Čišćenje optike - puhalica & LensPen

Autor Stipa, 26.09.2023. u 23:37:28 sati

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Stipa

Malo sam istraživao kako brzo i sigurno očistiti okulare, filtere, zrcala...

Na puno mjesta sam pročitao da ljudi dosta hvale kombinaciju puhalice i LensPen olovke pa sam i sam naručio od Astrobobe jedno i drugo.

Danas mi je stigla oprema pa sam odmah isprobao na Antlia filteru.

Trebalo mi je svega možda 1 minutu za jednu i drugu stranu te nakon čišćenja filter je izgledao kao kad sam ga prvi put izvadio iz pakiranja, znači perfektno te za svaku preporuku.
|ASTROBIN||FLICKR|

Teleskop: SW Esprit 80ED, SW 200P mod, ASKAR 180PRO 180mm F 4.5
Montaža: HEQ5 Pro Rowan mod
Kamere: ZWO ASI2600MC PRO, ZWO ASI585MC, ASI290MM
Filteri: Antlia ALP-T 36mm Dual Band 5nm Ha&OIII,  Baader 2" UV/IR-Cut / L
Ostalo: ZWO AsiAir Plus 32GB, SW F4 koma korektor, ZWO M42 Filter Drawer

stipe

Newtoni: 300mm f5.7 dobson, 150mm f8 dobson, homemade astrograf 152mm f4, Vega Ljubljana 140/1417; refraktori: Explore Scientific AR 152, Explore Scientific 127ED triplet APO, Explore Scientific 80ED triplet APO, mini Jaeger's 54/330, 90/800 eBayscope bino, Carton 80/528, Carton 60/1000, SS Shorty 80/400, Meade 60/360 ETX, "meopta" AD720; Zrak 56/800, homemade "Plavko" 56/800, Vega Ljubljana 45/700. Okulari: TS XWA 100° 20mm, TS UWAN 16mm 82°, Gold line 6 i 9mm, homemade okulari 10-32mm. Homemade 1.25" okular turret, 2" dijagonale sa prizmom i zrcalom, 2x barlowi 1.25 i 2", Montaža: Skywatcher Synscan custom. Kamere: Omegon veTEC533C, ASI290MC, QHY5, Canon EOS 1100D. Filteri: Optolong L-Extreme 1.25" Objektivi: Meopta Belar 4.5/105, Meopta Anaret 4.5/90, 4.5/80 i 4.5/50, PZO Mikar/S 4.5/55, Kit 18-55mm, Isconar 4/135, Zeiss Sonnar MC 3.5/135, Pentacon 2.8/135, Mamiya 2/50, Helios 2/58 i Flektogon 2.4/35. Dalekozori: Super Zenith 12x50, Tento 7x50, Bresser 20-60x60, 10x40 monokular

Acheron

Ja bih se samo vodio praksom "bolje spriječiti nego liječiti" jer svako čišćenje optike, posebice one s mekanijim premazima (zrcala, filteri) uključuje rizik od grebanja.
Recimo, zrcalo na 300tki sam prao dvaput u 6 godina, a i drugi put sam ga prao zbog toga jer sam prodavao teleskop. Da se mene pita, bilo je tu još godinu dana dok čišćenje ne bi postalo nužno.

Lucius

Oko čišćenja zrcala se lome koplja. Ima onih koji će reći da ne diraš nikako tj. da ga tretiraš kao i teleskope sa lećama, a opet ima onih koji preporučuju svako par mjeseci. Mislim da to ovisi o tipu "prašine". Ako je obična onda ne diraj dok/ako ne smeta. Malo puhalicom i to je to. Ako je slučajno riječ o drugim stvarima kao pelud onda to treba odmah čistiti jer kad se zaljepi neš ga više skinuti, a koliko sam pročitao na stranom forumu može i oštetiti.

Citat: Acheron  u 27.09.2023. u 07:54:08 satiJa bih se samo vodio praksom "bolje spriječiti nego liječiti" jer svako čišćenje optike, posebice one s mekanijim premazima (zrcala, filteri) uključuje rizik od grebanja.
Moram pronaći jedan dobar tekst sa cloudynightsa gdje se velika rasprava vodila oko čišćenja newton zrcala. Mislim da je zaključak kako njih ipak treba više čistit. Neki su čistili i 3-4x godišnje i imaju teleskop bez ikakvih ogrebotina jer češćim pranjem prašina (i ostale stvari) se ne mogu zalijepiti na scope i onda ih voda bez ikakvog struganja ispere pa nema šanse za ogrebotinama.
T: SW Flextube 250P, SW Mak 150
M: EQ5

Astrobobo

Nije svaka "optika" ista. Antirefleksivni premazi nisu mekani. Puhalica i Lenspen su najbolji način za skidanje sitnih čestica bez da se površina zagrebe. Obje stvari imam uvijek negdje na dohvat ruke, i u TC, i doma, i na terenu.
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP, Nikon Monarch 7 8x42, Lunt 60mm
iOptron HAE29, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, Player One Uranus-C + Mars-II mono, Nikon D5500 mod.

Stipa

Ja sam primjerice slučajno ostavio otisak prsta na filteru te sam probao sa krpicom koju sam dobio s jednim boljim okularom to lagano očistiti, ali bezuspješno.

Kao što rekoh sa lenspenom je bilo prelagano.

Moj osobni plan bi bio što se tiče ciscenja zrcala mog newtona 1x godišnje.
|ASTROBIN||FLICKR|

Lucius

E, ovaj post sam tražio. Starman1 se lik zove na cloudynights.

Why is everyone so afraid to wash their mirrors?
A mirror should be washed NEVER any less than once a year and more often if conditions require it.

Reflectivity drops precipitously with dust and haze (microscopic dust adhering through electrostatic attraction) and is restored with cleaning.

You cannot see the drop in reflectivity with the eye by merely looking at the reflection.  Your eye isn't a spectrophotometer.

In addition, dew in combination with dust can be alkaline and attack the mirror surface, even the underlying substrate glass.
Salts present in ocean air (within a few miles of the ocean) can attack the surface severely, requiring very frequent cleaning.
Smog in the form of sulfur compounds or ozone can also attack the mirror surface if not kept clean and dry.
My own mirror's coating lasted only 6 years because of that, and the glass underneath needed repolishing.
Live in a city? You automatically qualify for cleaning more often than once a year to save the coating.

If the scope is rarely used, and kept capped, and stored with the mirror vertical rather than horizontal, it might take a while to accumulate enough dust to require cleaning.

But if the scope is used often, the mirror should be cleaned often.

I have learned than mine needs cleaning after about every 40 hours under the stars (before CoViD-19, that was about once every 3 months)--yours may need it more or less often depending on conditions of use.

...Once you do it, you'll never be afraid to do it again.  It's easy, fast, doesn't damage the mirror, and returns it to essentially new reflectivity (well, with a loss of about 0.5% per year).

Cijela tema koga zanima: https://www.cloudynights.com/topic/731457-how-often-should-mirrors-be-cleaned/ U temi ima dosta razmjena mišljenja i naravno na kraju sve ovisi gdje tko živi i odakle promatra, ali minimalno jednom ili dva puta godišnje je poželjno kako bi se reflektivnost zrcala sačuvala (ima članak unutar teme koji ukratko o tome govori).

Lucius

Citat: Stipa  u 27.09.2023. u 10:23:55 satiMoj osobni plan bi bio što se tiče ciscenja zrcala mog newtona 1x godišnje.
Ja isto tako namjeravam. Jednom godišnje minimalno isprati primar neovisno koliko na njemu bude naslaga. Zadnjih mjesec dana je bio 10x vani oko 20h "rada" i čist je i dalje ko suza (tu i tamo malo prašine, ali očekivano).
Edit: ili možda budem čistio nakon određenog broja promatranja. Recimo 30 promatranja pa čišćenje. Za 30 promatranja mi treba oko godina dana u prosjeku. Budem vidio kako će se akumulirati prašina i ostali otpad. Tek sam uzeo scope. Znam samo da okulare trebam češće čistit. Zmazaju se i isprljaju vrlo brzo.

Acheron

Citat: Lucius  u 27.09.2023. u 09:13:37 satiMislim da to ovisi o tipu "prašine". Ako je obična onda ne diraj dok/ako ne smeta. Malo puhalicom i to je to. Ako je slučajno riječ o drugim stvarima kao pelud onda to treba odmah čistiti jer kad se zaljepi neš ga više skinuti...

To se sve riješi namakanjem zrcala. Ovo sam riješio tako da sam zrcalo istuširao hladnom vodom cca 1 minutu, potom nasaftao čarlijem, ponovno običnom vodom natopio zrcalo, lagano prstima prešao po površini zrcala, dobro isprao običnom vodom i potom s 5L destilirane vode. Ocijedio sam zrcalo, a višak vode (velike kapi) sam pokupio laganim tapkanjem maramicom i pusušio fenom do kraja.
BTW, zrcalo sam zadnji put oprao 2021. tako da je ovo količina prašine na 300tki bila nakon 2 godine promatranja.

Inače, neki ljudi imaju OKP (OCD) i ne treba njihove opsesije prisvajati pod svoje.
Na GSO 300tki sam češće prao zrcalo i trebalo je recoating nakon 8 godina, a na SkyWatcheru je zrcalo kao novo nakon 6 godina.

BTW, s lećama je puno lakše jer je staklo s coatingom valjda za rang veličine tvrđe od alu premaza.

Lucius

*gj*  *šešir*
Citat: Acheron  u 27.09.2023. u 10:53:14 satiBTW, s lećama je puno lakše jer je staklo s coatingom valjda za rang veličine tvrđe od alu premaza.
Da, leće su laganica. Premazi su danas puno kvalitetniji i stvarno treba nestručno sve odraditi sa silom da izgrebeš površinu.

Bro

Citat: Stipa  u 26.09.2023. u 23:37:28 satiMalo sam istraživao kako brzo i sigurno očistiti okulare, filtere, zrcala...

Na puno mjesta sam pročitao da ljudi dosta hvale kombinaciju puhalice i LensPen olovke pa sam i sam naručio od Astrobobe jedno i drugo.

Danas mi je stigla oprema pa sam odmah isprobao na Antlia filteru.

Trebalo mi je svega možda 1 minutu za jednu i drugu stranu te nakon čišćenja filter je izgledao kao kad sam ga prvi put izvadio iz pakiranja, znači perfektno te za svaku preporuku.

Meni ta olovka stoji doma no nisam se usudio koristiti ju  kad sam vidio onu stranu s crnilom, rekoh nećeš razbojniče s time na leću. Sad si me potaknuo da izguglam da to crnilo ima svrhu. Jel se lako otpuše s puhalicom? (Btw, kako sam se oduševio kad sam ju otkrio *hopla* )
Hvala! :)
prostooki promatrač i prigodni dalekozoraš

Stipa

Citat: Bro  u 27.09.2023. u 11:46:10 satiJel se lako otpuše s puhalicom?

Ma da, prvo otpuses sa puhalicom prašinu sa filtera, optike... onda olovkom lijepo ispoliraš kružnim pokretima iz sredine prema rubu te ponovis postupak ako je potrebno.
|ASTROBIN||FLICKR|

Frenki

Teleskopi:C 9.25,Maksutov 90,127 i 180,N SW 250 PDS,Tasco 114/500,SW 80/600ED,ref 80/900
Montaže:SW HQ5 pro,EQ5,SW AZ GOTO, Meade LXD75,,...
Dalekozor:Carl Zeiss Jena 8x30,BPC:7x35,8x30,12x40,10x50,20x60,revue 20x80,25x100,...,
Ostalo:Sony DSC-HX400,Nikon D3200,modificirani canon 450D,50mm f1.8,Nikon 80-200ED f 2.8, Samyang 2.2 16mm,500m f 6.3,ASI120MC,omegon tracker lx3,hiberion 17mm,omegon 5mm,....,

Robert

Citat: Stipa  u 26.09.2023. u 23:37:28 satiDanas mi je stigla oprema pa sam odmah isprobao na Antlia filteru.

Odlično, moji su još ok ali samo je pitanje vremena. Budem isprobao. Leću od teleskopa sam čistio već par puta do sada samo lagano sa sredstvom za čišćenje stakla
Teleskop Askar FRA500 f/5.6 Astrograph & f/3.9 reducer Montaža ZWO AM5 OAG ASI290MM Mini 
Kamera ASI 2600MM Pro Filteri Antlia 3nm Ha / O-III / SII & Baader LRGB 36 mm unmounted
Ostalo ZWO EAF, EFW, ASIair Plus, PixInsight, VTOMAN Jump 1000 power station

arrow

Kad sam kupio teleskop bio je polovni ali u super stanju jako malo korišten, ali je zrcalo bilo prašnjavo pa sam ga očistio kako je Acheron opisao

Prije

Poslije

I kako sada izgleda nakon godinu dana, koliko se uspije vidjeti.. S tim da ga sada često koristim za cijelonoćno snimanje
Teleskop: SkyWatcher Explorer 150/750 (flocked, vented, alu spider, arduino autofocuser), (Ritchey-Chretien RC 152/1370)
Montaža: SW EQ6 OnStepX belt mod, Custom made friction drive OnStepX, Bresser Exos2 OnStep
Kamera: Player One Ares-C Pro (IMX533), Nikon D5100, (Omegon veTEC 571c)
Objektivi: Helios 2/58, Nikkor 18-55, Tamron 18-270,  Nikkor 55-300,
Zvjezdarnica: SkyArrow
Ostalo: Svbony SV106 50mm guidescope, TS Maxfield 0.95x koma korektor, Astronomik L2 UV-IR Cut 2" filter, ZWO DuoBand 2" filter, Svbony 5x2" arduino motorizirani filter wheel

🡱 🡳