Stvaranje difrakcije tokom snimanja na 130 PDS-u

Autor Neven, 20.08.2023. u 13:44:22 sati

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Neven

Molio bi pomoć oko problema s kojim ne mogu stati na kraj.

Prije svega.
Teleskop je savršeno kolimiran preko OCAL-a i Chessire-a i postiže odličan fokus sa okruglim zvijezdama na cijelom senzoru. Primar je zaljepljen i ne pomiče se ni mikrometar. Spider je jako zašerafljen i cijev je dodatno stisnuta sa 2 ringa.

Ono što mi se dešava jest da veće zvijezde s vremenom počnu imati brkove kroz cijelu fotku. Animacija pokazuje vrijeme kroz 3 sata snimanja objekta koji je bio na 76 stupnjeva i spustio se na 45 stupnjeva. na 76 stupnjeva savršeno okruglo na 45 s brkovima. Autofokuser je fokusirao svakih 60 minuta.

Moja logika mi je bila da cijev ima fleksiju i kad se teleskop naginje izlazi iz kolimacije te zvijezde pocinju dobivati brkove. Ususret tomu dodao sam dva ringa oko fokusera da učvrstim cijev i pritom smanjim fleksiju ali kao da nisam ništa napravio jer opet dobivam isti rezultat. https://www.cloudynights.com/topic/758221-a-cheap-and-effective-way-to-correct-tube-flexure/?hl=%2Bhoop#entry10927603

Ono što sam dodatno otkrio je kada namjestim laser na jednoj poziciji i pomaknem teleskop sa sjevera na istok točkica se lagano pomakne. Kolko god zategnem ringove da stisnem cijev pomak je prisutan i točkica nikad nije stabilna.

Kopao po internetima, pronašao neke rasprave o fleksijama no ništa baš za moj teleskop. Postoji mogućnost da je cijev tak loša da se to ne može ispravit ili?

Da li se netko susreo možda s ovim problemom?

Acheron

OuttaControlCRO

To je i meni palo napamet, ako se ne varam snimas sa 2000d+koma korektor ima tu dosta opterecenja na fokuser ali onda nebi bilo problema kad maknes opremu i stavis kolimator...

Cekamo stipu  *zubo*
sw130p,mak127, stipe 60/330 ED, Svbony sv705, canon 550d, rpihq camera, rpi imx462, astroberry, sw eq5 Onstep, Dwarf 2

Neven

Citat: Acheron  u 20.08.2023. u 14:14:07 satiA fleksija/pomak u fokuseru?

I to ima logike ali kako onda ima pomak samo sa ultra laganim laserom u fokuseru.

Citat: OuttaControlCRO  u 20.08.2023. u 14:51:12 satiTo je i meni palo napamet, ako se ne varam snimas sa 2000d+koma korektor ima tu dosta opterecenja na fokuser ali onda nebi bilo problema kad maknes opremu i stavis kolimator...

Cekamo stipu  *zubo*

Da, Canon 2000D + TSGPU CC. Samo da li taj pomak na laseru ima veze sa brkatim zvijezdama?

Neven

Sad mi je još jedna stvar pala na pamet. U trenutku kada veća zvijezda dobiva brkove, ako je do kolimacije zar se nebi trebale pokvariti i male zvijezde?

Počinjem razmišljati da nebi to bila nekakva refleksija možda? Samo ne znam od kud. Hmm.

arrow

Baš gledao neki dan video na yt o tome, primar ti se pomiče u svom ležištu ovisno kako je teleskop okrenut.
Potrebno je skinuti primar i dodati par tankih gumica u krajeve te sve vratiti natrag
Teleskop: SkyWatcher Explorer 150/750 (flocked, vented, alu spider, arduino autofocuser), (Ritchey-Chretien RC 152/1370)
Montaža: SW EQ6 OnStepX belt mod, Custom made friction drive OnStepX, Bresser Exos2 OnStep
Kamera: Player One Ares-C Pro (IMX533), Nikon D5100, (Omegon veTEC 571c)
Objektivi: Helios 2/58, Nikkor 18-55, Tamron 18-270,  Nikkor 55-300,
Zvjezdarnica: SkyArrow
Ostalo: Svbony SV106 50mm guidescope, TS Maxfield 0.95x koma korektor, Astronomik L2 UV-IR Cut 2" filter, ZWO DuoBand 2" filter, Svbony 5x2" arduino motorizirani filter wheel

Neven

Citat: arrow  u 20.08.2023. u 16:50:33 satiBaš gledao neki dan video na yt o tome, primar ti se pomiče u svom ležištu ovisno kako je teleskop okrenut.
Potrebno je skinuti primar i dodati par tankih gumica u krajeve te sve vratiti natrag

Pogledao taj video. Nije do toga jer je primar zaljepljen za svoj podložak i ne pomiče se nigdje.

Acheron

Neven

Lucius

Sjećam se ovakvih brkova (ja ih zvao flame) na svijetlim zvijezdama i Jupiteru kada sam imao prvo promatranje sa Mak 127. Kolimacija je bila off. Čim sam je namjestio nije više bilo brkova ALI za vrijeme očajnog seeinga znalo se desiti. Može li atmosfera ili vrijeme stvoriti ovaj problem i u tvom slučaju?
T: SW Flextube 250P, SW Mak 150
M: EQ5

Neven

Citat: Lucius  u 20.08.2023. u 20:16:38 satiSjećam se ovakvih brkova (ja ih zvao flame) na svijetlim zvijezdama i Jupiteru kada sam imao prvo promatranje sa Mak 127. Kolimacija je bila off. Čim sam je namjestio nije više bilo brkova ALI za vrijeme očajnog seeinga znalo se desiti. Može li atmosfera ili vrijeme stvoriti ovaj problem i u tvom slučaju?

Vjerovao bi da je do kolimacije da je u startu tako ali kad je blizu zenita zvijezde su po cijelom polju savršene kao što se i vidi na animaciji gdje je napocetku zvijezda odlicna.

Ja mislim da atmosfera nebi trebala raditi tako veliku difrakciju ali eto ne znam, zato pitam.

Lucius

E onda stvarno nezz. *jok* Vizualno sam "brkove" viđao u ta dva slučaja, ali u mom slučaju je bilo konstantno...kod tebe ne.
T: SW Flextube 250P, SW Mak 150
M: EQ5

Acheron

Još mi jedino pada na pamet termalno strujanje. Kad je na 76° ili blizu zenita, topli zrak može slobodno pobjeći gore, ali kod 45° mora se gombat po cijevi da bi izašao van i eto đavla.

Inače, mislim da previše pixel peepaš :)

Danijel

Ne kužim se u to, no možda je to i prednost. Možda je ta zvijezda nekako kriva. Jesi probao s nekom drugom zvijezdom? *he*

| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamere: Astrolumina QHY 5-II-c i ZWO ASI462MC planetary camera |
| Filtri: Baader AstroSolar i Baader UV/IR cut and Luminance | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 136 m. |
| ZVJEZDARNICA APOLLO | YOUTUBE | FLICKR |

Neven

Citat: Acheron  u 20.08.2023. u 21:49:43 satiJoš mi jedino pada na pamet termalno strujanje. Kad je na 76° ili blizu zenita, topli zrak može slobodno pobjeći gore, ali kod 45° mora se gombat po cijevi da bi izašao van i eto đavla.

Vidiš ovo mi nije palo na pamet a ima totalne logike. Probam pa javim.

Citat: Acheron  u 20.08.2023. u 21:49:43 satiInače, mislim da previše pixel peepaš :)

Uvijek i zauvijek.

Citat: Danijel  u 21.08.2023. u 00:23:02 satiNe kužim se u to, no možda je to i prednost. Možda je ta zvijezda nekako kriva. Jesi probao s nekom drugom zvijezdom? *he*

Jesam, isto je. Ova je samo bila najreprezentativnija zvijezda za animaciju.

🡱 🡳