Kolimacija-pomoć

Autor Lucius, 03.08.2023. u 20:09:46 sati

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Lucius

Mučim se već 40 min sa kolimacijom sekundara i ne ide. Dakle, na papiru kolimacija je stvarno laganica. Krenuo sam po uputama lagano, ubacio kolimator i krenuo naštimavat sekundar da mi se "ukažu" 3 držača primara. Međutim, moj primar ima 6 držača, a ne 3 kako je nacrtano. :-D Sad mi nije jasno jel se svih 6 držača treba vidjeti u odrazu ili ne? Koliko god ja pomicao samo se 3 sa iste strane mogu vidjeti...to je plafon.
T: SW Flextube 250P, SW Mak 150
M: EQ5

hrast

Uvlačenje/izvlačenje fokusera i/ili kolimatora ne pomaže?
Trebaš vidjeti svih 6 nosača simetrično.
Moguće da je i sekundar premali.

Lucius

Citat: hrast  u 03.08.2023. u 21:37:14 satiUvlačenje/izvlačenje fokusera i/ili kolimatora ne pomaže?
Ne.
Citat: hrast  u 03.08.2023. u 21:37:14 satiTrebaš vidjeti svih 6 nosača simetrično.
Ok. To nisam uspio nikako.
Citat: hrast  u 03.08.2023. u 21:37:14 satiMoguće da je i sekundar premali.
Sekundar se ponaša čudno. 2x mi se iz čista mira totalno pomakao da uopće skoro primar nisam vidio već područje van cijevi. Trebao sam lagano odvidat srednji šaraf i vratit ga na pravi put.
Za večeras mi je dosta zezancije. Sve gore i gore samo mi tlak digne. Budem ujutro opet probao sve mirne glave, a mogu izmjeriti i sekundar da vidim.

Acheron

Prvo, kolimacija je prvih 3x zbunjujuća, nakon toga je pjesma.
Za početak budi siguran da si izvukao teleskop do kraja. Šine na sebi imaju dva seta rupa. Bliže, za AF i dalje, za vizualu. Trebaš šine izvući skroz do kraja.

Potom uvuci fokuser prema unutra koliko ide. Potom se igraj sa sekundarom s pomacima da uloviš svih 6 kopči. Čak možeš koristiti šaraf da pomakneš sekundar "gore-dole" na držaču. Kada uskladiš sekundar na način da vidiš svih 6 kopči, onda s ona tri šarafa se igraj s njegovim nagibom da ti se refleksija križa sa chessire-a i križ na chessire-u poklope.
Nakon toga treba refleksiju "rupe" na chessire-u poklopiti pomicanjem primarnog s križem na chessire-u.

Lucius

Citat: Acheron  u 03.08.2023. u 23:04:37 satiPrvo, kolimacija je prvih 3x zbunjujuća, nakon toga je pjesma.
Pa čak nije toliko zbunjujuće...prosto ko pasulj, ali eto...nemogu naciljat nikak svih 6. *jok*
Citat: Acheron  u 03.08.2023. u 23:04:37 satiZa početak budi siguran da si izvukao teleskop do kraja.
Jesam. Dva klika imaju, prvi je za bino. *tu*
Citat: Acheron  u 03.08.2023. u 23:04:37 satiPotom uvuci fokuser prema unutra koliko ide
Nezz jel ima to veze, ali ja sam obratno...fokuser skroz vani jer kad uradim skroz unutra imam njegovu refleksiju koja mi smeta.
Citat: Acheron  u 03.08.2023. u 23:04:37 satiČak možeš koristiti šaraf da pomakneš sekundar "gore-dole" na držaču.
Šaraf sam već koristio jer je sekundar skroz pobjegao 2x da sam izgubio skoro cijeli primar iz vida. *zubo*
Citat: Acheron  u 03.08.2023. u 23:04:37 satiPotom uvuci fokuser prema unutra koliko ide. Potom se igraj sa sekundarom s pomacima da uloviš svih 6 kopči. Čak možeš koristiti šaraf da pomakneš sekundar "gore-dole" na držaču. Kada uskladiš sekundar na način da vidiš svih 6 kopči, onda s ona tri šarafa se igraj s njegovim nagibom da ti se refleksija križa sa chessire-a i križ na chessire-u poklope.
*tu*  *šešir*

Jutros sam provjerio jel mi spider sa sekundarom centriran i jest. Znači tu nije problem. Budem se igrao cijelo popodne pa ću valjda namjestit. *he*

Lucius

Ok, mislim da je kolimator (chessire) problem. Kada ga maknem i naslonim oko na sredinu vidim svih 6 držača. Zatim ubacim kolimator i vidim samo 2 ili 3 na istoj strani...ostali jednostavno nestanu. *jok* Kada ih pokušam vratiti onda nestanu ovi vidljivi. Uglavnom svih 6 odjednom je nemoguća misija. *zbunjeni*

Acheron

pa podesi vidljivost držača bez chessire-a

Lucius

Citat: Acheron  u 04.08.2023. u 10:43:59 satipa podesi vidljivost držača bez chessire-a

Ok, napravio sam tako i onda ubacio chessire i ne vidim ni jedan držač. :-D

Lucius

Trenutni pogled kroz chessire. Slika je uvijek bolja od objašnjavanja.

Astrobobo

Spusti fokuser prema unutra i centriraj primarno zrcalo u sekundarnom. Potpuno je nebitno što ti fokuser viri u vidnom polju. Ti ovdje uopće ne vidiš cijelo sekundarno zrcalo.
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP, Nikon Monarch 7 8x42, Lunt 60mm
iOptron HAE29, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, Player One Uranus-C + Mars-II mono, Nikon D5500 mod.

Acheron

Citat: Lucius  u 04.08.2023. u 10:54:50 satiOk, napravio sam tako i onda ubacio chessire i ne vidim ni jedan držač. :-D
pa u kasnijim fazama kolimacije ti držači ne trebaju. Kroz goli fokuser podesiš da se na sekundaru reflektira cijeli primar i vozi.
Kaj misliš, kako se onda laserskim kolimira? Tamo gledaš odraze lasera, ni ne baciš pogled kroz fokuser, a držači te uopće ne interesiraju.

Lucius

Citat: Astrobobo  u 04.08.2023. u 11:10:22 satiSpusti fokuser prema unutra i centriraj primarno zrcalo u sekundarnom. Potpuno je nebitno što ti fokuser viri u vidnom polju. Ti ovdje uopće ne vidiš cijelo sekundarno zrcalo.
Spustio, ali slika je identična osim što sam sad dobio fokuser u vidnom polju (kad gledam bez kolimatora).
Iskreno od silnih refleksija ne vidim šta je šta niti se mogu snaći.
Idem step by step po ovom tutorijalu https://www.astro-baby.com/astrobaby/help/collimation-guide-newtonian-reflector/ i po guidu što se dobio uz scope.
Citat: Acheron  u 04.08.2023. u 11:13:49 satiKaj misliš, kako se onda laserskim kolimira? Tamo gledaš odraze lasera, ni ne baciš pogled kroz fokuser, a držači te uopće ne interesiraju.
Laser izgleda puno jednostavnije (pod uvjetom da je kolimiran). *he*

Još jedna stvar (što se i jučer dešavalo). Kada pomičem one male šarafiće na sekundaru on bježi sve više i više bez obzira kojeg koristio...Pobjegne do te mjere da primar više ne vidim i moram srednjim šarafom vraćati cijeli sekundar. *jok*

Acheron

1) Sve se to da riješiti uz dozu strpljenja.
2) Vjerojatno si toliko izokretao sve da su šarafi došli do limita pa sad moraš grube pomake raditi srednjim šarafom.
3) U velikoj većini teleskopi dođu dobro kolimirani, možda trebalo malo mrdnuti sekundar/primar, ali nikad nešto drastično. Meni drastični pomaci za kolimaciju nisu ponekad potrebni ni nakon što se teleskop istumba dok vozim po makadamu. Barem je tako kod 300tke. Jesi išao preventivno kolimirati ili je teleskop bio stvarno razmrdan?

1. Dakle, bez chessire-a, bez ikakvog alata, pogledaj i podesi sekundar da vidi refleksiju cijelog primara.
2. Potom podesi refleksiju chessire-a i križ na chessire-u
3. Podesi primar tako da se rupica chessire-a preklopi s križem na chessire-u
4. Za miran sam ja uvijek provjerim kolimaciju na Sjevernjači na bjesnom povećanju. Sjena sekundara mora biti simetrična u krafni. To naravno podešavam pomicanjem primara

Acheron

Lucius

Citat:Jesi išao preventivno kolimirati ili je teleskop bio stvarno razmrdan?
A ne bih dirao da nije bilo sve raskolimirano. Tako mi je i Mak bio raskolimiran kad sam ga uzeo.
Naravno, ja vjerujem da sam ja to dodatno unakazio. *zubo*
Evo trenutne situacije. Po ovome samo križić od chessirea nije centriran?

🡱 🡳