29. 12. iduća erupcija na kometu Pons-Brooks

Autor Teofil, 28.12.2023. u 20:12:20 sati

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Teofil

Ledeni vulkani na kometu 12P/Pons-Brooks eruptirali su šest puta u 2023. Astronomi počinju uočavati obrazac. Zadnjih nekoliko ispada bilo je u ritmu od 15 dana. Posljednji ispad dogodio se negdje oko 14. prosinca. To znači da sljedeći treba biti 29. ili 30. prosinca.

Zašto komet eruptira svakih 15 dana? Uglavnom, to je zato što se komet okreće s periodom od 2 tjedna, a negdje na površini kometa nalazi se kriovulkanski otvor koji pogađa sunčeva svjetlost.

"To je kao 'Old Faithful'", objašnjava Richard Miles iz BAA. "Komet 12P ima super kriogejzer, čija se erupcija pokreće nakon izlaska sunca na njegovoj lokaciji."

Astronomi amateri se potiču da prate 12P u noćima koje su pred nama. Precizno određivanje vremena sljedećeg izbijanja moglo bi pomoći astronomima u određivanju lokacije gejzira na površini kometa. Usmjerite svoje teleskope na zviježđe Lire.

Više:
https://spaceweather.com/

Mjesec iza faze uštapa navečer izlazi sve kasnije,  a zviježđe Lire se nakon zalaza Sunca još vidi iznad obzora na sjeverozapadu.

tome

Da, taj komet je sve zanimljiviji.
Ja bih ga želio ponovno snimiti, ali vrijeme je već nekoliko tjedana ovdje grozno, sa prognozom koja ne obećava.
Pa ako ima volje netko na kontinentu uperiti cijev bilo bi zanimljivo vidjeti daljnji razvoj kometa.
SkyWatcher 150 f6.7, Evoguide 50ED, Heq5
Omegon 533c, ToupTek g3-224-c

Teofil

Citat: tome  u 29.12.2023. u 06:23:45 satiDa, taj komet je sve zanimljiviji.
Ja bih ga želio ponovno snimiti, ali vrijeme je već nekoliko tjedana ovdje grozno, sa prognozom koja ne obećava.
Pa ako ima volje netko na kontinentu uperiti cijev bilo bi zanimljivo vidjeti daljnji razvoj kometa.

Iz grafa se vidi da mu se, nakon zadnje erupcije prividni sjaj s približno 8 magnitude smanjio na 11 magnitudu (cca 10 do 15 puta manji sjaj):
http://www.aerith.net/comet/catalog/0012P/2024.html

Sinoć sam ga snimao prije izlaska Mjeseca (17:52-18:09 UT+1) i poslije izlaska Mjeseca 18:46-18:50 UT+1).
C8 @ f/6,3, --> prva serija 40 x (ISO6400, 15s) , druga serija 12 x (ISO6400, 15s)

🡱 🡳