Pomoć oko Onstep kontrolora za EQ6

Autor no_name, 01.07.2021. u 23:41:30 sati

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

no_name

- Skoro sam odlučio da svoj non goto verziju EQ6 ekvatorijalnog mounta za teleskop opremim sa tom opcijom preko Onstep projekta.
- Najprije sam naručio Rowan komplet za nadogradnju, koji mi sutra stiže, zatim 20mm 0.9 20mm steper motori, kao i 4 skf ležaja pužnog zupčanika. To je taj mehanicki dio koji planiram odraditi, i on je manje više lahak za uraditi.

- Ostaje ovaj elektronski deo Onstep kontrolora. Puno razmišljam ovih dana s kojim načinom da idem MaxESP ili MiniESP ili BluePill... Skoro je Roman izbacio skoro pa oem soluciju baš za EQ6, no radi se o SMD PCB u sa kojima nisam iskusan, kao i sami su djelovi izuzetno skupi...
Danas sam naišao na ESP32duino/Hujer PCB za šta je samo potrebno "WeMos D1" (nekih 3-5$) i CNC shield V3 (nekih 5-6$). Ovaj drugi deo je Roman skoro promenio svojim PCB om koji možete vidjeti ovdje https://www.cloudynights.com/topic/775531-roman-hujer-shield-for-esp32duino-goto-controller/#entry11163828, ja sam taj isti PCB preradio da bude taman za poklopac mog EQ6, stavicu sliku ovdje a ako mogu postavicu i Gerber fajl te modificiranog PCB a, koji ne bi da narucim pre nego li se posavjetujem sa Vama... Sobzirom na aluminijumski poklobav iealno bi bilo da imam kakvu eksternu antenu, ali nisam siguran da ovaj ESP32duino/Hujer PCB uopšte to i podržava? Video sam da je neko vec na forumu imao iskustva sa Onstepom, a neko verovatno da i ima slican mount momoe EQ6...

Unaprijed zahvalan...

p.s.
postavicu sliku izmenjene ESP32duino/Hujer PCBa, kao i sliku Roman oem solucije za Onstep koje je bukvalno samo prikljuci i koristi, kao i sliku dimenzija kucista mog EQ6 kako bi se stekao lakši dojam šta to pokušavam da izvedem....

- Celestron 8se
- EQ6
- Canon 6d
- Nikon d5300
- Tokina dx 11-16 f2.8

bojan

Ja koristim OnStep na obje moje montaze (EQ6, LXD75) vise od 5 godina....
Moj pristup je bio malko drukciji od "mainsteam".. jer sam se poceo igrati sa tim stvarima puno prije nego se je OnStep pojavio... u to vrijeme "glavnu rijec" (po meni) je vodio Bartels sistem.
Tako da u EQ6 montazi imam motore i stepper drivere (momentalno DRV8855) na plocici sa univerzalim konektorom (D15).
Na taj konektor prikljucujem kontroler (moze biti OnStep, Bartels, SoundStepper... bilo sta sto generira STEP-DIR pulseve).
Imam dva OnStep kontrolera, jedan sa MEGA, drugi sa STM32 (bluepill) i oba rade sasvim OK (s tim da je STM32 znatno brzi).
Kontroller mogu spojiti na komp preko USB kabla ili BT, sto je sasvim dovoljno (nisam isprobavao WiFi modul, iako mozda probam u buducnosti i to samo ako odlucim ugraditi enkodere, koji koriste dodatno memorijski prostor na WiFi modulu).

Ovdje mozes vidjeti kao izgleda moj STM32 kontroller: https://www.iceinspace.com.au/forum/showthread.php?t=183118&highlight=OnStep+eq6

Osim toga, imam i LXD75.. OnStep na MEGA + Steve's board, https://www.iceinspace.com.au/forum/showthread.php?t=142187&page=2&highlight=LXD75
amater

🡱 🡳