Vakuum komora za aluminizaciju - Restauracija i izrada

Autor MrWorf, 14.11.2022. u 04:14:40 sati

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

MrWorf

Pozdrav ekipa *šešir* znam da me nije bilo dugo baš nešto puno po forumu, ali eto me da vam malo pokažem na čemu se konačno radi! Neki znaju a neki ne, da smo pred nekoliko godina kupili (AD Beskraj i Marko) od našeg Žaca njegovu vakuumsku komoru i da godinama kujemo planove da je složimo, ali situacija sa prostorom je bila manje nego idealna. Prva ideja je bila da je složimo kod mene u školi na što se ravnatelj složio ali na žalost moja škola ima problema sa manjkom prostora tako da je taj plan otpao. Komora je bila rastavljena ispod jednog stola u školi više od godinu dana, jer nisam imao kamo sa njom.

Držao sam je doma par mjeseci prije toga ali je zauzimala dosta prostora a cimer se žalio non stop da smrdi po "podmornici", valjda zbog svih ulja i metala :-D U međuvremenu kolega sa foruma C2 nudi svoj podrum pa smo je prenjeli tamo ali ni tamo uvjeti nisu bili baš idealni jer ni C2 nema baš puno prostora a i taj podrum je bio od susjede i daleko od idealnog prostora za takav uređaj. I tako prođe dve godine. U međuvremenu sam iznajmio garažu i kupio neke strojeve i počinjem opet razmišljati o komori ali ta garaža ima svega 15 kvadrata i brzo mi postaje jasno da pored strojeva, jednostavno nema mjesta za komoru. Prođe još godinu dana i moj bivši cimer kupuje kuću s velikom garažom gdje smo na kraju preselili radionu i sada konačno ima malo više mjesta. Taman se događaju potresi i C2 javlja da komoru treba maknuti iz podruma jer je zgrada stara i jer se trusi tona prašine po njoj. I tako smo preselili komoru u novu radionu i konačno lagano počinjemo raditi na njoj.

Od samog starta, od kad smo je uzeli od Žaca, dogovorili smo se da ćemo složiti komoru da bude tip-top, ko nova estetski i funkcionalno.
Kroz fotografije ću vam pokazati put kojim ide ta komora, od kad je bila kod žaca pa do sada, dok još traje restauracija i izrada. Uživajte!  *šešir*



Ovako je to izgledalo kod Žaca dok je Žac radio sa njom na svojoj vikendici




A ovako je to izgledalo kada smo je prenjeli kod kolege C2 u podrum nakon više od godinu dana u nadi da ćemo je tamo složiti bar da je pokrenemo. Žac nam nije mogao dati svoj stol na kojem je stajala komora jer mu je trebao za nešto drugo, ali na sreću sam našao na otpisu u školi mali zeleni stari čelični stolić (koji je bio očajno loše zavaren) kojeg sam spasio od otpada i odlučio ga pretvoriti u platformu koja će biti kučište nove komore.





Prošlo dve tri godine i komora konačno dolazi u novu radionu! Nisam fotkao na žalost kada je sva ta krama bila na hrpi ali sam zato fotkao pojedine djelove na kojima sam/smo radili. Prvo sam se prihvatio glavnog velikog ventila koji stoji odmah ispod ploče i koji također ima vodeno hlađenje u sebi.



Dio vodenog hlađenja je trebao biti počišćen od kamenca i jabučni ocat je pomogao u tome.



Teško je bilo skinuti svu boju da se pripremi površina za novu boju, ali poanta pripremanja površine za farbanje ili ljepljenje je da se dobro izbrusi da se maknu masnoće i da nastanu mikroskopske crte, pa iako je ostalo nešto stare boje, to neće stvarati probleme i ne bi se trebalo vidjeti nakon farbanja a farba bi trebala dobro držati. Naravno, treba sa krep trakom maskirati djelove koje ne želimo ofarbati.



Farbanje je prošlo super a također sam počistio i unutrašnjost ventila od hrđe da ne stvara probleme pri visokom vakuumu. Naime, iz hrđe vole bježati plinovi.



Pošto je ventil bio gotov, slijedeće po redu sam radio glavnu pumpu koja je bila sva skorena u starom ulju i prljavštini. Vjerojatno nije bila čišćena od 70ih od kad je proizvedena. Razmišljao sam da je rastavim i počistim iz unutra i pogledam dal je sve oke, ali pošto pumpa dobro radi i pošto me bilo strah da rastavljanjem ne uništim brtve kojih nema nigdje za kupiti a izrada novih je ekstra posao od dan-dva, odlučio sam je ne rastaviti nego je samo estetski srediti.



I ovako je to izgledalo nakon odmaščivanja:





Remenica pumpe je trebala biti počišćena od hrđe i stare boje, a najbrže i najbolje je da se umetne u tokarski stroj i udri sa željeznom kefom.



Nakon toga je trebalo skinuti boju sa nje. A to nije bio problem jer za razliku od velikog ventila, jer boja je jako lako išla brušenjem sa wire brushom, no nažalost nisam snimio dok je pumpa bila "gola". Ovdje možemo vidjeti pumpu i aluminijsku ploču na koju se montiraju pumpa i motor, sa prvom rukom boje.



I super je ispalo! Već automatski mi uljeva više povjerenja  :-D





Dalje po redu dolazi končarov trofazni motor koji goni glavnu pumpu. Također je funkcionalan i nije ga bilo potrebe rastavljati do kraja, nego ga samo estetski srediti.











Glavnu pumpu i trofazni motor povezuju 3 remena koja su potencijalno opasna ako nekome slučajno ruka uleti dok rade, tako da postoji zaštitni poklopac od tih remena a i taj poklopac je također izgledao kao da je iz černobila pa ga je trebalo malo dotjerati. Ovaj put smo probali nekakav "paint stripper" kojeg smo našli u Pevexu. Čisto da malo odmorimo ruke od brušenja boje ali na naše razočaranje, taj stripper je pretvorio boju u ulje koje je bilo jako teško počistiti, čak i uz nitro razrjeđivač, tako da smo nastavili starim metodama skidanja boje, brušenjem.









Naravno ni sitne djelove koji spajaju cjevi i ostale komponente nećemo ostaviti da izgledaju ružno i da propadaju od hrđe



U međuvremenu je trebalo razmišljati i na kučište stroja. Slabe varove smo popravili novim varovima ali je trebalo dodati ekstra šipke koje će nositi glavnu pumpu, rezervar sa vodom za hlađenje i kotače, pa je došao Marko sa novim čeličnim profilima i pomogao oko slaganja stola/kučišta.





Drugo jutro sam zavario profile na svoja mjesta i počeo slagati kotačiće. Varovi su ružno ispali ali su jaki, a sve zbog glupe maske za varenje kroz koju se ništa ne vidi. Kasnije sam ružne varove malo dotjerao s brusilicom.



Ofarbao sam zaštitnu masku za remene, i primio se brušenja stare boje sa stola/kučišta. Bio sam idiot, i na jednom djelu sam opet probao sa paint striperom što je rezultiralo tako da sam izgubio ekstra par sati da očistim to smeće na tom djelu.



I fotka nakon farbanja. Kiša mi je tjekom dana zadavala glavobolje jer sam mogao samo vani farbati ali uspio sam to nekako izvesti sve isti dan uz farbaj/brusi/farbaj/brusi/farbaj.



I nakon toliko posla, ljepo je vidjeti da stvari konačno sjedaju na svoje mjesto i da izgleda sve super  *hopla*





Ima tu još jako puno posla. Treba još srediti difuznu pumpu, ventile, cjevi, novu elektroniku sa hrpom instrumenata, rezervar za vodu za hlađenje i njihove pumpe, kontrolnu ploču, lonac od 500mm, itd. Glavna ploča ove komore je oko 500mm što znači da će se moći raditi aluminizacija ogledala do 500mm. A kada to sve bude gotovo i kada bude radilo, onda ide unutra sputtering na magnetron da možemo raditi i zaštitne slojeve, antireflektivne filtere itd. Najbitnije je da je konačno stvar krenula sa mrtve točke nakon toliko godina i da ide super i baš sam jako zadovoljan jer kroz par mjeseci ćemo imati svoju komoru! Budem ovdje stavljao updateove na izradi i testiranjima. Spešl tenks Dajgoru, Marku, Žacu, Bobi, Zorislavu, Saši i svima iz AD Beskraj i svima drugima koje sam zaboravio *??* što pomažu oko ovog zahtjevnog, ali zadovoljavajućeg projekta! Pozz ekipa!  *šešir*
-SW 250/1200, EQ6 Pro
-SW 105/500 akromat guider
-ZWO ASI-120mm mini
-ZWO ASI-184-MC cool

Bojan (Mount Pleasant Observatory)

amater

Astrobobo

Uf čovječe koliko posla...vidi se da se temeljito radilo, svaka čast! BTW super mi je ona lampa na ekvatorijalnoj montaži  :-D
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP, Nikon Monarch 7 8x42, Lunt 60mm
iOptron HAE29, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, Player One Uranus-C + Mars-II mono, Nikon D5500 mod.

veljac

T: Maksutov 127, SW ED 80, SW Quattro 150P
M: UMi 17R, AZ-EQ5, Nexstar SLT
K: Touptek imx571, ASI 533MC-Pro, Qhy8c,  ASI 174 mm mini, ASI120MC, Omegon 1200 m
F: Canon M10, 15-45 mm, Samyang 135mm f/2, nifty-fifty
+ nešto stakla

Acheron

 *pljesk* *pljesk*

Bravo, bravo. Kao da sam ponovno pročitao Družbu Pere Kvržice kad osposobljavaju stari mlin

stipe

Moj susjed ima praznu garazu koja lezi, a ja se nabijam u 9 kvadrata! To ti je "tak"! *zubo*

Sjajno momci! Svaka cast na trudu i volji i na celicnim zivcima! *pljesk* *hopla* *gj* *šešir*

Nadam se da uskoro budemo imali funkcionalnu komoru samo za ATM! *hopla* *ritmika*

Imam neke spiglice sa eBaya koji su lose napravljeni i jednog od 114mm f3.8 sfernog koji je iz onog famoznog Jones-Bird teleskopa koji ima korektor u sebi, a ionako mu je coating propao pa bih to parabolizirao. Imam Vegino 140mm f10 koje bih rado volio osposobiti! A da ne govorim o izradi 250mm f3.8 zrcala za neki buduci astrograf!
Newtoni: 300mm f5.7 dobson, 150mm f8 dobson, homemade astrograf 152mm f4, Vega Ljubljana 140/1417; refraktori: Explore Scientific AR 152, Explore Scientific 127ED triplet APO, Explore Scientific 80ED triplet APO, mini Jaeger's 54/330, 90/800 eBayscope bino, Telementor replika, 70/900 s pentaprizmom, Zeiss C80/500, Asiola replika, 65/500 diy, Mak 70 diy, eBay 90/600, Tasco 5TE, Carton 60/1000, SS Shorty 80/400, Meade 60/360 ETX, "meopta" AD720; Zrak 56/800, homemade "Plavko" 56/800, Vega Ljubljana 45/700. Okulari: TS XWA 100° 20mm, TS UWAN 16mm 82°, Gold line 6 i 9mm, homemade okulari 10-32mm. Homemade 1.25" okular turret, 2" dijagonale sa prizmom i zrcalom, 2x barlowi 1.25 i 2", Montaža: Skywatcher Synscan custom. Kamere: Omegon veTEC533C, ASI290MC, QHY5, Canon EOS 1100D. Filteri: Optolong L-Extreme 1.25" Objektivi: Meopta Belar 4.5/105, Meopta Anaret 4.5/90, 4.5/80 i 4.5/50, PZO Mikar/S 4.5/55, Kit 18-55mm, Isconar 4/135, Zeiss Sonnar MC 3.5/135, Pentacon 2.8/135, Mamiya 2/50, Helios 2/58 i Flektogon 2.4/35. Dalekozori: Super Zenith 12x50, Tento 7x50, Bresser 20-60x60, 10x40 monokular

Neven

Svaka čast!! baš lijepo izgleda iako niš ne kužim. Nadam se da bu dobro radila aluminizacija.

ken822

Bravo ! Kad ću kupovati 16inch newton računat ću na vas !
Teleskop :  Esprit 100, SW 150/650 Newton, Celestron C6, Celestron RASA 8, GSO 12″ f/8 RC
Objektivi : Samyang 135 f2.0
Montaza : Celestron CGX-L / Heq5 Pro / AZ-GTi / StarAdventure
Komputer : ASIAirPro x 2
Kamera: ASI 294MC Pro / Canon 60D Mod / Pentax KP

stipe

Koliki vakuum treba za sputtering? Znam da je potreban 10 na minus sedmu Torra za aluminij.
Newtoni: 300mm f5.7 dobson, 150mm f8 dobson, homemade astrograf 152mm f4, Vega Ljubljana 140/1417; refraktori: Explore Scientific AR 152, Explore Scientific 127ED triplet APO, Explore Scientific 80ED triplet APO, mini Jaeger's 54/330, 90/800 eBayscope bino, Telementor replika, 70/900 s pentaprizmom, Zeiss C80/500, Asiola replika, 65/500 diy, Mak 70 diy, eBay 90/600, Tasco 5TE, Carton 60/1000, SS Shorty 80/400, Meade 60/360 ETX, "meopta" AD720; Zrak 56/800, homemade "Plavko" 56/800, Vega Ljubljana 45/700. Okulari: TS XWA 100° 20mm, TS UWAN 16mm 82°, Gold line 6 i 9mm, homemade okulari 10-32mm. Homemade 1.25" okular turret, 2" dijagonale sa prizmom i zrcalom, 2x barlowi 1.25 i 2", Montaža: Skywatcher Synscan custom. Kamere: Omegon veTEC533C, ASI290MC, QHY5, Canon EOS 1100D. Filteri: Optolong L-Extreme 1.25" Objektivi: Meopta Belar 4.5/105, Meopta Anaret 4.5/90, 4.5/80 i 4.5/50, PZO Mikar/S 4.5/55, Kit 18-55mm, Isconar 4/135, Zeiss Sonnar MC 3.5/135, Pentacon 2.8/135, Mamiya 2/50, Helios 2/58 i Flektogon 2.4/35. Dalekozori: Super Zenith 12x50, Tento 7x50, Bresser 20-60x60, 10x40 monokular

MrWorf

Za aluminizaciju je dovoljan tlak od x 10 na - 5. Komora bi trebala ići na -6 a kada bi brtve bile recimo od bakra a ne od gume kao što su sada, mogla bi ona i više :) Za sada nam je dovoljno ovo. Za sputtering treba biti malo tlaka od Argona, tako da to nije problem također :)
-SW 250/1200, EQ6 Pro
-SW 105/500 akromat guider
-ZWO ASI-120mm mini
-ZWO ASI-184-MC cool

MrWorf

Citat: bojan  u 14.11.2022. u 05:02:28 sati
Bravo decki :-)
Steta sto nismo blize  :-(

Šteta! Nego, budeš li ti što malo do nas u HR?
-SW 250/1200, EQ6 Pro
-SW 105/500 akromat guider
-ZWO ASI-120mm mini
-ZWO ASI-184-MC cool

MrWorf

Citat: stipe  u 14.11.2022. u 09:11:59 sati
Moj susjed ima praznu garazu koja lezi, a ja se nabijam u 9 kvadrata! To ti je "tak"! *zubo*

Sjajno momci! Svaka cast na trudu i volji i na celicnim zivcima! *pljesk* *hopla* *gj* *šešir*

Nadam se da uskoro budemo imali funkcionalnu komoru samo za ATM! *hopla* *ritmika*

Imam neke spiglice sa eBaya koji su lose napravljeni i jednog od 114mm f3.8 sfernog koji je iz onog famoznog Jones-Bird teleskopa koji ima korektor u sebi, a ionako mu je coating propao pa bih to parabolizirao. Imam Vegino 140mm f10 koje bih rado volio osposobiti! A da ne govorim o izradi 250mm f3.8 zrcala za neki buduci astrograf!

Sve cemo svjeze aluminizirati  *zubo* trebam pocet razmisljati o nekoj skalameriji koja ce drzati ogledala unutra, ali to tek kada složimo poklopac
. Već imam ideju za multifunkcionalni držač da se može staviti više manjih stakla istovremeno da se uštedi na vremenu i poslu.
-SW 250/1200, EQ6 Pro
-SW 105/500 akromat guider
-ZWO ASI-120mm mini
-ZWO ASI-184-MC cool

MrWorf

Citat: ken822  u 14.11.2022. u 12:08:46 sati
Bravo ! Kad ću kupovati 16inch newton računat ću na vas !

Ti vec razmisljas kako ces unistiti coating na novom ogledalu  :-D ako ga strgas, bumo popravili ;)
-SW 250/1200, EQ6 Pro
-SW 105/500 akromat guider
-ZWO ASI-120mm mini
-ZWO ASI-184-MC cool

Lucius


stipe

Citat: MrWorf  u 14.11.2022. u 16:10:47 sati
Sve cemo svjeze aluminizirati  *zubo* trebam pocet razmisljati o nekoj skalameriji koja ce drzati ogledala unutra, ali to tek kada složimo poklopac
. Već imam ideju za multifunkcionalni držač da se može staviti više manjih stakla istovremeno da se uštedi na vremenu i poslu.

Kako je u toj komori inace zamisljen smjestaj zrcala? Gore ili dolje? Zeznuto je ako su grijaci gore, moze kapnuti aluminij po zrcalu.

Ima inace kod mene nesto grijaca sa eBaya, budem vam ih poslao, Zac je rekao da ih nigdje nije mogao naci pa je stavljao molibdenski lim. Mislio sam ja nesto kemijati, no to nije nikad izaslo iz sfere maste.
Newtoni: 300mm f5.7 dobson, 150mm f8 dobson, homemade astrograf 152mm f4, Vega Ljubljana 140/1417; refraktori: Explore Scientific AR 152, Explore Scientific 127ED triplet APO, Explore Scientific 80ED triplet APO, mini Jaeger's 54/330, 90/800 eBayscope bino, Telementor replika, 70/900 s pentaprizmom, Zeiss C80/500, Asiola replika, 65/500 diy, Mak 70 diy, eBay 90/600, Tasco 5TE, Carton 60/1000, SS Shorty 80/400, Meade 60/360 ETX, "meopta" AD720; Zrak 56/800, homemade "Plavko" 56/800, Vega Ljubljana 45/700. Okulari: TS XWA 100° 20mm, TS UWAN 16mm 82°, Gold line 6 i 9mm, homemade okulari 10-32mm. Homemade 1.25" okular turret, 2" dijagonale sa prizmom i zrcalom, 2x barlowi 1.25 i 2", Montaža: Skywatcher Synscan custom. Kamere: Omegon veTEC533C, ASI290MC, QHY5, Canon EOS 1100D. Filteri: Optolong L-Extreme 1.25" Objektivi: Meopta Belar 4.5/105, Meopta Anaret 4.5/90, 4.5/80 i 4.5/50, PZO Mikar/S 4.5/55, Kit 18-55mm, Isconar 4/135, Zeiss Sonnar MC 3.5/135, Pentacon 2.8/135, Mamiya 2/50, Helios 2/58 i Flektogon 2.4/35. Dalekozori: Super Zenith 12x50, Tento 7x50, Bresser 20-60x60, 10x40 monokular

🡱 🡳