuo 🤣

Ja sam dobio laserski kolimator uz dobsona. U njega sam verovao, njime se vodio i mislim da sam tu najvecu gresku pravio.
Ajde, tad sam samo vizuelno posmatrao pa nije to bilo bas toliko strasno.

I ja sam kolimirao bas sam laser, ali dzabe.
U 1.25" adapteru ima malo vise lufta, pa onda zavisno koliko stegnes srafiće, to utice na optičku putanju samog lasera.
Nikako da se dogovore on i teleskop.

Jedina njegova prednost je lakoca korišcenja a pogotovo u mraku.

Sad koristim OCAL za kolimaciju i stvarno na F3.45 skoro je savrsena kolimacija, "skoro" jer me mrzi da se bas bas cimam.
Pre toga je analiza slike bila strasna, ali laserski kolimator kaze "nista ja tu ne bih dirao, savrseno".
Za sporije teleskope mozda i nisu losi, za brže... Ne bas
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro

Stipa

E ta je nova, pa logično ak je vedro onda sam vani te me nema u spavaćoj sobi  e sad posto imam asiair plus mogo bi kombinirati jedno i drugo 🤣

Ja sam poslušao savjet nekog ovdje na forumu da uopće ne stezem sarafice, okrenio sam fokuser skroz gore tako da samo ubacim laserski kolminator i to je to i ne koristim 1.25 utor što sam dobio s laserom neg koristim od teleskopa cini mi se da ima manje lufta.

Prvo sam poravnao primar tako da su svi šarati isto zategnuti, te sam uz pomoć kolminacijske kape podesio sekundar tako da su mi držači primarnog zrcala simetrični u odrazu sekundarnog. Također sam i skroz uvukao fokuser tako da bih mogao vidjeti držače.

Nakon ovoga kad sam stavio laser skoro mi je bio odraz u središtu primara te nakon blagog podešavanja sekundara još je malo trebalo podesiti primar. Jedino nisam zbog vremena uspio vidjeti kako mi je kolminacija precizna na defokusiranoj zvijezdi.
|ASTROBIN||FLICKR|

Astro_fun_times

Ja sam sa laserom radio kolimaciju i kad god ppgledam kroz cev fokuseta ka sekundaru, sekundar nikad nije bio "okrugao" i uvek je imao neki tilt tj bio je zakrivljen tako da se nije ceo primar video u njemu...

Mozda sam ja smao imao jako los kolimator ali to mi je poljuljalo veru u njih
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro

Neven

Citat: Magelan118  u 09.08.2023. u 05:04:12 satiMozda sam ja smao imao jako los kolimator ali to mi je poljuljalo veru u njih

Laserski kolimator je u biti samo za fino podešavanje nakon što kolimiraš preko kape, chessire-a, ocala itd. Ono što Stipa kaže je točno, uvijek se pomkane ako ga zašrefariš dodatno na fokuseru pa opet ne pokazuje točno em ako je kolimator kineski vjerojatno nije ni on kolimiran kako spada.

Zub je jednom stavio ovaj link i ako ga dobro pročitaš skužit ćeš logiku kolimacije. Jako dobro možeš kolimirati samo sa kapom koja ima rupu u sredini.

https://www.astro-baby.com/astrobaby/help/collimation-guide-newtonian-reflector/

Astro_fun_times

Da to je tacno za kapu sa rupicom.
Nakon frustriranja sa laseromuzeo sam kutiju od starom filma, ona paše u 1.25" fokuser i sa njom sam kolimirao dobsona.

Problem su brzi teleskopi kao quattro.
Jako tesko se kolimiraju i tu samo ocal radi posao, i to navrnut na koma korektor i njega posle kolimavije na vadim.
Samo skinem ocal i stavim t2 eos
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro

stipe

Ja sam kupio sa eBaya kineski laserski kolimator i naravno, on sam je bio raskolimiran. Kad sam ga ustimao, radi sasvim dobro svoj posao na mom "quattru".
Newtoni: 300mm f5.7 dobson, 150mm f8 dobson, homemade astrograf 152mm f4, Vega Ljubljana 140/1417; refraktori: Explore Scientific AR 152, Explore Scientific 127ED triplet APO, Explore Scientific 80ED triplet APO, mini Jaeger's 54/330, 90/800 eBayscope bino, Carton 80/528, Carton 60/1000, SS Shorty 80/400, Meade 60/360 ETX, "meopta" AD720; Zrak 56/800, homemade "Plavko" 56/800, Vega Ljubljana 45/700. Okulari: TS XWA 100° 20mm, TS UWAN 16mm 82°, Gold line 6 i 9mm, homemade okulari 10-32mm. Homemade 1.25" okular turret, 2" dijagonale sa prizmom i zrcalom, 2x barlowi 1.25 i 2", Montaža: Skywatcher Synscan custom. Kamere: Omegon veTEC533C, ASI290MC, QHY5, Canon EOS 1100D. Filteri: Optolong L-Extreme 1.25" Objektivi: Meopta Belar 4.5/105, Meopta Anaret 4.5/90, 4.5/80 i 4.5/50, PZO Mikar/S 4.5/55, Kit 18-55mm, Isconar 4/135, Zeiss Sonnar MC 3.5/135, Pentacon 2.8/135, Mamiya 2/50, Helios 2/58 i Flektogon 2.4/35. Dalekozori: Super Zenith 12x50, Tento 7x50, Bresser 20-60x60, 10x40 monokular

Astro_fun_times

Hmmm
Zgodan je za koriscenje u mraku.
Mozda da mu dam drugu sansu tj da kupim novi?...

Ocal je stvarno dobar ali, mora se koristiti po danu kad ima svetla da bi se ogledala videla.
A mi kad se nalazimo negde na remote lokaciji obicno u sumrak/mrak se sastanemo i onda se nadas da nista nije ispalo iz kolimacije usput
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro

🡱 🡳