Promatranje u Gorskom Kotaru

Autor Matej191, 18.03.2024. u 21:04:09 sati

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Matej191

Pozdrav svima, novi sam na forumu i zanima me jel ima netko od vas da je iz Gorskog kotara i da se bavi astronomijom ili još bolje astrofotografijom, volio bi se pridružiti jednu večer da vidim uzživo kako i što.
Teleskop: SW 130PDS 130/650 f/5
Montaža: HEQ5 s Rowan belt nadogradnjom
Kamere: ZWO ASI533MC PRO, ZWO ASI120mm mini
Filteri: ZWO 1.25" UV/IR-Cut / L
Ostalo: ZWO AsiAir Plus 256GB, SW F/5 koma korektor, ZWO Asi EAF

Lucius

T: SW Flextube 250P, SW Mak 150
M: EQ5

Acheron

Citat: Matej191  u 18.03.2024. u 21:04:09 satiPozdrav svima, novi sam na forumu i zanima me jel ima netko od vas da je iz Gorskog kotara i da se bavi astronomijom ili još bolje astrofotografijom, volio bi se pridružiti jednu večer da vidim uzživo kako i što.

Pozdrav, ne znam da ima u Gorskom kotaru nekog, ali tu je Tony iz Duga Rese i Tome iz Rijeke. A ako imaš finu lokaciju, na vrhu brda, s čistim horizontom i da se može doći autom eto nas u gostima.  *zubko*

tome

Pozdrav Matej,
je ne znam nikog iz GK da se bavi time.
Ako ti Rijeka nije daleko predlažem ti da dođeš do AAD Ri i upoznaš malo ljude i vidiš aktivnosti.
I budi prisutan na forumu kada se nešto organizira da uletiš.

Inače imaš u 7.mj.Platak star party, to ti je savršena prilika za vidjeti teleskope, gledati vizualno, vidjeti proces snimanja....itd.
Sad, početkom 4.mj. u Višnjanu Messierov maraton.
I vjerojatno još neslužbenih odlazaka na teren u manjim grupama.
SkyWatcher 150 f6.7, Evoguide 50ED, Heq5
Omegon 533c, ToupTek g3-224-c

Matej191

Citat: Acheron  u 18.03.2024. u 21:46:15 satiPozdrav, ne znam da ima u Gorskom kotaru nekog, ali tu je Tony iz Duga Rese i Tome iz Rijeke. A ako imaš finu lokaciju, na vrhu brda, s čistim horizontom i da se može doći autom eto nas u gostima.  *zubko*

Ima jedna lokacija koja je autom dostupna ali je problem jer nije na brdu, već je omeđena brdima, uskor ću ić tamo pa vam postavim sliku da vidite, po light polution aplikaciji ona se nalazi u području s plavom bojom pa milim da je tamo svjetlosno zagađenje skor ili totalno nepostojano, isto tako ima lokacija možda većini poznata Matić poljana koja je isto dosta tamna, ali ne kao ova druga lokacija, ali na Matić poljani brda okolo su dosta niža.

Matej191

Citat: tome  u 19.03.2024. u 08:35:32 satiPozdrav Matej,
je ne znam nikog iz GK da se bavi time.
Ako ti Rijeka nije daleko predlažem ti da dođeš do AAD Ri i upoznaš malo ljude i vidiš aktivnosti.
I budi prisutan na forumu kada se nešto organizira da uletiš.

Inače imaš u 7.mj.Platak star party, to ti je savršena prilika za vidjeti teleskope, gledati vizualno, vidjeti proces snimanja....itd.
Sad, početkom 4.mj. u Višnjanu Messierov maraton.
I vjerojatno još neslužbenih odlazaka na teren u manjim grupama.

Svakako ću doć ukoliko mi posao dozvoli. Jer sam jedan od onih koji rade noćne smijene :)
Ja sam u Mrkoplju pa mi Rijeka nije nikakav problem. Svakako bi volio upoznat što više ljudi.

Acheron

Aha, to je trokut Mrkopalj/Ravna Gora/Jasenak.

Dakle, U Jasenku sam bio 2013. kraj Olimpijskog centra, ekipa je još ugasila rasvjetu u njemu. Bilo je dobro nebo, ali u kotlinama/dolinama vlaga ubija! Zato ima magle u njima, jelte.
Kad kažem vlaga, mislim na rosu. Orosi se sve, teleskop, okulari, tražioci, gaće, čarape...
Doslovno 100-150m visinske razlike može puno značiti, razlika između propale noći i uspješne.

Ova Matić poljana zvuči zanimljivo  *pljesk*

PS: Može li se na Čelimbašu autom?
Ili možda čak ovdje?
https://maps.app.goo.gl/VoznnQN2ne2Y46Yo6

tome

Nije Mrkopalj daleko, samo dođi.  *tu*
Ja sam ti znao doći u blizinu Moravica. Ali čekam da prijatelj sredi kuću pa ću nadam se opet koji puta tamo.

Acheron sumnjiva mi je Matić poljana za vlagu. Okolo su brda, pa bi tamo moglo biti jako "mokro".
Ja bi radije gledao nešto na povišenom, nešto prema Begovom Razdolju?

Iako se GK ne može mjeriti sa mrakom Like.
SkyWatcher 150 f6.7, Evoguide 50ED, Heq5
Omegon 533c, ToupTek g3-224-c

Matej191

Citat: Acheron  u 19.03.2024. u 10:32:03 satiAha, to je trokut Mrkopalj/Ravna Gora/Jasenak.

Dakle, U Jasenku sam bio 2013. kraj Olimpijskog centra, ekipa je još ugasila rasvjetu u njemu. Bilo je dobro nebo, ali u kotlinama/dolinama vlaga ubija! Zato ima magle u njima, jelte.
Kad kažem vlaga, mislim na rosu. Orosi se sve, teleskop, okulari, tražioci, gaće, čarape...
Doslovno 100-150m visinske razlike može puno značiti, razlika između propale noći i uspješne.

Ova Matić poljana zvuči zanimljivo  *pljesk*

Na čelimbašu se naravno može doć na sami vrh autom, do Tuka se naravno može doći autom, a sad na točnu lokaciju kamo ste vi pokazali nisam točno siguran, Vrbovska poljana mi je jedna od lokacija ali je ispod brda, Matić poljana je dosta suha jer nisu visoka brda okolo, konkretno kod samih spomenika govorim.

PS: Može li se na Čelimbašu autom?
Ili možda čak ovdje?
https://maps.app.goo.gl/VoznnQN2ne2Y46Yo6

Jed2i

Matic poljana je jako vlazna cim sunce zadje...
Proveo sam tamo dosta vremena jer sam htio fotkat medvjede i svaki zalazak se sve zamaglilo

🡱 🡳