PN G359.3-00.9 (Hubble 5)

Autor tome, 02.06.2024. u 11:36:57 sati

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Stipa

Citat: tome  u 02.06.2024. u 11:36:57 satiOvo je malena planetarna maglica u Strijelcu.
Nosi poznato ime jer ju je otkrio sam Edwin Hubble 1921.g.sa 10'' teleskopom.

Udaljena je oko 1,7 kpc. Središnji dio je prividne veličine oko 15'', od kojeg idu "krila" oko 15ak'' te joj daju pravi bipolarni izgled.
Sama jezgra je vrlo sjajna, te nije moguće dobiti detalje sa mojom opremom. Na HST snimci se lijepo vidi kaotična, iregularna struktura središta te čak ni HST nije prikazao središnju zvijezdu.
Kako su "krila dosta simetrična, očito je da dinamika koja dovela do njihovog stvaranja više nije aktivna, te se sada drugačiji procesi odvijaju.

Ono što mi je neobično je da nisam našao niti jednu amatersku fotografiju. Ako netko nađe slobodno stavite u ovu temu. Ali sam našao odličnu skicu pa prilažem poveznicu:
http://www.deepsky-visuell.de/Zeichnungen/Hb5.htm

Sama maglica je zaslužila i jedan APOD, daleke 1998.g.:
https://apod.nasa.gov/apod/image/9801/hubble5_hst_big.jpg

Postoji i objekt Hubble V, ali to nije isti objekt. To je HII regija u NGC 6822 (Barnardova galaksija).

Priložena fotografija je crop te je dignuta skala na 200% radi lakše vizualizacije.
Klik na cijelu fotografiju i skalu 100%:
Hb 5

crop i skala 200%:
Hb 5 crop skala 200%

S obzirom da je relativno svijetla trebala bi biti relativno dostupna i za vizualno promatranje, ali tu je problem veličina. Središte se može vidjeti, ali da bi se vidjela krila mislim da treba veliki promjer. Volio bih čuti je li netko od vizualaca promatrao ili ga možda ova tema potakne. Skica priložena iznad je učinjena kroz 28'' teleskop.
Isto tako i fotografski ako je netko "zagrijan" neka se okuša. Možda uspije dobiti više detalja nego ja.
Problem i položaj na niskih skoro -30DEC.
Bojan?

*šešir*

Objekt; PN G359.3-00.9 (Hubble 5)
Lokacija; Rijeka, balkon
Teleskop; SW 150mm newt, f6,7
Montaza; Heq5
Kamera; Omegon veTEC 533c
Primarni fokus. 51x2m; L enhance filter, gain 100 (darks, flats, bias)
Guiding; Evoguide 50ED + ToupTek 224c
Obrada; Siril, Gimp, AstrodenoisePY

Ti si tome ovdje radio ekspozicije po 2 minute, jel?
|ASTROBIN||FLICKR|

Teleskop: SW Esprit 80ED, SW 200P mod, ASKAR 180PRO 180mm F 4.5
Montaža: EQ6R Pro
Kamere: ZWO ASI2600MC PRO, ZWO ASI585MC, ASI290MM
Filteri: Antlia ALP-T 36mm Dual Band 5nm Ha&OIII,  Baader 2" UV/IR-Cut / L
Ostalo: ZWO AsiAir Plus 32GB, SW F4 koma korektor, ZWO M42 Filter Drawer

OuttaControlCRO

Tomina ima puno vise detalja, vjerojatno velicina pixela?
sw130p,mak127, stipe 60/330 ED, Svbony sv705, canon 550d, rpihq camera, rpi imx462, astroberry, sw eq5 Onstep, Dwarf 2

bojan

Citat: OuttaControlCRO  u 10.06.2024. u 11:45:56 satiTomina ima puno vise detalja, vjerojatno velicina pixela?
Dulja ekspozicija i vise kadrova.
Vremenske prilike mi nisu bile naklonjene ovaj weekend.
amater

tome

Citat:Ti si tome ovdje radio ekspozicije po 2 minute, jel?

Da, 2 minute.
Pokušao sam kraće ali vidio sam da što se tiče jezgre ništa ne dobivam, a tada vjerojatno ne bi uspio krakove uloviti

Citat:Tomina ima puno vise detalja, vjerojatno velicina pixela?
Citat:Dulja ekspozicija i vise kadrova.

Slažem se da je duljina ekspozicije i integracije presudna ovdje.

Ali Bojane hvala na pokušaju. Odlično si ju ulovio za tako kratko vrijeme. Tebi je ona dobro položena i mislim da vrijedi pokušati još.
 *tu*
SkyWatcher 150 f6.7, Evoguide 50ED, Heq5
Omegon 533c, ToupTek g3-224-c

🡱 🡳