Ultimativni iluminirani flat panel za 250PDS

Autor MrWorf, 17.04.2024. u 14:39:46 sati

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

MrWorf

Fotkanje flatova na kraju snimanja mi je uvijek bio veliki pain in the ass. Pa čekaj zoru, pa stavi majcu, pa stavi ekran od laptopa pa stavi led plafonjeru koja radi na 220V kojeg nemaš na terenu i još flickera itd...

Naravno komercijalni led paneli za teleskope su umobolno skupi, a fotografski flat paneli često ne pašu dimenziji teleskopa, jeftini isto flickeraju, i još masu drugih stvari.

Tako da sam pred dvije godine odlučio napraviti ultimativni flat panel, kupio sam dijelove, dizajnirao sam manje više sve, a tek danas stavio printati  *zubo*

Htio sam to sve prije puta u Daruvar, ali jednostavno nisam stigao tako da sam kliketao po DBE u pixinsightu i jedva dobio oke rezultat. Tako da ne želim da mi se to ponovi više.

Kupio sam ovakvu jeftinu LED lampu za knauf za nekih 10 eura koja ima podjednaku jačinu svijetla na cijeloj površini promjera 25cm

Ja sam se nekako uvijek nadao da te lampe rade na 12V što naravno nije tako. Te lampe rade na 60-80V jer su ledice serijski spojene, što meni stvara problem, a proizvođač se tako odlučio napraviti jer sama kutijica za inverter je onda manja pa da stane ispod knaufa.

Prvo sam mislio složiti nekakav inverter koji s 12V diže na 60-80V ali to nije baš jednostavno a gotovi sklopovi koji to mogu su bili malo previše glomazni što mi se nije baš sviđalo.

Dakle onda sam odlučio kupiti LED traku na 12V istih dimenzija i stare ledice jednostavno maknuti.

To je funkcioniralo oke ali opet imam problem što mi taj flat panel klizi s teleskopa dok kabel visi na njemu i nisam imao nikakvu kontrolu svjetline što je bilo sr*nje jer teško je namjestiti kameru na tako kratke ekspozicije s obzirom na jačinu svijetla.

Dakle tu mi je postalo jasno da moram kompletnu elektroniku za kontrolu svijetla napraviti i neki vrag sa baterijama da mi kabel ne visi, da panel bude lijepo stand alone. Naravno bilo bi lijepo da također ima i ugrađen USB-C punjač u sebi da se lako napuni, i naravno kontrola svijetla znači PWM, što znači flicker a to znači da mi treba filter za šum iz napajanja.

Uglavnom, treba tu biti svega i svačega. Ali neka, ovo jednom napravim i onda imam za stalno.

Naravno tu je nastao opet problem jer sam mislio koristiti dvije Li-Ion baterije koje mi daju 8.4V kada su pune a meni realno treba 12V. Sva sreća pa postoje step up converteri koji dižu napon i imaju potenciometar za kontrolu napona što je također zgodno. Taj potenciometar je mali i maknuti ću ga, i staviti veći koji će biti vani na šasiji i koji će pasati za ono što mi treba. Još jedan plus je što unatoč padu napona baterija nakon trošenja, taj sklop i dalje drži napon na lampi isti tako da ne dolazi do pada svijetla s trošenjem baterije.

Ovo je otprilike kako sam zamislio elektroniku:

A ovo je kako će kučište izgledati:

Na kraju, jedino što će ostati od originalne LED lampe je difuzor  *zubo* ali zato ću imati baš dedicirani flat panel na baterije koji će fino sijesti u cijev teleskopa a baterija bi s jednim punjenjem trebala držati oko 5-6 sati na max snazi. S obzirom na to da se flatovi snimaju par minuta, ovo će biti više nego dovoljno napuniti jednom godišnje, to jest malo više da baterije ne propadnu. Cijena cijelog projekta (materijala) je oko 40-50 eura što je skoro pa ništa. Kad to zgotovim, pofotkam, i javim prve dojmove *šešir*

-SW 250/1200, EQ6 Pro
-SW 105/500 akromat guider
-ZWO ASI-120mm mini
-ZWO ASI-184-MC cool

Stipa

Bravo lt. Worf  :-)

https://a.aliexpress.com/_EyMwzeB

Ja sam sa alija naručio ovu led foliju, napravio od deblje šperploče kvadratno postolje na koju sam prilijepio tu foliju, a sa druge strane pričvrstio kontroler i ostale dijelove potrebne za napajanje.
|ASTROBIN||FLICKR|

Teleskop: SW Esprit 80ED, SW 200P mod, ASKAR 180PRO 180mm F 4.5
Montaža: EQ6R Pro
Kamere: ZWO ASI2600MC PRO, ZWO ASI585MC, ASI290MM
Filteri: Antlia ALP-T 36mm Dual Band 5nm Ha&OIII,  Baader 2" UV/IR-Cut / L
Ostalo: ZWO AsiAir Plus 32GB, SW F4 koma korektor, ZWO M42 Filter Drawer

veljac

Super, to si ti u najboljem izdanju  *tu*  *šešir*
T: Maksutov 127, SW ED 80, SW Quattro 150P
M: AZ-EQ5, Nexstar SLT
K: Touptek imx571, ASI 533MC-Pro, Qhy8c,  ASI 174 mm mini, ASI120MC, Omegon 1200 m
F: Canon M10, 15-45 mm, Samyang 135mm f/2, nifty-fifty
+ nešto stakla

MrWorf

-SW 250/1200, EQ6 Pro
-ZWO ASI-120mm mini
-ZWO ASI-184-MC cool

DrazenD

Odlično!  *tu*

Ja radim neki mini observatorij pa sam mislio nesto ovako ugraditi u zid, drugacije su dimenzije i drugačiji zahtjevi (imam 220V...)

Zanimljiv mi je ovaj filter, mozes nabaciti link na modul?
Taurus 300mm F5 Pro Dob, SkyWatcher ED80, C8 EdgeHD, Takahashi FC100df, mak Skymax 127, StarTravel 102/500mm
ASI224, ASI294MC PRO, Hyperstar, Celestron Reducer Lens .7x, SkyWatcher 0.85x ReducerFlattener, Explore Scientific tele extender x2
SkyWatcher AZ-EQ5, SkyWatcher AZGti, Berlebach Report 312k, AYOII
Panoptic 35mm, TeleVue Plossl 32mm, ES 24mm 68, Morpheus 17mm, Delite 13mm, ES 11mm 82,  Pentax  XW 10mm, Delite 7mm, Delos6mm, Nagler Zoom 3-6mm, Meade Zoom 8-24mm, OVNI-M NightVision

MrWorf

Eh, ovi filteri ti funkcioniraju do 50V i to istosmjerne struje.
-SW 250/1200, EQ6 Pro
-ZWO ASI-120mm mini
-ZWO ASI-184-MC cool

DrazenD

Citat: MrWorf  u 30.05.2024. u 13:09:16 satiEh, ovi filteri ti funkcioniraju do 50V i to istosmjerne struje.

Ma da, nisam mislio na 220v ih spajat, isto bi isao na neki 12v ispravljac pa pwm pa bi tu isli filteri
Taurus 300mm F5 Pro Dob, SkyWatcher ED80, C8 EdgeHD, Takahashi FC100df, mak Skymax 127, StarTravel 102/500mm
ASI224, ASI294MC PRO, Hyperstar, Celestron Reducer Lens .7x, SkyWatcher 0.85x ReducerFlattener, Explore Scientific tele extender x2
SkyWatcher AZ-EQ5, SkyWatcher AZGti, Berlebach Report 312k, AYOII
Panoptic 35mm, TeleVue Plossl 32mm, ES 24mm 68, Morpheus 17mm, Delite 13mm, ES 11mm 82,  Pentax  XW 10mm, Delite 7mm, Delos6mm, Nagler Zoom 3-6mm, Meade Zoom 8-24mm, OVNI-M NightVision

MrWorf

-SW 250/1200, EQ6 Pro
-ZWO ASI-120mm mini
-ZWO ASI-184-MC cool

🡱 🡳