Povećanje nosivosti montaže

Autor Lucius, 12.06.2024. u 16:10:10 sati

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Lucius

Je li moguće promjenom tronošca povećati nosivost neke montaže?
Ne mislim povećati 100% (to znam da nije moguće), ali bar za koje kilo. Primjer evo moja EQ5 koja može nositi do 10 kg max. Ako se recimo glava instalira na neki kvalitetniji tripod puno veće nosivosti (primjer recimo Štefekov TS pier tripod ili neki drveni Berlebach) može li to pomoći u povećanju nosivosti ili sve ostaje na istom (uz eventualno manje vibracije ako smo blizu max nosivosti)?
T: SW Flextube 250P, SW Mak 150
M: EQ5

Štefek

To na čemu montaža stoji nije povezano s nosivošću same montaže. Naravno, postolje/stup/tronožac mora moći nositi i montažu i teret na njoj 😀. Da , na čvrstom jakom tronošcu/stupu će biti manje vibracija,manje će se osjetiti vjetar, ali to je to. Montaža s neće nužno polmiti/pkvariti ako se ponekad i zeru preoptereti , ali preopterećenje može biti opasno za motore (ako je motorizirana), ležjeve, zupčanike, može biti problema s praćenjem itd.
Teleskop:  Celestron SCT EDGE HD 800; APM/LZOS triplet 100/800; SW Esprit 120; Regal M2 100ed ;  iOptron CEM70G; iOptron GEM28EC, iOptron GEM45
Dvogled : Nikon 12x50
Kamere: QHY 268M, Omegon veTEC571 (ASI2600) , Touptek 571C , Nikon D7200; Altair 178C ; ASI 174mini, Player One Uranus-C
Ostalo:Celestron OAG ; Telecentric Barlow 3x, Powermate 4x

zac

Hmm, ako je tronožac ok, jači neće puno pomoći. Što se nosivosti tiće, opterečenje montaže zapravo puno više ovisi o momentima (krak puta sila) tj., duga cijev male težine će raditi puno više opterečenja na ležaje nego teška kompaktna cijev. Naime, i najmanja drek montaža će bez problema nositi veću masu na sebi, ako je kompaktna. Ja sam EQ6 bez problema opterečivao skoro duplom težimo , ali je skop bio kompaktan (MAK). ista montaža, puuno lakši refraktor od meter i po dužine, nope. Trese i pleše, pračenje felša sve u 16...

U svim slučajima je bitno da je balans OK, po obje osi. Meni puno problema rade tražila (moja su nešto veća i teža), jer asimetrično "vuku" cijev na svoju stranu, i u nekim položajima doslovno moram dodavat protuutege na strani nasuprot, da bi cijev bila balansiraba...
T: 100 i 180 mm MAK, klasični refraktori 46, 63 80 i 100 mm, 130 mm APO
DVO: 6x30 Kowa, 10x50 Lacerta, 20/32x88 TS
M: EQ6, alt-az vlastita izrada
K: Canon EOS i nešto leća

Lucius

Da, veličina cijevi je jako bitna.
Imam osjećaj da nosivost mnoge firme stave odokativno pa je kao neko pravilo (pročitao na CN, ne znam jel točno ili ne) za običnu EQ montažu zbrojiti težinu tronošca i glave da se dobije neki maksimum payload kojim se može ta montaža opteretit. I zaista, EQ5 može 10 kg, a kad zbrojiš težinu glave i tronošca ispada 10, nešto kg. Onda kad sam pogledao info za Štefekov TS Pier mislim si da stavim taj pier od 8 kg podigao bih nosivost na nekih 12-13 kg...znači ništa od toga. *zubo*
Edit: da se razumijemo, trenutno mi ne treba veća nosivost. Mak 150 lebdi na EQ5 jer je malo teži od 6 kg u full opremi + kratak. Sa jednim utegom ga balansiram. Međutim, da hoću iti malo veći instrument morao bih napraviti mount upgrade, a budući je sve elektronika za veću nosivost onda me taj upgrade nikad ne bude vidio.

Acheron

Kojim putem sam ja odlučio ići:

Dakle, imam EQ platformu koja nosi 90kg!!!
SW 102/500 imam na EQ3 koja takva kakva je, klima go*no. K tome, fakat EQ montaža za vizualu nije praktična s tim stalnim promjenama lokacije okulara i rotacijom cijevi. Kao nekome naviklom na dobsone, meni je to neprihvatljivo.

Neki plan je dat taj EQ3 ciganima i uzeti SW Skytee, AZ montažu koja nosi 15+15kg. Time bih se pokrsio s montažom koja bi u teoriji mogla izdržati i 250 f4 teleskop, a u praksi sigurno 200 F4. Sad kad imam Paracorr mogu i od F4 teleskopa napraviti cvijeće tako da kraće cijevi su poželjnije zbog manjih dimenzija. Ili, ako me posere sreća pa kapne para, neki 120 APO ili 150 ED, ali tu su sve duge cevke od 10-13 kg. Trenutno ionako nemam budžeta pa su to akademske brige.

Poanta je da sve to fino tutnem na EQ platformu koja tih 30tak kila nosi bez pogovora.

Nije da se hvalim, ali pomalo nesvjesno sam si EQ platformom otvorio skroz novi svijet praktičnih mogućnosti. Dapače, poslušao me Radan iz Skopja pa je i on uzeo sebi pa me nazvao i rekao "Bre, pa ovo je fantastično. Skroz novi način posmatranja".

Lucius

Citat: Acheron  u 13.06.2024. u 13:41:24 satiK tome, fakat EQ montaža za vizualu nije praktična s tim stalnim promjenama lokacije okulara i rotacijom cijevi. Kao nekome naviklom na dobsone, meni je to neprihvatljivo.
Ovisi o objektima. Kad bih imao reflektor i gledao DSO preko EQ montaže vjerojatno bih se objesio nakon par promatranja sa svim tim pomicanjem cijevi i yogom, ali za dvojne; vrijedi lomljenja kičme. Meni je tu EQ jednostavno nezamjenjiva. Centriranje i praćenje objekta sa samo jednim kotačićem bez ikakvih vibracija...neprocjenjivo. Onda me nema par minuta, vratim se i okrenem kotačić par puta i objekat je opet tu. Meni je žao što što EQ6 više nema kao manual opcija, ali razumijem zašto nema. Nema puno budala danas da koristi EQ i ručno traži objekte.
Citat: Acheron  u 13.06.2024. u 13:41:24 satii uzeti SW Skytee, AZ montažu koja nosi 15+15kg. Time bih se pokrsio s montažom koja bi u teoriji mogla izdržati i 250 f4 teleskop, a u praksi sigurno 200 F4.
...samo u tu montažu treba dodatno uložit da bi bila dobra. ADM clumps ili nešto slično po kvaliteti je obaveza ako ne želiš kupit teleskop po podu. *:-P Meni je isto ta montaža na radaru ako bih mi trebala veća nosivost danas sutra. Naravno, Rowan AZ100 je najbolja opcija, ali kad vidiš cijenu dođe ti loše. *zubko*
Citat: Acheron  u 13.06.2024. u 13:41:24 satiIli, ako me posere sreća pa kapne para, neki 120 APO ili 150 ED, ali tu su sve duge cevke od 10-13 kg. Trenutno ionako nemam budžeta pa su to akademske brige.
Da te "obradujem" Takahashi TSA 120 je triplet ispod 7 kg težine. *zubko*

Acheron

Pa EQ platforma riješi ovaj dio da ne moram pratiti objekte. Na Taurusu zvijezda ostane u vidnom polju po 30min. Ona prati, a teleskop je i dalje u ALT-AZ modu

🡱 🡳