Savjet u vezi objektiva

Autor Dorian, 06.05.2024. u 14:24:04 sati

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Dorian

Citat: Zeleni_Zub  u 07.05.2024. u 00:25:14 satiZa snimat sirokokutne fotke kao npr mlijecni put, dobra opcija ti je tokina 11-16mm i to mozes koristiti i bez trackera.

Za kameru sa APSC senzorom ne bih preporucio 50ku iz prostog razloga sto je ta fokalna nezgrapna na crop senzoru. "Nifty-fifty" jest ali ako ti je kamera sa full frame senzorom, bolja opcija za svakodnevnu fotografiju ti je 35mm f1.8 ili 28mm, a za astrofoto ne vidim neku prendnost 50ke u odnosu na bilo sta drugo

Prakticno za svo snimanje sa objektivima preko ~20mm ti treba ili tracker ili astro montaza pa i to imaj u vidu

Pozdrav,
kroz neko vrijeme sam i mislio nabaviti full frame kameru, no pošto nikad nisam koristio DSLR kamere prije odlučio sam početi s jeftinijom APS-C kamerom kako bi se na njoj naučio. Možda za 1 ili 2 godine bi uzeo kameru Canon 6D Mark II. A dotad ću probavati sa svojom sadašnjom, a i rekao mi je prijatelj koji ima full frame da će doći i on kad stigne sa svojom full frame kamerom pa ću tada i uživo vidjeti razliku. Također hvala na savjetu za Tokina objektiv. Ovaj vikend ću probati "nifty-fifty" na svojoj kameri pa ću baš javiti kako mi je to ispalo. Ali pošto sam tek probao prošli vikend prvi puta u životu astro fotografiju neće baš biti neki rezultati vjerujem. Ali s dovoljno vremena i volje vjerujem da ću i na ovoj kameri uspjeti dobiti neke solidne rezultate.

Astrobobo

Kad se već fotka s praćenjem, valja zatvoriti minimalno na f/4 ili još bolje f/5.6.
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP, Nikon Monarch 7 8x42, Lunt 60mm
iOptron HAE29, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, Player One Uranus-C + Mars-II mono, Nikon D5500 mod.

Dorian

Citat: zac  u 07.05.2024. u 08:26:01 sati50tka ima veliku prednost, a to je mala cijena i mala težina. Sasvim bu OK za uvježbavanje i prve probe, ja još uvijek ponekad koristim 50 mm F/1,8 Pentacon (stari objektiv, M42 navoj), bez obzira na lošiju sliku uz rub. To se naravno popravi zatvaranjem blende, kod mene obićno na F/2,8... Tko je u zg, na hreliću se za desetak eura daju nać takvi stari objektivi, isplati se probat...

Btw, Rokinon je zapravo isto Samyang, i dosta ga cijene...

Drago mi je da sam uzeo 50tku pošto vidim da je svi hvalite i kažete da je super objektiv za naučiti se. Svjestan sam da možda imam malo slabiji DSLR ali me to ne obeshrabruje probati i potruditi se iz njega izvući najbolje što mogu. Ovaj petak i subotu ću testirati baš 50tku pa javim kako prođe pa ću javiti rezultate da prokomentiram kako je prošlo a i naravno da vidim di griješim. Također bi se htio zahvaliti svima na ukazanom strpljenju i na svim savjetima.

Dorian

Citat: Astrobobo  u 07.05.2024. u 09:10:44 satiKad se već fotka s praćenjem, valja zatvoriti minimalno na f/4 ili još bolje f/5.6.

Zasad sam probao samo na 18mm na f3.5. Prijatelj fotograf mi je predložio pravilo 500 pa sam radio po njegovom naputku i na intervalometru sam napravio da okine 30 puta sa 24 sekundi otvorenom blendom. Nije mi baš nešto ispalo tako a već je bilo dosta kasno pa nisam probavao dalje. Koji biste f predložili za fotkanje bez praćenja?

Zeleni_Zub

@dorian @zac
50ka je super objektiv kojem nista ne fali  *zubko*
Samo vlada pogresna pretpostavka da je za crop senzore to "standardno" vidno polje. Nije, 50mm je prilicno nezgrapno za dnevnu fotografiju (ne astro) na crop senzoru. To sam prokomentarisao je pretpostavljam da ces fotkati i preko dana s njom nesto.
Ali vidjet ces ekstra ce te sluziti  *tu*

Pravilo 500 je vazilo nekad, dok su DSLR senzori bili 8-12mp i opet, vazi za full frame senzore.
Sad su APSC senzori prosjecno 20-24mp i dosta su primjetniji tragovi zvijezda.
Svih ovih "pravila" se ne treba drzati, to su ti vise kao smjernice. Uvijek ufotkaj testnu ekspoziciju i skracuj sve dok ne vidis da su zvijezde dovoljno ostre i bez tragova.
Ako se dobro sjecam meni je to na 18mm i 24mp APSC senzoru bilo 12sec.

Blendu na tom kit objektivu bez pracenja otvori sirom inace neces uspjeti snimiti puno sta, kad nabavis tracking pa mognes snimati duze ekspozicije onda ga zatvori na najostriju blendu, kod njega bi to na 18mm trebalo biti f5.6
Teleskopi: SW 254/1200, SW 150/750, Svbony 60/240
Montaze: EQ6-R Pro
Okulari: ES 82° 8.8mm, GSO 32mm Plossl, GSO 2x Barlow
Kamere: ASI1600MM-Pro, Svbony T7M, Nikon D7200, Logitech C270
Ostalo: TSGPU CC, EFW 8x1.25", ZWO LRGB, ZWO SII-Ha-OIII 7nm , ZWO IR pass 850nm

|ASTROBIN |FLICKR| INSTAGRAM |

Dorian

Citat: Zeleni_Zub  u 07.05.2024. u 09:49:10 sati@dorian @zac
50ka je super objektiv kojem nista ne fali  *zubko*
Samo vlada pogresna pretpostavka da je za crop senzore to "standardno" vidno polje. Nije, 50mm je prilicno nezgrapno za dnevnu fotografiju (ne astro) na crop senzoru. To sam prokomentarisao je pretpostavljam da ces fotkati i preko dana s njom nesto.
Ali vidjet ces ekstra ce te sluziti  *tu*

Pravilo 500 je vazilo nekad, dok su DSLR senzori bili 8-12mp i opet, vazi za full frame senzore.
Sad su APSC senzori prosjecno 20-24mp i dosta su primjetniji tragovi zvijezda.
Svih ovih "pravila" se ne treba drzati, to su ti vise kao smjernice. Uvijek ufotkaj testnu ekspoziciju i skracuj sve dok ne vidis da su zvijezde dovoljno ostre i bez tragova.
Ako se dobro sjecam meni je to na 18mm i 24mp APSC senzoru bilo 12sec.

Blendu na tom kit objektivu bez pracenja otvori sirom inace neces uspjeti snimiti puno sta, kad nabavis tracking pa mognes snimati duze ekspozicije onda ga zatvori na najostriju blendu, kod njega bi to na 18mm trebalo biti f5.6

Puno hvala još jednom na objašnjenju. Za dnevnu fotografiju sam mislio zasad ostati na 18-55mm pošto sam se već navikao na njega ali ću i probati ovaj 50mm čisto da vidim kako ispadaju slike. Probati ću također kako ste mi predložili sa kit objektivom staviti 12 sekundi. Baš ću probati sve opcije koje ste mi naveli da malo pohvatam te osnove. Dosad jedino što sam slikao je mjesec i to s mobitelom kroz okular od teleskopa. Tako da je ovo puno veći korak dalje  :-)

Danijel

Jednostavno - eksperimentiraj. *da*  Nađi što odgovara tvojim potrebama i namjerama pa ćeš znati što tvoja oprema najbolje daje, a usput ćeš naučiti iz prve ruke kako što funkcionira. Danas bar nije problem odmah nakon snimanja vidjeti je li to bilo dobro snimljeno ili trebaš nešto promijeniti. Nekada je to bilo puno skuplje i kompliciranije jer nisi vidio rezultat dok ne razviješ film i napraviš fotografiju. Dakle, slobodno isprobavaj, pregledavaj i prilagođavaj. *mah*

| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamere: Astrolumina QHY 5-II-c i ZWO ASI462MC planetary camera |
| Filtri: Baader AstroSolar i Baader UV/IR cut and Luminance | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 136 m. |
| ZVJEZDARNICA APOLLO | YOUTUBE | FLICKR |

Astrobobo

Citat: Dorian  u 07.05.2024. u 09:37:10 satiZasad sam probao samo na 18mm na f3.5. Prijatelj fotograf mi je predložio pravilo 500 pa sam radio po njegovom naputku i na intervalometru sam napravio da okine 30 puta sa 24 sekundi otvorenom blendom. Nije mi baš nešto ispalo tako a već je bilo dosta kasno pa nisam probavao dalje. Koji biste f predložili za fotkanje bez praćenja?

Pravilo 500 je samo okvirno. Ako si vidio fotke tragova zvijezda (star trails), onda si primjetio da zvijezde bliže polovima ostavljaju kraće tragove nego one koje su prema nebeskom ekvatoru. To znači da ćeš prema polovima moći snimati dulje ekspozicije nego u smjeru ekvatora (prema jugu). Ako fotke "nisu bile baš nešto", prvenstveno uzmi u obzir lokaciju otkud si fotkao jer niti s najboljom opremom neće biti "nešto" ako nebo ubija umjetna rasvjeta. Tu također igra ulogu obrada, pa se s tim malo vježbaj dok ne nabaviš nešto kvalitetnije jer princip je više manje isti  ;-) 

Bez praćenja je uvijek najbolje snimati s full otvorenom blendom jednostavno zato što tako hvataš najviše svjetla. Pedesetka nije baš najveća sreća za fotkanje bez stativa.
iOptron HAE29, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, Player One Uranus-C + Mars-II mono, Nikon D5500 mod.

Dorian

Citat: Danijel  u 07.05.2024. u 12:02:57 satiJednostavno - eksperimentiraj. *da*  Nađi što odgovara tvojim potrebama i namjerama pa ćeš znati što tvoja oprema najbolje daje, a usput ćeš naučiti iz prve ruke kako što funkcionira. Danas bar nije problem odmah nakon snimanja vidjeti je li to bilo dobro snimljeno ili trebaš nešto promijeniti. Nekada je to bilo puno skuplje i kompliciranije jer nisi vidio rezultat dok ne razviješ film i napraviš fotografiju. Dakle, slobodno isprobavaj, pregledavaj i prilagođavaj. *mah*

Hvala na podršci. Znam da možda malo blesava pitanja postavljam zasad. Ali mi je drago što sam dobio mnogo odgovora i smjernica pa mi je sad u teoriji malo jasnije način na koji moram raditi. Uskoro ćemo vidjeti što praksa kaže(ako ne bude kiša za vikend).  :-)

Dorian

Citat: Astrobobo  u 07.05.2024. u 13:45:31 satiPravilo 500 je samo okvirno. Ako si vidio fotke tragova zvijezda (star trails), onda si primjetio da zvijezde bliže polovima ostavljaju kraće tragove nego one koje su prema nebeskom ekvatoru. To znači da ćeš prema polovima moći snimati dulje ekspozicije nego u smjeru ekvatora (prema jugu). Ako fotke "nisu bile baš nešto", prvenstveno uzmi u obzir lokaciju otkud si fotkao jer niti s najboljom opremom neće biti "nešto" ako nebo ubija umjetna rasvjeta. Tu također igra ulogu obrada, pa se s tim malo vježbaj dok ne nabaviš nešto kvalitetnije jer princip je više manje isti  ;-) 

Bez praćenja je uvijek najbolje snimati s full otvorenom blendom jednostavno zato što tako hvataš najviše svjetla. Pedesetka nije baš najveća sreća za fotkanje bez stativa.

Probat ću baš prije nego odem sljedeći put malo se igrat s dužinom ekspozicija pa vidjet kako ispadaju slike. Slikao sam prošli put sa Grobničkog Polja kraj trkače staze gdje ima samo 1 izvor rasvjete a mislim da je to kamenolom u blizini. Obradu još učim radit pošto na poslu isto radim malo sa photoshopom tako da još učim i taj dio. Našao sam neki dan sliku od kreatora Astro Backyard koju je on dao da se skine i slobodno proba uređivat. No slika je već obrađena u stacking programu tako da taj dio nisam još puno testirao(samo jednom). Za slikanje koristim samo običan tripod stativ i intervalometar pošto je to jedino s čime sada raspolažem.

Astrobobo

Ako si čitao tekst o širokokutnoj fotografiji, mogao si vidjeti da za pejzažnu astrofotografiju preporučam program Sequator, pa ga isprobaj za stackiranje.

Dorian

Citat: Astrobobo  u 07.05.2024. u 16:43:35 satiAko si čitao tekst o širokokutnoj fotografiji, mogao si vidjeti da za pejzažnu astrofotografiju preporučam program Sequator, pa ga isprobaj za stackiranje.

Hvala na preporuci, još imam neuspjele slike od prošlog puta pa ću sa njima probati vidjet kako program radi.

zac

Citat: Dorian  u 07.05.2024. u 09:31:51 satiDrago mi je da sam uzeo 50tku pošto vidim da je svi hvalite i kažete da je super objektiv za naučiti se. Svjestan sam da možda imam malo slabiji DSLR

ne, sasvim si dobro zaključio. APS-C je puno jeftiniji od full-framea, uz to su dobri objektivi za full daleko skuplji od ovih za APS-C. I kod fotkanja kroz teleskop ima manje problema sa aberacijama i posebno zakrivljenošću vidnog polja (slika je samo u teoriji ravna, u praksi je često više ili manje zakrivljena, zato i prodaju korektore za fotografske teleskope)... Što se osjetljivosti na svjetlo tiće, mislim da nema neke razlike, jedino najjeftiniji aps-c fotići imaju malo više šuma.

Ja sam davno sa full-frame-a (filmskog, toliko sam star!) prešao na APS-C i zaključio da i neću ić na digitalni full-frame. APS-C mi je dovoljno dobar za sve što radim, glavni problem je, neovisno o kameri, kvaliteta neba...
T: 100 i 180 mm MAK, klasični refraktori 46, 63 80 i 100 mm, 130 mm APO
DVO: 6x30 Kowa, 10x50 Lacerta, 20/32x88 TS
M: EQ6, alt-az vlastita izrada
K: Canon EOS i nešto leća

Matej191

Citat: Dorian  u 06.05.2024. u 21:06:12 satiHvala Vam na informaciji za Canon objektiv. Mislim da ću uzeti Rokinon umjesto Canon objektiva pošto ste rekli da se isplati za te novce. Dosta me zanima DSO astrofotografija ali želim početi s jednostavnijim stvarima pošto sam tek probao asteofotografiju proslu subotu. Tako da sam se odlučio trenutno za širokokutnu astrofotografiju pa kada svladam osnove rado bih i DSO. Odlučio sam danas uzeti Canon 50mm f1.8 pa za vikend ću probati s njime. Svjestan sam da je astrofotografija pogotovo za početnika poput mene možda i teška ali nedam se  :-)

E da se i ja malo ukljucim,

Savijet, ako vec imas u planu se bavit astrofotografijom, štedi si prvenstveno za montažu, pusti sad bilo koji objektiv koji si gledao.
Kad nabaviš montažu, teleskop kao npr, Sw 130pds (cca 300e) sasvim dobar za astro, i na njega s T2 nastavkom stavis aparat i udri.
A također kasnije na tu istu montažu ti možeš stavit aparat s bilo kojim objektivom i udarat po dugim ekspozicijama

Neznam jesam ti pomogo, al samo sam svoje misljenje reko.
Ako si nestrpljiv, i ako si negdje u Primorsko Goranskoj županiji cu ti posudit mehanički tracker omegon lx2 da vježbaš.
Teleskop: SW 130PDS 130/650 f/5
Montaža: HEQ5 s Rowan belt nadogradnjom
Kamere: ZWO ASI533MC PRO, ZWO ASI120mm mini
Filteri: ZWO 1.25" UV/IR-Cut / L
Ostalo: ZWO AsiAir Plus 256GB, SW F/5 koma korektor, ZWO Asi EAF

Matej191

Citat: Dorian  u 07.05.2024. u 14:58:27 satiProbat ću baš prije nego odem sljedeći put malo se igrat s dužinom ekspozicija pa vidjet kako ispadaju slike. Slikao sam prošli put sa Grobničkog Polja kraj trkače staze gdje ima samo 1 izvor rasvjete a mislim da je to kamenolom u blizini. Obradu još učim radit pošto na poslu isto radim malo sa photoshopom tako da još učim i taj dio. Našao sam neki dan sliku od kreatora Astro Backyard koju je on dao da se skine i slobodno proba uređivat. No slika je već obrađena u stacking programu tako da taj dio nisam još puno testirao(samo jednom). Za slikanje koristim samo običan tripod stativ i intervalometar pošto je to jedino s čime sada raspolažem.

Bjezi od tamo po mraku, u planini negdje gore ima neka vojarna i zna bit pucnjeva, da nebi bio nedo Bog zalutali metak.
Predpostavljam da si išo na onaj plato pored nekadašnje karting staze?
Teleskop: SW 130PDS 130/650 f/5
Montaža: HEQ5 s Rowan belt nadogradnjom
Kamere: ZWO ASI533MC PRO, ZWO ASI120mm mini
Filteri: ZWO 1.25" UV/IR-Cut / L
Ostalo: ZWO AsiAir Plus 256GB, SW F/5 koma korektor, ZWO Asi EAF

🡱 🡳