[- ASTRONOMSKI INSTRUMENTI -] > IZRADA I MODIFIKACIJA ASTRONOMSKIH INSTRUMENATA

Manualni alt/az na SW 130p

(1/3) > >>

TonY206:
Potaknut problemima oko snalaženja na nebu, palo mi je na pamet kako sam sebi mogu pomoći  *ritmika*..
Ideja je došla kada sam naletio na digitalni mjerač nagiba.. Tu sam se sjetio da Stellarium i SkySafari daju i koordinate  *zubko*.

Altitude nije problem, mjerač je magnetni, pa ga je trebalo samo kalibrirat i stavit na teleskop..

Za azimut skalu je ipak bilo malo posla.. Od medijapana sam izrezao ring koji paše dimenzijama na postolje teleskopa, našao sliku kutomjera, isprintao u potrebnim dimenzijama i zalijepio na ring.. Spajalica pokazuje poziciju na skali (to sam prvo našao, jer se već mračilo a trebalo je sve isprobati  *zubo*)..

Uspio sam sinoć donekle i testirati, i mogu reći da funkcionira dosta dobro.. Alt je točan unutar par minuta, a azimut mi ima nekih odstupanja. Kalibriram ga na nekoj zvijezdi, i u tom području mi je ok, ali ako se pomaknem 30ak stupnjeva u bilo kojem smjeru, tu mi je već greška oko 1°.. Pretpostavljam da greška dolazi zbog osi oko koje rotira teleskop?

Moram to još malo pogledat i izmjerit da li može biti do toga, ili mi se jednostavno kutomjer fizički pomakne (makar ne bi trebao, ali ipak u mraku se teško vidi)..

Mjerač nagiba naravno nisam ostavio da ovako svijetli, zalijepio sam mu preko ekrana nekoliko slojeva nekakve ljubičaste folije koju sam na brzinu uspio naći, do mjere da se uopće jedva vidi.. 

Ako tko ima još kakav koristan savjet, slobodno pucajte  *šešir*

U prilogu su slike kako to sve zajedno izgleda.

stipe:
Svaka cast!  *gj*

To su pravi prvi koraci u doradi astronomske opreme!  *pljesk*

OuttaControlCRO:
Svaka cast! Snalažljivost na nivou  *pljesk*

Acheron:
Izmjeri puni krug s azimutom, ako ne dobiš razliku od 360° imaš nekakav pomak skale. Iako, 1° nije strašno.

Auriga:
Bok,

Koliko točno si izradio i centrirao nosač od mediapana na koji si postavio skalu?

Teleskop je nadam se niveliran!

Postavi ili "oko" ili dvije male "vage".

Inaće svaka čast na trudu  *šešir*

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju