NGC 2371

Autor Gobart, 07.02.2024. u 22:24:25 sati

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Gobart

Pokušaj snimanja NGC 2371 pri 2032mm žarišne (F/10), Celestron 8, Uranus-C, Neodymium filter.
Ovo je prvih 120 sekundi integriranja u Sharpcapu (friško "pečeno", ravno iz Sharpcapa, upravo snimam).
Svi podaci se vide na slici.
Uskoro update  :-)
Vrtna zvjezdarnica "Nebeska vrata" Čakovec, C8 XLT sa reduktorima 0.33x i 0.63x, Player One Uranus-C (IMX585) sa Baader Neodymium filterom, Nikon D5500 i Nikkor 18-140mm F/3.5-5.6G ED VR.

Gobart

Evo, prvi stack od 15 min.
Seeing je očajan, prelazim na 0.63x reduktor.
Vrtna zvjezdarnica "Nebeska vrata" Čakovec, C8 XLT sa reduktorima 0.33x i 0.63x, Player One Uranus-C (IMX585) sa Baader Neodymium filterom, Nikon D5500 i Nikkor 18-140mm F/3.5-5.6G ED VR.

Gobart

Evo i prvog od 15 min kroz 0.63x reduktor (sad radi na 0.61x, otkrio sam da je to optimum).
Sve je naopako u odnosu na prethodnu, bio je meridian flip.
Izgled objekta na ekranu ovisi o trenutnim postavkama histograma pa nije baš realno uspoređivati sa F/10.

Stipa

Ajd sretno, jedva čekam završnu verziju, bar netko snima
|ASTROBIN||FLICKR|

Teleskop: SW Esprit 80ED, SW 200P mod, ASKAR 180PRO 180mm F 4.5
Montaža: EQ6R Pro
Kamere: ZWO ASI2600MC PRO, ZWO ASI585MC, ASI290MM
Filteri: Antlia ALP-T 36mm Dual Band 5nm Ha&OIII,  Baader 2" UV/IR-Cut / L
Ostalo: ZWO AsiAir Plus 32GB, SW F4 koma korektor, ZWO M42 Filter Drawer

Gobart

Hvala, Stipa.
Noćas ipak ne bude materijala za konačnu fotku. Ovo je bio samo test, a sad moram ići spat (sutra je radni dan).
Ipak sam zadovoljan rezultatima.
Bit će nastavak  *da*  *tu*

tome

Bravo Gobart.

Meni i ovo na F10 izgleda jako dobro, mislim da možeš nastaviti. Ili čak napraviti dvije verzije F10 i F6.3 pa usporediti.
Ali ako se ovako dobro vidi na 120 sec, sa 2-3 sata će biti odlična.
Ali kao što sam rekao u drugoj temi, seeing jako puno igra kada snimaš na F10.
To sam se uvjerio na velikom teleskopu na riječkoj zvjezdarnici. Kada je seeing loš doslovno je tada neupotrebljivo. Ne možeš nikakav rezultat dobiti. Ali ako seeing ipak nije grozan ja bi išao na F10 za ovaj objekt. Nije jako taman.

Inače, ne sjećam se da sam ovaj objekt vidio na forumu.
Je li ovo netko snimao?
SkyWatcher 150 f6.7, Evoguide 50ED, Heq5
Omegon 533c, ToupTek g3-224-c

Gobart

Slažem se, tome. Bit će bolje na F/10 ako je seeing prosječan ili dobar.  *tu*
Jučer sam probao 6.3 jer ne samo da je seeing bio loš nego je i vjetar puhao...
Ali u normalnim uvjetima da, F/10.
I mislim da ću malo skratiti subekspozicije na 10 sekundi a još malo povećati gain (možda na 300).
Integriranje ću raditi češće, svakih 5 ili 10 min (ovaj prvi stack je od 15 min).
Kasnije u PI-ju stackiram sve Sharpcapove stackove pa je bolje da ih je više.  :-)

Neven

Čemu stavljati reduktor na za tako mali objekt? I dalje ces dobivati isti broj fotona.

Lucius

T: SW Flextube 250P, SW Mak 150
M: EQ5

Gobart

Citat: Neven  u 08.02.2024. u 08:07:16 satiČemu stavljati reduktor na za tako mali objekt? I dalje ces dobivati isti broj fotona.

Da, ali raspršen na veću površinu (više piksela), pa će svaki od njih dobivati manji signal.

Neven

Citat: Gobart  u 08.02.2024. u 11:19:24 satiDa, ali raspršen na veću površinu (više piksela), pa će svaki od njih dobivati manji signal.

Benefit toga je što? oštrija maglica s manje signala?

Gobart

Nema benefita duljeg fokusa u smislu prikupljanja svjetla.
Ono "Da, ali .." je bio odgovor na zadnji dio tvoje rečenice ("i dalje ćeš dobivati isti broj fotona").
Htio sam reći da se na većem fokusu (bez FR-a) fotoni rasprše na veći broj piksela, zbog čega je signal na svakom od njih puno slabiji.
Zato predlažem za takve sitne i tamne objekte ipak 0.63x reduktor, jer se na takvom kraćem fokusu (1250mm) isti broj fotona rasporedi na cca. 2x manji broj piksela nego pri F/10 (na fokusu 2000 mm). Jedino što se na F/6.3 gubi je rezolucija, ali i to je upitno ako je seeing ispodprosječan (tada se gubi benefit duljeg fokusa).

tome

Gobart mislim da ti logika vrijedi za velike objekte koji pokrivaju cijelo ili veći dio vidnog polja.
Ali ako je sitan objekt, te ako ima dovoljno svijetla da ga se vidi na F10 mislim da tada nema koristi smanjiti žarišnu.
Taj višak svijetla je radi većeg vidnog polja, koje ti i tako ne treba.
U slučaju jako tamnog objekta kada na pojedinom pikselu nisi postigao više signala nego šuma ima smisla smanjiti žarišnu, odnosno povećati količinu svjetla po pojedinom pikselu.

Možda griješim, prihvaćam kritiku i argument u suprotnom smjeru.
SkyWatcher 150 f6.7, Evoguide 50ED, Heq5
Omegon 533c, ToupTek g3-224-c

Neven

Citat: Gobart  u 08.02.2024. u 12:53:18 satiNema benefita duljeg fokusa u smislu prikupljanja svjetla.
Ono "Da, ali .." je bio odgovor na zadnji dio tvoje rečenice ("i dalje ćeš dobivati isti broj fotona").
Htio sam reći da se na većem fokusu (bez FR-a) fotoni rasprše na veći broj piksela, zbog čega je signal na svakom od njih puno slabiji.
Zato predlažem za takve sitne i tamne objekte ipak 0.63x reduktor, jer se na takvom kraćem fokusu (1250mm) isti broj fotona rasporedi na cca. 2x manji broj piksela nego pri F/10 (na fokusu 2000 mm). Jedino što se na F/6.3 gubi je rezolucija, ali i to je upitno ako je seeing ispodprosječan (tada se gubi benefit duljeg fokusa).

Jasno, u teoriji. U praksi je to kompletno druga priča ne? Primjetna ili totalno neprimjetna razlika?

Gobart

Citat: tome  u 08.02.2024. u 13:14:04 satiGobart mislim da ti logika vrijedi za velike objekte koji pokrivaju cijelo ili veći dio vidnog polja.
Ali ako je sitan objekt, te ako ima dovoljno svijetla da ga se vidi na F10 mislim da tada nema koristi smanjiti žarišnu.
Taj višak svijetla je radi većeg vidnog polja, koje ti i tako ne treba.
U slučaju jako tamnog objekta kada na pojedinom pikselu nisi postigao više signala nego šuma ima smisla smanjiti žarišnu, odnosno povećati količinu svjetla po pojedinom pikselu.

Možda griješim, prihvaćam kritiku i argument u suprotnom smjeru.

Tome, prema onome što sam saznao sa weba i iz vlastitog iskustva, mislim da ta logika vrijedi za sve objekte osim točkastih, dakle čim se svjetlost objekta rasprši preko veće površine na senzoru.
Ali konačnu presudu će donijeti pokus. Šteta što jučer, na žalost, nije bilo vrijeme za to.

Citat: Neven  u 08.02.2024. u 13:16:03 satiJasno, u teoriji. U praksi je to kompletno druga priča ne? Primjetna ili totalno neprimjetna razlika?

Nevene, iz iskustva znam da je razlika primjetna (možda mi koji se više bavimo  EAA bolje kužimo te stvari, jer tamo je jako važno koliko signala dobiješ nekom metodom u jedinici vremena).
Ipak, pokus će sve pokazati. Usporedit ću što se u istom vremenu može dobiti na F/6.3 i na F/10. Nadam se da će to biti još večeras (šteta što još uvijek puše vjetar, ali srećom zvjezdarnica pruža prilično dobru zaštitu) *tu*

🡱 🡳