Autor Tema: Savjet - administracija udruge  (Posjeta: 408 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline martina

• Deimos
  • Spol: Ženski
  • Charming situation, is it not?
Savjet - administracija udruge
« u: 24.04.2021. u 19:42:59 sati »
Pozdrav svima  *mah*

Treba mi par vaših savjeta. Sa par prijatelja otvaramo udrugu za rad sa psima (nije baš astronomija, ali koristiti ćemo teren van grada pa možda bude i kakvog promatranja)  *scope*
Budući ste većina vas u nekim udrugama ima li možda koji tajnik pa da mi kaže što sve od papirologije treba voditi jedna udruga? Tražila sam po netu, ali je sve dosta općenito.  *jok*
Jesu li vaše udruge registrirane za gospodarsku djelatnost, a ako nisu kako rješavate tečajeve/predavanja?

Hvala  *tnx*
Olympus 10x50
SkyWatcher Newt 130/900
SkyWatcher MAK 127/1500

Offline Zocky

• Moderator foruma
  • Io
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Savjet - administracija udruge
« Odgovori #1 u: 26.04.2021. u 14:35:05 sati »
Za početak vam treba statut. Ako to još nemate mogu ti na mail poslati naš, pa ga malo prilagodiš. U osnovi je sve to manje više isto.
Od papirologije morate voditi knjigovodstvo i za to je najbolje da imate nekog ovlaštenog knjigovođu. Ako još uvijek vrijede zakoni od kad smo mi osnivali udrugu, prve 3 godine bi trebali voditi dvojno knjigovodstvo, a kasnije se možete prebaciti na jednostavno. Isplatu predavačima možeš na više načina riješiti. Ili ti netko to odradi na volonterskoj bazi, ili preko putnih troškova ili isplatom na račun predavača. Sve ovisi kakva zahtjeve predavač postavlja.
Bitan ti je i način financiranja. Ako imaš samo članarine i donacije onda je isplata jednostavnija. Ako se financiraš preko raznih projekata, onda je papirologija malčice kompliciranija.
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline martina

• Deimos
« Odgovori #2 u: 27.04.2021. u 20:51:39 sati »
Hvala na odgovoru.  *šešir*

Statut sam već napisala kao i odluke upravnog odbora vezano za članarine i ostalo što se mora...
U potrazi smo za knjigovođom i nadam se da ćemo to ubrzo riješiti.
Osim knjigovodstva, koje sve "tablice" treba voditi u dvojnom knjigovodstvu? Onaj dio oko glavne knjige, dnevnika i slično, što sam našla na netu državne uprave nije baš dobro opisano.  *jok* Na tome sad radim  *zubo*

Nije nam važna isplata predavačima već naplata tečaja od polaznika. Kako to prikazivati? Rečeno nam je da je držanje tečaja gospodarska djelatnost i to se prijavljuje na Poreznu. Najveća nepoznanica nam je ta gospodarska djelatnost. Nigdje ne mogu naći što bi sve spadalo u gospodarsku djelatnost i kako taj dio izbjeći da pojednostavim papirologiju.  *zubko*
Ne mislim prati novac nego mislimo imati malu udrugu sa par tečaja za građane i djecu.   *he*
Olympus 10x50
SkyWatcher Newt 130/900
SkyWatcher MAK 127/1500

Offline Zocky

• Moderator foruma
  • Io
  • *
  • Spol: Muški
« Odgovori #3 u: 27.04.2021. u 21:52:07 sati »
Knjigovođa bude ti sve objasnio i vodio, nemaš tu neke brige.
Što se gospodarske djelatnosti tiče, najbolje izbjegavati. Čim se počnu vrtiti neki prihodi, odmah ti se kače potencijalni problemi sa poreznom. Moj savjet, neka ti polaznici uplate traženi iznos na račun udruge, a u opisu plaćanja neka samo dodaju stavku "donacija za udrugu xxxx".
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline martina

• Deimos
« Odgovori #4 u: 28.04.2021. u 07:07:12 sati »
Hvala  *tnx*