Motorizirana Bahtinova maska za C11

Autor bojan, 15.12.2023. u 05:34:08 sati

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

bojan

Ovo cu isprintati prvom prilikom..
Tri segmenta su dosta.
Montirani su na celicnoj savitljivoj sajli (ljubicasto) koja je pokretana DC motorom...
Steta sto MyFocuserPro ne podrzava masku... (ili filtere).. barem za sad :-)

EDIT:
Bas mi je sad palo na pamet - ta sajla bi se mogla koristiti i kao grijac..
amater

Acheron

A što je s onim KIS (keep it simple)?  :-)

bojan

Pa..
Meni je lakse ovo napravit jedamput od penjanja po lojtri na visinu od 2.5 metra i stavljanja maske svakih pol sata-sat.. da bi je zaboravio skinut kad pocnem sa frameovima.. .
Ovak, sve se radi sa stolice, daljinski :-)
amater

bojan

Printam verziju sa 2 maske.... Ako uspije, stavim tu i *.stl fajle..
amater

bojan

Gotovo.
Sad to treba isprobati..
amater

c2

I go unseen.
All shall be revealed.

bojan

Citat: c2  u 25.01.2024. u 05:29:19 sati*gj* *tu*  *pljesk*
ja sam išao na 4 dijela
još uvijek nisam isprobao *he*
https://www.zvjezdarnica.com/astroforum/index.php?topic=2745.0
Odlicna ideja  *tu*  *gj* !
Nisam znao da si i ti razmisljao na isti nacin (ocito, neke stvari se ne mogu napraviti razlicito..)
Inace, imam ja i skicu za 4 dijela, ali isao sa na jednostavniju mehaniku... Uostalom, moj design je kofigurabilan.. ovo rjesenje ne mora biti konacno.
Osnovni kriterij mi je bio da to stane na C11, i unutar sjenila (koje je tu najvise zbog rose).. zato su moji segmenti manji (uzi) od tvojih.
Za osovinu mislim uptrijebiti celicnu sajlu (ø2 mm), i ako to bude radilo, probat su tu sajlu iskoristit i kao grijac (treba velika struja, ali mali napon.. ~10 W bi trebalo biti dosta)
amater

bojan

Evo prvih rezultata..
Nazalost, nisam dobro izmjerio promjere prosli put, pa je prstem ispao premali (~6mm manje), ali za experiment je bilo OK.
Uglavnom, to radi narocito za sjajnije zvijezde (Probao na Sirius-u).
Nasao sam i male motore, $15 za 5 komada.
amater

bojan

Upravljanje motorom... sa prekidacem i relejima direkno ili preko USB adaptera, kao na slici ili ovog kojeg sam nasao i kupio ranije:
https://www.zvjezdarnica.com/astroforum/index.php?topic=2994.msg32933#msg32933
amater

bojan

Probao sam sajlu, to nece raditi onako kako sam zamislio..
Sajla je lagano savijena (na promjer ~ø1m), pa se ne moze (lako) zakrenuti samo za 90° u lezistu promjera ø300 mm.. ali za 360° moze, sa trzajem. To bi radilo da je sajla ravna kad se oslobodi, ali nije. Mozda nadjem negdje bolju.
E sad.. za ravne osovine i tri maske trebam 3 motora.. imam (tj. cekam) 5, pa je to u redu ali onda to dodatno komplicira mehaniku, pa cu se ipak zadrzati na 2 maske za pocetak, kao u prijasnjem pokusaju.
Ili cu probati skuplati motore na maske direktno tako da se sajla ne treba vrtiti kao osovina.
Jer, jos uvijek mislim da bi bilo dobro da sve to stane ispod C11 poklopca.
amater

MrWorf

Kakve sajle? Što ne staviš na svaki jedan mali servo i to je to?
-SW 250/1200, EQ6 Pro
-SW 105/500 akromat guider
-ZWO ASI-120mm mini
-ZWO ASI-184-MC cool

bojan

Citat: MrWorf  u 01.02.2024. u 01:59:56 satiKakve sajle? Što ne staviš na svaki jedan mali servo i to je to?

Pa tako ce bit na kraju...Iako sajlu hocu probat i kao grijac (heater), ali nto nije obavezno.
Evo, na primjer ovako..
amater

bojan

Masku mogu staviti direkto na izlaznu osovinu motora.. iako mislim da ce 1 rot/sec bit prebrzo... Treba probati kad motori stignu.
amater

bojan

Promijenio sam koncepciju..
Ova maska je vece povrsine (pa ce linije biti sjajnije - maska ce bolje raditi i kod slabijih zvijezda).
Ima dva motora, svaki vrti svoju polovicu, koje se onda sloze oko isobine u sjenilo.
I sve stane pod originalni poklopac.

Sad na printanje..
amater

🡱 🡳