Autor Tema: Mjesec, 26-09-2021  (Posjeta: 466 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Jakicevichap

• Phobos
  • **
  • Spol: Muški
    • Instagram
Mjesec, 26-09-2021
« u: 23.10.2021. u 09:10:53 sati »
Pozdrav ljudi,

evo da objavim jednu od svojih HDR slika Mjeseca. Ovo je mozaik od otprilike 40-tak panela. Boju sam slikao DSLR-om i za neosvjetljenu stranu sam koristio mozaik punog mjeseca od prije. Zvijezde su također ubačene photoshopom. Cilj ovakve slike mi je bio prikazati detalje, a da se običnoj osobi čini zanimljivie od obične slike površine jer sam objavljivao na Instagram i Reddit.
Što mislite ako uzmete u obzir da je ovo više science through art nego čisti science?  *šešir*

Ovdje ne mogu objaviti više slika na kojim bi se vidjeli detalji tako da evo link za veću rezoluciju: https://drive.google.com/file/d/1oy3UCpdPMQyCKpxqM5TNMrrNQYWVxQvn/view?usp=sharing

Datum i vrijeme snimanja (UT): 26-09-2021, 00:20
Mjesto snimanja: Vrgorac
Instrument za snimanje: Skywatcher 250pds
Montaža: NEQ6 pro
Način snimanja: 3x ed barlow iz Tcentra, svbony ir-pass 685, asi178mm
Software: Sharpcap, Autostakkert 3, Imppg, Photoshop
Skywatcher Explorer 250pds, Skywatcher Explorer 150p, NEQ6 pro, EQ3-2 Onstep.

ASI178MM, t7c astro camera, Canon eos 600d (stock), Canon eos 1000d (naked sensor mod), Canon eos 450d (mono/cooling mod)

Offline Neven

• Europa
    • nevenkrcmarek.com
Odg: Mjesec, 26-09-2021
« Odgovori #1 u: 23.10.2021. u 10:52:28 sati »
Ovo bi rađe nazvao science fiction art za neki cover knjige. Ovakvi kompoziti su aktualni zadnje 2 godine po instragramu pa su popularni u krugovima mlađih astro amatera. Kolko znam imaš dvije struje, ljudi koji vole takav art i ljude koji vole vidjet realnost. Ono što nama 'starijima' smeta je što dosta ekipe gura to pod realni prikaz Mjeseca pa se često dešavaju drame oko toga što je zapravo realno a što nije te se zbunjuje opći puk.

Ja sam čak za to da se napravi dio na forumu koji bi bio posvećen astro kompozitima jer, iako nisu realni, lijepo ih je vidjeti. Čisto tolko da forum prati i taj trend.

Kritika na kompozit je realno nemoguća jer sve se može interpretirati kao 'to je umjetnik htio' ali ako vec moram nesto napisati bila bi da se poveća krop jer je pruzak i da se narančasta tonira u smeđu na površini Mjeseca.

Ja bi iskreno volio vidjeti 40-panelni mozaik ovoga bez kompozitnih komponenti.
fotić / leća / stativ / adapteri

Offline Jakicevichap

• Phobos
  • **
    • Instagram
« Odgovori #2 u: 23.10.2021. u 11:50:15 sati »
Ovo bi rađe nazvao science fiction art za neki cover knjige. Ovakvi kompoziti su aktualni zadnje 2 godine po instragramu pa su popularni u krugovima mlađih astro amatera. Kolko znam imaš dvije struje, ljudi koji vole takav art i ljude koji vole vidjet realnost. Ono što nama 'starijima' smeta je što dosta ekipe gura to pod realni prikaz Mjeseca pa se često dešavaju drame oko toga što je zapravo realno a što nije te se zbunjuje opći puk.

Ja sam čak za to da se napravi dio na forumu koji bi bio posvećen astro kompozitima jer, iako nisu realni, lijepo ih je vidjeti. Čisto tolko da forum prati i taj trend.

Kritika na kompozit je realno nemoguća jer sve se može interpretirati kao 'to je umjetnik htio' ali ako vec moram nesto napisati bila bi da se poveća krop jer je pruzak i da se narančasta tonira u smeđu na površini Mjeseca.

Hvala ti na mišljenju! Razumijem što želiš reći. Probati ću do kraja dana naći mono verziju mozika pa ću objaviti link.  *tu*

ASI178MM, t7c astro camera, Canon eos 600d (stock), Canon eos 1000d (naked sensor mod), Canon eos 450d (mono/cooling mod)

Offline Neven

• Europa
    • nevenkrcmarek.com
« Odgovori #3 u: 23.10.2021. u 12:09:29 sati »
Super. Pratio te dobar seeing jer kolko vidim detalji su jako dobri. Samo jedan mali patch dolje lijevo je imao problem ali skroz zanemarivo. Još jedna dobra reklama za 250 pds koji je odličan za detalje Mjeseca.

Offline Boski

• Atlas
  • **
  • Il' smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama..
« Odgovori #4 u: 23.10.2021. u 17:15:14 sati »
Jednako mislim kao Neven, međutim izuzetno mi se sviđa što znaš što radiš: "Što mislite ako uzmete u obzir da je ovo više science through art nego čisti science?" Mnogi danas ovakve hdr kompozite samo nakelje bez ikakvog objašnjenja. Ja te u ovom mogu samo podržati i reći da je kompozit odličan.
Teleskop: SW ED80 Apo
Montaže: HEQ5 Pro, SkyWatcher StarAdventurer
Dalekozori: Pentax 10x50 PCF WP II
Kamere: Qhy9c, Qhy5 II mono
Fotići, objektivi: Nikon D750; Nikon 18-55 mm, Samyang 14mm f/2.8, Samyang 16mm f/2.0, Samyang 135mm t/2.2, Nikon 35-105mm f/3.5-4.5, Yashica 50mm f/1.7, Tamron 70-200 mm f/2.8
https://www.astrobin.com/users/Boski/

Online Zeleni_Zub

• AD Orion
  • Hiperion
  • Time is an illusion. Lunchtime doubly so.
    • AD Orion
« Odgovori #5 u: 23.10.2021. u 19:38:32 sati »
Meni je ovo jako dobro odradjeno, detalji su izvrsni i boje su jako dobre za "obojani" Mjesec  *pljesk* *pljesk* *pljesk*
Odlicna  *šešir*

Mislim da bimogao dobiti jos primjetno bolje detalje kada ne bi radio hdr kompozit, tako obicno moras nabaciti materijala koji je malo losije kvalitete pa se slika jos malo smekša

I meni je draze vidjeti realniji prikaz, ali ako se ne prodaju muda pod bubrege sto bi se reklo, ovakav ipak malo odmjereniji edit mi uopste ne smeta  *tu* *tu*
Teleskopi: SW 150/750, Svbony 60/240
Montaze: EQ6-R Pro
Okulari: ES 82° 8.8mm, GSO 32mm Plossl, GSO 2x Barlow
Kamere: ASI1600MM-Pro, Svbony T7M, Nikon D7200, Logitech C270
Ostalo: TSGPU CC, EFWmini, ZWO LRGB 1.25"

|ASTROBIN |FLICKR| INSTAGRAM |

Offline Danijel

• Glavni izvršni direktor istraživanja svemira u zvjezdarnici Apollo.
  • Administrator
  • Miranda
  • *
  • Svi smo mi jednom bili zvijezde! I opet ćemo biti.
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #6 u: 23.10.2021. u 19:50:16 sati »

Ako želite, za čas vam to otvorim pa stavljajte takve fotkice gore. *da*

| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamere: Astrolumina QHY 5-II-c i ZWO ASI462MC planetary camera |
| Filtri: Baader AstroSolar i Baader UV/IR cut and Luminance | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 136 m. |
| ZVJEZDARNICA APOLLO | SVIJET FOTONA | FLICKR |

Offline Jakicevichap

• Phobos
  • **
    • Instagram
« Odgovori #7 u: 23.10.2021. u 20:52:35 sati »
Jednako mislim kao Neven, međutim izuzetno mi se sviđa što znaš što radiš: "Što mislite ako uzmete u obzir da je ovo više science through art nego čisti science?" Mnogi danas ovakve hdr kompozite samo nakelje bez ikakvog objašnjenja. Ja te u ovom mogu samo podržati i reći da je kompozit odličan.

Hvala ti  *zubko*

Offline Jakicevichap

• Phobos
  • **
    • Instagram
« Odgovori #8 u: 23.10.2021. u 20:54:27 sati »
Meni je ovo jako dobro odradjeno, detalji su izvrsni i boje su jako dobre za "obojani" Mjesec  *pljesk* *pljesk* *pljesk*
Odlicna  *šešir*

Mislim da bimogao dobiti jos primjetno bolje detalje kada ne bi radio hdr kompozit, tako obicno moras nabaciti materijala koji je malo losije kvalitete pa se slika jos malo smekša

I meni je draze vidjeti realniji prikaz, ali ako se ne prodaju muda pod bubrege sto bi se reklo, ovakav ipak malo odmjereniji edit mi uopste ne smeta  *tu* *tu*

Haha hvala ti! Obično držim layer sa detaljima na vrhu da ne dobiva šuma od ostalih sitnica, ali da. Izgledalo bi bolje da ne moram ovoliko stretch-at data.  :-)

Offline Neven

• Europa
    • nevenkrcmarek.com
« Odgovori #9 u: 25.10.2021. u 08:09:24 sati »
Ako želite, za čas vam to otvorim pa stavljajte takve fotkice gore. *da*

Možda da se konzultiramo s jos nekim da nebi bilo da ja namećem nešto što astronomi generalno ne žele.