Kupnja prvog teleskopa

Autor Strumf, 02.03.2023. u 11:49:42 sati

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Štefek

Citat: Strumf  u 12.01.2024. u 21:35:51 satiPozdrav. Sto se tice astrofotografije, volio bih razlikovat ove dvije metode: Slikanje (u ovom slucaju mobom) i snimanje.

Kod slikanja odabiremo sto duzu ekspoziciju i sto manji ISO, dok kod snimanja stackiramo vise  napravljenih snimaka da bi izdvojili najbolju mogucu sliku (frame).

Znam kako se radi jedno i drugo, pa mi ne morate objasnjavati, ali me zanima koja je razlika? Sto je bolje od te dvije metode?
Da li je jedno mozda bolje za planete a drugo za deep space?

Vjerojatno je jedan od razloga sto slikanjem u ekpoziciji ne mozemo namjestit toliko dugo vrijeme kao sto mozemo zadat jednu duzinu snimke :) Znaci snimanje (jer snima duze) moze uhvatit vise svjetla pa je time i bolje?

To možeš gledati i prema tipu objekta koji snimaš:
- Vrlo svijetli objekti kao npr planeti, Mjesec
- Objekti dubokog svemira (maglice, galaksije, zvjezdani skupovi

Planeti i Mjesec su veoma svijetli pa si možeš priuštiti veliku fokalnu duljinu i time razlučiti detalje na slici. No kod dugih fokalnih vidljiva su sva kolebanja u atmosferi (seeing) i to ti ubija detalje. No kako su objekti svijetli, možeš snimati eksteremno kratlim ekspozicijama (stotinjak ili više slika u sekundi) i tako minutu , dvije.  Obično se to snima kao filmić . U tome se nadaš da će u nekom trenutku seeing biti dobar. Izdvojiš onda te najbolje i stackiraš ih skupa. (metoda je "lucky imaging). DSLR kamere nisu baš prvi izbor za takvu fotografiju, jer ne mogu dovoljno brzo snimati. Može se i s njima, ali idealne su "planetrne kamere" koje mogu spremiti i 200 sliči a u sekundi.
-Objekti dubokog svemira su vrlo tamni i moraš raditi duge ekspozicije (nekoliko minuta) da bi ti signal statistički "isplivao" iz šuma . Koliko dugačke ekspozicije i koji ISO koristiti se odredi prema objektu , ali to nisu visoke ISO vrijednosti , a duljina zapravo ovisi koliko ti montaža može dobro pratiti objekte , a da se zvijezde ne izduže. Obično to bude od mnutu,dvije do pet minuta. Koliko takvih slika skupiti će odrediti svjetlina objekta. Slike onda stackiraš u jednu i dalje obradjuješ.
Naravno, tu je uvijek i mogućnost da mobitel ili kameru "prisloniš" na okular, ali tu neće baš biti detalja, osim za Mjesec .
Teleskop:  Celestron SCT EDGE HD 800; APM/LZOS triplet 100/800; SW Esprit 120; Regal M2 100ed ;  iOptron CEM70G; iOptron GEM28EC
Dvogled : Nikon 12x50
Kamere: QHY 268M, Omegon veTEC571 (ASI2600) Nikon D7200; Altair 178C ; ASI 174mini, Player One Uranus-C
Ostalo:Celestron OAG ; Telecentric Barlow 3x, Powermate 4x

Strumf

@Štefek Thanks.

Citat: Astrobobo  u 06.05.2023. u 13:19:45 satiZa to postoje držači za mobitel koji se stavljaju na okular. I takav ako želiš da bude pošten i kvalitetan ćeš morati dati 50-100 €.

Koji su dobri?
50  bi moglo proc. Imam Galaxy S20.

Ovaj:?
https://a.aliexpress.com/_EGPZ9q1

Imam ovaj na slici sta sam dobio sa mikroskopom. Cini se da je mozda previse udaljen mob od drzaca pa ispadne da se vidi crni krug u slici.
Teleskop: Sky Watcher 200/1200 Dobson, GoTo
Okulari: Super Plöss 25mm/52°, 10mm/52°, Celestron Omni 40mm, 6mm
Barlow: Gso 2x
Filter: Angeleyes Portable Polarizing Filter
Kamera: Samsung GALAXY s20, Logitech C270
Dalekozor: 10x50

Astrobobo

Ako želiš iole ozbiljnije od "naslonio sam mob na okular", držač treba imati mogućnost pomicanja u tri osi. Udaljenost od okulara je jako važna za kvalitetu slike i osvijetljenost vidnog polja. Celestron NEXYZ se obično navodi kao među boljima, ali osobno nisam isprobao.
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP, Nikon Monarch 7 8x42, Lunt 60mm
iOptron HAE29, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, Player One Uranus-C + Mars-II mono, Nikon D5500 mod.

Acheron

Imam o Štefa na posudbi Celestron NEXYZ, ja ću reći da je adekvatan, ali mogao bi biti bolji. Sve u njemu ima puno lufta. Npr, kada se optereti težinom mobitela cijela mehanika malo "sjedne" i tako to. Opet, neki kvalitetan nosač napravljen na CNC-u koštao bi kao kamera+ASI AIR.

Strumf

Koji sa Aliexpressa bi bio dobar?

Strumf

Stigao NEXYZ iz Kine. Za sada izgleda vrlo dobra kvaliteta. Nema nekog lufta.

Jedino sto je pretezak, 280g. Jos barlow sa okularom i mob, utezi ce bit neophodni.

🡱 🡳