PHD2 analiza log file-a

Autor Astrobobo, 13.07.2023. u 20:45:51 sati

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Zeleni_Zub

#15
Citat: Neven  u 14.07.2023. u 07:45:02 satiAko koristiš EQMOD onda povećaj PulseGuide Settings sa x0.1 na minimalno x0.3 ili x0.5
Moj je recimo na x0.9.

Ovo dosta zavisi od montaze, meni na EQ6r sve ode u persun kad povecam preko x0.1
Teleskopi: SW 150/750, Svbony 60/240
Montaze: EQ6-R Pro
Okulari: ES 82° 8.8mm, GSO 32mm Plossl, GSO 2x Barlow
Kamere: ASI1600MM-Pro, ASI290MC, Nikon D750
Ostalo: TSGPU CC, EFW 8x1.25", ZWO LRGB, ZWO SII-Ha-OIII 7nm , ZWO IR pass 850nm

|ASTROBIN |FLICKR| INSTAGRAM |

Astrobobo

Ali onda u PHD2 također moraš namjestiti isti guide rate. Koje su ti postavke za guiding?
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP, Nikon Monarch 7 8x42, Lunt 60mm
iOptron HAE29, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, Player One Uranus-C + Mars-II mono, Nikon D5500 mod.

OuttaControl

#17
Evo mene opet ovaj put sa 30s greske, ocito pukne tek na jako velikim greskama a ne 20, nikad do sad nisam dobio ovako puno :)

Dooduse, taman sam zamjenio stari stm32 bluepill sa fysetc e4 čipom, guiderate je 1/2x i u phd-u je 0.5

Inace uspio sam i na oku skuzit sta je, dakle imam neki period u kojem rucno okrenem kolut za pola unazad, a dec se ne vrati ni milimetar, a imam period di se odma pocme vracat

Ovdje sam ocito bio pri sredini tog perioda.




A evo kad guiding upadne u tu 'rupu'
sw130p,mak127, stipe 60/330 ED, Svbony sv705, canon 550d, rpihq camera, rpi imx462, astroberry, sw eq5 Onstep, Dwarf 2

Astrobobo

To mi izgleda kao da je nešto savinuto unutra, mislim da bi backlash trebao biti više manje konstantan.
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP, Nikon Monarch 7 8x42, Lunt 60mm
iOptron HAE29, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, Player One Uranus-C + Mars-II mono, Nikon D5500 mod.

OuttaControl

Da, stipe je to nesto detetira, ra šipka se zakrivi kad se zategne puno, pa je onda on istokario dva sitna šarafića samo da drže te vide da se ne mora zašarafit do kraja a da  drži čvrsto i to je popravilo guiding dosta, ali ovaj dio je očito neovisan i vjerojanto ima veze sa crvom na RA osi iako se i to popravilo kad je stipe utega, jer je prije zub skaka van grafa.

Nije lako detektirat ni uvatit, ali sad mi je palo napamet da stavim kameru da snima dec os i pustim guding i onda kombinacijom vremena na kameri i loga vidit što se to dešava, ali sumnjam da je to išta vidljivo na prosto oko...
sw130p,mak127, stipe 60/330 ED, Svbony sv705, canon 550d, rpihq camera, rpi imx462, astroberry, sw eq5 Onstep, Dwarf 2

Astrobobo

Desni klik na graf, "analyze selected, raw RA" i vidićeš kako se miču RA i dec.
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP, Nikon Monarch 7 8x42, Lunt 60mm
iOptron HAE29, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, Player One Uranus-C + Mars-II mono, Nikon D5500 mod.

Astrobobo

Pogledao sam par PHD2 log fajlova koje sam dobio od drugih astrofotograf(ic)a, čini mi se da tu ima dosta prilike za poboljšanje prakse autoguidinga - što za kvalitetu samog autoguidinga, što za analizu performansi same montaže. Probati ću ovdje napisati park natuknica kao savjeta, svakako uzmite u obzir da sam veliki početnik što se tiče PHD2.

Za početak, PHD2 je u principu već s osnovnim postavkama odlično namješten za 90% slučajeva. Nemojte čačkati po njima bezveze. Isto tako u 90% slučajeva ako nešto ne valja s guidingom, nije problem u PHD2 postavkama nego u montaži - loš balans, kabeli koji zapinju i potežu na jednu stranu, backlash.

Prvo i osnovno, instalirajte najnoviju development verziju PHD2, tu je puno manjih ažuriranja koja su vrlo korisna. PHD2 autori preporučuju korištenje tih verzija: https://openphdguiding.org/development-snapshots/ Downloadajte si PHD2 User Guide, trebati će vam kad malo uđete u analizu ponašanja montaže za vrijeme guidinga https://openphdguiding.org/PHD2_User_Guide.pdf Na PHD2 forumu ima puno dobrih primjera i savjeta, ne morate se učlaniti, ali svakako zabilježite link i pogledajte koji se problemi javljaju https://groups.google.com/g/open-phd-guiding U 99% slučajeva ekipa bezveze čačka po PHD2, a nažalost ne zna "čitati" i interpretirati log fajlove. Prije čačkanja po PHD2 obavezno pročitati PHD2 Best Practices PDF. To se pročita za max 5 minuta i sadrži detaljniji info nego što ću tu sad iskrcati u natuknicama. U ovom CloudyNights članku What to do When PHD Guiding isn't Push Here Dummy ima dobrih savjeta oko nekih specifičnih problema s kojima smo se sigurno do sad susretali.

Ono najvažnije, za kvalitetnu analizu performansi montaže i praćenja obavezno pročitati i sejvati How to create a baseline for guiding results usingOpenPHD2. Dokument je malo stariji, radim na tome da napravim aktualnu verziju koja će ujedno biti malo "ljepša" za čitanje, a osnove su ovdje u natuknicama koje slijede. Naglašavam da ovo nisam ja izmislio, samo pokušavam napisati sažetak savjeta za kvalitetno korištenje PHD2 i izvlačenje makasimuma vaše montaže za autoguiding.

Možda je nepotrebno, ali za svaki slučaj treba naglasiti da montaža mora biti dobro balansirana i usjeverena. Ne treba biti strašno precizan, preciznost ispod 10' je sasvim ok. U kontroleru same montaže treba isključiti backlash compensation, a ako evaluiramo rad montaže, onda i eventualne korekcije periodičke greške (PEC, PPEC).

Sigurno ste već puno čačkali po PHD2, pa ako želite napraviti poštenu analizu, obavezno napravite novi profil preko wizarda. Čak i ako mislite da su vam postojeći profili ok, s novim wizardom se resetiraju neke postavke koje inače nisu vidljive. Naravno, sva oprema treba biti spojena na računalo gdje se koristi PHD2.

Prije kalibracije fokusirajte kameru za guiding i usjeverite se najbolje što možete. Kalibraciju autoguidinga obavezno napravite na sjecištu meridijana i nebeskog ekvatora. Ne, nemojte to raditi tamo gdje vam je objekt snimanja. To se radi samo ako koristite ST4 kabel, a to valjda više nitko ne radi, pa neću komplicirati s objašnjavanjem zašto i kako. Da, znam da vam je tako bio dobar guiding, ovdje pokušavam napisati savjete kako to napraviti kako spada. Ako si u ovom trenutko mislite "maaa, budem ja to napravio kako sam i do sada", onda možete odmah prestati čitati. Naime, na ekvatoru se nebo "najviše miče" - sjetite se fotki tragova zvijezda, najveći krug rade upravo na nebeskom ekvatoru, odnosno po koordinatama gdje je deklinacija = 0. Zašto na meridijanu? Jer je na meridijanu nebeski ekvator najudaljeniji od horizonta, pa će tu seeing biti najbolji (minimalno treperenje zvijezda).

Ne, ne morate se mučiti traženjem nebeskog ekvatora i meridijana, PHD2 ima elegantno rješenje za to! Pokrenite Calibration Assistant (unutar Tools menija) i samo kliknite slew. To je to! Prije kalibracije pomaknite malo montažu prema sjeveru da se riješite eventualnog backlasha. To možete preko kontrola u PHD2 ili programju za snimanje ili jednostavno ručno na kontroleru stisnite gumbić dok ne vidite da se teleskop (ili zvijezde na ekranu) malo pomaknule prema sjeveru. Ako vam nakon kalibracije graf pokazuje pomak u obliku slova S, to je čisti problem backlasha!

Sad može krenuti kalibracija. Ekspozicija neka bude 2-4 sekunde, stisnite zeleni gumbić sa strelicama da se pokrenu ekspozicije, a poslije toga ikonu sa zvjezdicama da PHD2 odabere najbolje zvijezde za guiding. Kalibracija se pokreće shift-klikom na "start guiding" ili na gumbić "calibrate" ako vam je prozor Calibration Assistanta još otvoren. Ostavite default postavke u Calibration Assistantu - prema new equipment wizardu PHD2 je izračunao sve što vam treba za količinu koraka za kalibraciju. U log fajlovima sam već vidio da neki koriste premalo koraka (4-5, pa je kalibracija neprecizna), a neki puno previše (30-40, pa kalibracija traje tri gladne godine). Svakako izmjerite backlash.

PHD2 će možda javiti neke greške, svakako ih pokušajte riješiti. PDF o Baseline mjerenjima kaže da ignorirate poruku "little southern movement detected", ja ne znam šta to znači. Rezultat kalibracije možete provjeriti klikom na Review Calibration Data u Tools meniju (ide li krivulja u "S"? Backlash!)

OK, PHD2 je sad počeo s gudingom. Nemojte još pomicati montažu. Pokrenite Guiding Assistant (GA) i pustite ga da se vrti 2-3 minute (PHD2 vam neće dati da se prekine ako traje manje od 2 minute). Guiding će biti isključen, ali PHD2 će i dalje pratiti gibanje zvijezda. Za namještanje parametara to će biti sasvim ok, ali ovdje preporučam, ako prvi puta koristite GA ili ako želite vidjeti kako se ponaša montaža, da ostavite GA da se vrti barem 2 kruga periodičke greške - ako ne znate koliki vam je period, ostavite da se vrti cca 15 minuta. GA bi trebalo izvrtiti svake noći kad snimate - on gleda treperenje zvijezda i tako daje prijedlog za podešavanje min move vrijednosti. To sam isto primjetio da vrijednost ostavljate na defaultu ili čačkate bezveze. Nemojte min move vrijednosti kopirati od drugih! GA će vidjeti koliko je treperenje zvijezda za vašu kameru, vaš gudescope i vaš lokalni seeing! Prevelika min move vrijednost i PHD2 će kasniti s izdavanjem korekcija. Premalena i hvatati ćete "pomake" uzrokovane treperenjem zvijezda umjesto stvarnim pomakom. Preporučio bi da se GA ponovno izvrti ako snimate objekt ispod dec = 0 jer što ste bliže horizontu, atmosfera je nestabilnija i treperenje veće.

Nakon tih 2-3 ili 15 minuta stisnite STOP i kliknite "apply" na min move i backlash vrijednosti. Dec backlash je bitna stvar jer ako se ne adresira, a usjeveravanje vam nije dobro, dogoditi će se da zvijezda pobjegne, a PHD2 se mjuči sa slanjem komandi za korekciju dok se u biti bori s backlashom. To je vrlo jednostavno identificirati jer se vidi da PHD2 daje za nekoliko puta za redom komande, a dec ne reagira.

Na tom mjestu nastavite s autoguidingom sljedećih 30 minuta bez promjene postavki. Znači ovdje se sad samo radi o evaluaciji ponašanja montaže i guidinga iz koje onda možemo kasnije nešto zaključiti analizirajući log fajl. Log fajl s enalazi u "documents" folderu ili jednostavno kliknite na "Help" meni i odaberite "Open Log Folder". Uzmite u obzir da se log fajlovi automatski brišu svakih 60 dana (ne, ovo se ne može promijeniti u programu), pa ovakva baseline mjerenja kopirajte negdje na sigurno. Besplatni PHD2 log viewer možete downloadati ovdje.

Ako vas "zeza prokleti PHD2", napravite baseline mjerenje po ovim uputama i u 90% slučajeva ćete vidjeti da ste vi nešto zmrdali s postavkama ili vam ne valja montaža ili zapinju kabeli ili se mačka očešala o tronožac. Ako mijenajte neke postavke u PHD2, probajte opet napraviti Baseline mjerenje i usporediti rezultate. Ako mislite da je ovo previše vremena za glupo mjerenje, računajte da ćete to napraviti jednom u max 1 h vremena i kasnijom analizom ćete znati na čemu ste. Bolje nego baciti cijelu noć (ili više njih) snimanja u smeće.

I na kraju, ne treba previše paničariti oko nekakvih RMS vrijednosti ako vam fotke rezultiraju lijepim okruglim zvijezdama. Evo ja sam uspio dobiti jako dobre vrijednosti (RMS oko 0.7"), a zvijezde su mi i dalje jajaste! No uz malo strpljenja i ove savjete za korekcije vođenja i vi možete postati veliki vođa!

http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP, Nikon Monarch 7 8x42, Lunt 60mm
iOptron HAE29, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, Player One Uranus-C + Mars-II mono, Nikon D5500 mod.

Zeleni_Zub

Bobo hvala na analizi logova i savjetima, ja cu svakako probati guiding assitenta i kalbiraciju na sjecistu ekvatora i meridijana pa javim ako bude kakve razlike.

Guiding mi je dosad bio dobar 0.6"-0.8" ali znaju nekad zvijezde biti malo jajastije nego sto trebaju
Teleskopi: SW 150/750, Svbony 60/240
Montaze: EQ6-R Pro
Okulari: ES 82° 8.8mm, GSO 32mm Plossl, GSO 2x Barlow
Kamere: ASI1600MM-Pro, ASI290MC, Nikon D750
Ostalo: TSGPU CC, EFW 8x1.25", ZWO LRGB, ZWO SII-Ha-OIII 7nm , ZWO IR pass 850nm

|ASTROBIN |FLICKR| INSTAGRAM |

OuttaControl

#23
e ovaj dio za izbrisat profil, to moram probat, profil mi je isti kroz nekoliko velikih promjena na montazi  *zubko* ostalo vise manje znam/ koristim

evo sneak peak preview nakon bobinih kućnih majstorija. Ko sta vidite backslash je ogroman i dalje no dok dec ne upadne u "rupu" guding je izvrstan! Nisam autofokusirao ali mi se cini ok

ovo je 180s expozicije n 1500mm fokalne




edit evo i 300s

sw130p,mak127, stipe 60/330 ED, Svbony sv705, canon 550d, rpihq camera, rpi imx462, astroberry, sw eq5 Onstep, Dwarf 2

D o m a g o j

OuttaControlCRO, koju montažu imaš?

Astrobobo

OCC, kod prikaza praćenja, stavi si prikaz na +/- 4", bolje će se vidjeti korekcije. Po brojkama praćenje izgleda super. Bilo bi dobro upaliti "target" da s evidi koliko šeće u odnosu na krug. Meni budu super brojke, ali izdužene zvijezde. Jučer sam opet isprobavao, ali sam imao neki problem s komunikacijom pozicije teleskopa prema PHD2 jer je umjesto na meridijan okrenuo dosta prema zapadu. Nije mi se dalo s tim zezati, pa sam ručno izvrtio montažu otprilike blizu meridijana, snimao s jedne pa s druge strane meridijana, i evo sad gledam, niti jedan jedini log fajl, upucat ću se  :-D  :-D  :-D  Svaki put mi nešto drugo šteka, za poludit. A čak mi se činilo da sam uspio dobiti dobar guiding sa agresivnosti na 140 i sad naravno da ne mogu ništa provjeriti  *konj*  *udri*
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP, Nikon Monarch 7 8x42, Lunt 60mm
iOptron HAE29, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, Player One Uranus-C + Mars-II mono, Nikon D5500 mod.

Astrobobo

Jučer sam ponovo testirao, log fajlovi su ovdje: https://openphdguiding.org/logs/dl/PHD2_logs_rLCa.zip Problem sa Stellarmateom je bio da nije ažurirao točno vrijeme i lokaciju kad sam ga koristio sa iPada - ali je ažurirao kad sam se logirao sa iPhoneom  *gaah* Za poludit.

Uglavnom, ovako idu stvari u log fajlu:

#1 - Calibration Assistant je okrenuo teleskop na sjecište meridijana i ekvatora
#2 & #4 - Guiding Assistant odvrtio dva okretaja periodičke greške bez praćenja, zapadno i istočno od meridijana, također na sjecištu s ekvatorom
#7 i #8 - autoguiding sesije također s obje strane meridijana, na sjecištu, samo 20 minuta, bilo bi bolje da je 30, ali ajde. Na #8 oko 00:51 h se vide tzv. "gremlini" - veći pomak u praćenju koji je obično uzrokovan vanjskim faktorima, npr. nalet vjetra, mačka koja se očešala o stativ i slično. U ovom slučaju to su bili gremlini u plavom  *zubo* odnosno policijski auto kojim su se odlučili dofurati baš direktno pokraj teleskopa. Baš smo pričali o tome što radim, lik veli da je bio u Kutini na zvjezdarnici i zapamtio kako im na praćenje teleskopa utječe promet u okolici zvjezdarnice, pa sam im pokazao efekt na PHD2 grafu  *zubko*
#9 - kratki guiding session na Vegi, tek toliko da vidim kako radi na nekom random dijelu neba.

Šta se vidi na grafovima? Guiding Assistant sesije (#2 & #4) pokazuju periodičku grešku, vidi se da RA utječe na dec jer i dec malo varira, iako je praćenje isključeno. Koliko znam, to je normalno za strain wave montaže. Guiding sesije pokazuju velike i nagle skokove u RA (klik na "analyze selected, raw RA"). Robert mi je poslao par svojih logova s AM5, na njegovoj montaži toga nema. Ne znam još interpretirati o čemu se radi, možda je tzv. "stiction", odnosno nešto unutra prejako stegnuto pa zeza preveliko trenje? Scatter graf pokazuje izduženje u RA osi, malo više na #8 kad je teleskop bio s druge strane meridijana.

BTW na montaži je bio samo Askar 180 i Mars-M II (mono, 462 senzor) kamera. Nažalost ovo je vrlo jadna analiza jer nemam ni znanja ni iskustva da bi detaljnije mogao shvatiti o čemu se radi.
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP, Nikon Monarch 7 8x42, Lunt 60mm
iOptron HAE29, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, Player One Uranus-C + Mars-II mono, Nikon D5500 mod.

Astrobobo

Samo za info, ekipa, skinite si nove PHD2 development snapshote. Ne, to nisu beta verzije, navodi se "these builds may not be as well tested as the general releases available (...) they have been tested by the developers and are generally stable for imaging use." Povremeno se objavljuju s ispravcima bugova i novim funkcijama, npr. Calibration Assistant kojeg vidim da nitko ne upotrebljava, a vrlo je korisna stvar.
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP, Nikon Monarch 7 8x42, Lunt 60mm
iOptron HAE29, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, Player One Uranus-C + Mars-II mono, Nikon D5500 mod.

Astrobobo

Ekipa, molim za malu pomoć - trebala bi mi fotka montaže s teleskopom koji je usmjeren na križanje meridijana i nebeskog ekvatora. Primjer je ovdje, na početku druge stranice: https://www.artcentrics.com/02_Astronomy/Software/How_to_create_a_baseline_for_guiding_results_using_OpenPHD2.pdf

Naime, radim te iste upute, ali ažurirane za novu verziju PHD2 i da usput izgleda malo ljepše  *zubo* Pa ako želite da vaš teleskop bude u tom fajlu, pošaljite fotku  ;-) po mogućnosti fotkano po danu i to ne krumpirom, lijevom nogom i da u pozadini kenja neki pes, treba mi korektna fotka  *zubo* ja koristim HAE29 koji nema protuuteg, pa neće baš biti reprezentativno. moja verzija fajla je ovdje: https://www.dropbox.com/s/slu5x1ju40eobps/PHD2%20Baseline.pdf?dl=0
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP, Nikon Monarch 7 8x42, Lunt 60mm
iOptron HAE29, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, Player One Uranus-C + Mars-II mono, Nikon D5500 mod.

OuttaControl

Ovo moje gadno guidanje je detektirano i zapravo je smijesan problem bio,ko sta vidite boldano "nisam niti fokus na guidescopeu namistio", a fokuser je helical, a nisam radio novu kalibraciju. I jadni PHD pokušava ispravit kako se on makne ode u krivom smijeru, samo malo, ali dovoljno:

A evo od sinoc situacije, nije savrseno ali nje ni lose, malo ga dither pošemeri i nemoze se setlat,


A evo full log:
https://openphdguiding.org/logs/dl/PHD2_logs_gNXN.zip

Citat: OuttaControlCRO  u 12.08.2023. u 13:10:30 satiNemojte  mislit da se rugam u meme je puno gore  *zubo* ali nisam ustima sve  dobro,  zna to bit "ok "



Citat: OuttaControlCRO  u 12.08.2023. u 15:38:31 satiAjde ajde zna to bit i dobro  nekad *zubo*



Haha nije rucno nego sam u zurbi bio, nisam niti fokus na guidescopeu namistio, usjevereno je bilo ofrlje(50tak arc minuta). Cilj je bila planetarna maglica sa 1s ekspozicijama pa me guiding nije brinio nego sam ciljao samo da mi ostane negdi u centru otprilike, ali ovo nisam ocekivao haha.


Nego ja u svom log vieweru ne mogu naći to disable RA da vidim PE, vjerojatno starija verzija na astroberriju, btw mozemo prebacit ovr postove u onu PHD2 temu, zaspamali smo...


Moj teleskop inace ne moze vidjeti meridijan i ekvator jer tu gleda u kucu :D a nije bas ni ogledni primjerak.
sw130p,mak127, stipe 60/330 ED, Svbony sv705, canon 550d, rpihq camera, rpi imx462, astroberry, sw eq5 Onstep, Dwarf 2

🡱 🡳