M63

Autor Matej191, 02.06.2024. u 17:54:03 sati

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Matej191

Opet isti problem s identičnim gradijentom kao i na M64, po meni se ne vidi toliko, al msm da nam da je problem odbljesak ulične rasvijete. Čim napravim bateriju i čim budem mobilan, probam s Matić poljane pa da vidim jel to to. Zvijezde isto tako u banani i svijestan sam toga.

Integracija 335x60sec
Kalibracija da
Guiding ne
Temp.: -10
Gain:100
SW HEQ-5 Pro Rowan belt
SW 130pds
ZWO ASI533mc Pro
ZWO EAF
ZWO UV/IR cut filter

Stackirano u Pixinsightu, Obrada- Pixinsight (bez xterminatora) i LR

M63 by Matej Kus, on Flickr
Teleskop: SW 130PDS 130/650 f/5
Montaža: HEQ5 s Rowan belt nadogradnjom
Kamere: ZWO ASI533MC PRO, ZWO ASI120mm mini
Filteri: ZWO 1.25" UV/IR-Cut / L, ZWO Duo-Band filter
Ostalo: ZWO AsiAir Plus 256GB, SW F/5 koma korektor, ZWO Asi EAF

Stipa

Ooo lijepo će te jedno vrijeme newton mučiti dok ga u potpunosti ne shvatiš, minimalno godinu dana maženja s njime i onda će te biti par  :-D

Jel imaš bathimovu masku za fokusiranje ili si nabavio elektronički auto fokuser? Nekako su jako napuhane zvijezde pa mi se čini da nisu u fokusu.

Također mislim da mu i kolimacija nije dobra.
|ASTROBIN||FLICKR|

Teleskop: SW Esprit 80ED, SW 200P mod, ASKAR 180PRO 180mm F 4.5
Montaža: EQ6R Pro
Kamere: ZWO ASI2600MC PRO, ZWO ASI585MC, ASI290MM
Filteri: Antlia ALP-T 36mm Dual Band 5nm Ha&OIII,  Baader 2" UV/IR-Cut / L
Ostalo: ZWO AsiAir Plus 32GB, SW F4 koma korektor, ZWO M42 Filter Drawer

Matej191

Citat: Stipa  u 02.06.2024. u 19:25:38 satiOoo lijepo će te jedno vrijeme newton mučiti dok ga u potpunosti ne shvatiš, minimalno godinu dana maženja s njime i onda će te biti par  :-D

Jel imaš bathimovu masku za fokusiranje ili si nabavio elektronički auto fokuser? Nekako su jako napuhane zvijezde pa mi se čini da nisu u fokusu.

Počeo je lagano mučit da 🤣🤣

Imam elektoronskii, sl moguce da je zeznuo stvar

ivo555

Nije sve crno ,detalji u galaksiji uopće nisu loši. *tu*
TS-Optics 150 mm f/4 ONTC, Skywatcher Esprit 80 - F5, Lacerta 72 - F6, Samyang 135 T2.2
Zwo Asi294mm pro, Zwo Asi183mm pro, Nikon D5300 H-alpha mod
Heq5 - Rowan mod, Astrotrac TT320X-AG

https://www.flickr.com/people/ivicaj/

Leviner

Stvarno ima detalja u galaksiji!

Kod rastezanja si sprzio jezgru galaksije i zvijezde.

Planiras krenuti s guidingom?

Predlazem ti da se prikljucis na discord kanal. Vidim da ima volje na kanalu za pomoc u obradi pa sam siguran da bi ti bilo dobro da svladas neke osnove kao sto su rastezanje slike, kalibracija boja itd.

Kanal:
https://discord.gg/S3ZXQhAK

T: SW 130 PDS, SW ESPRIT 120
M: SW EQ6 Onstep, belt mod
K: Canon 1100D modificiran, ASI ZWO 290MC, ASI533MM

Matej191

Citat: ivo555  u 02.06.2024. u 21:20:58 satiNije sve crno ,detalji u galaksiji uopće nisu loši. *tu*

Hvala, plan mi je dodat jos materijala, bsr jod dvije noći skupit materijala pa dodat.

Citat: Leviner  u 02.06.2024. u 21:50:04 satiStvarno ima detalja u galaksiji!

Kod rastezanja si sprzio jezgru galaksije i zvijezde.

Planiras krenuti s guidingom?

Predlazem ti da se prikljucis na discord kanal. Vidim da ima volje na kanalu za pomoc u obradi pa sam siguran da bi ti bilo dobro da svladas neke osnove kao sto su rastezanje slike, kalibracija boja itd.

Kanal:
https://discord.gg/S3ZXQhAK

Da naravno cim se vrijeme proljepsa, da mi nebude žao izgubit noć na pokusaje i sve to, ovako sam koristio uz ove oblake i kišu noći kako bi nešto ulovio i iskreno me bilo briga za guiding, al nadam se lijepom vremenu pa cu krenut s tim.

Matej191

Citat: Stipa  u 02.06.2024. u 19:25:38 satiOoo lijepo će te jedno vrijeme newton mučiti dok ga u potpunosti ne shvatiš, minimalno godinu dana maženja s njime i onda će te biti par  :-D

Kako odredit jel nije dobra kolimacija ili je coma corrector sjeban?

Acheron

Defokusiraj sliku taman toliko da su zvijezde okrugle s crnom sjenom u sredini. U središte vidnog polja postavit zvijezdu cca 3. magnitude i provjeri da li je crna rupa u sredini zvijezde centrirana. Ako nije, kolimiraj.

Matej191

Eto defokusirane zvijezde, nadam se da s emoze preko.ovoga skuzit jel kolimacija ok ili ne. Il sam trebo malo vise fokusirat

Lucius

Sekundar treba bolje namjestiti.
T: SW Flextube 250P, SW Mak 150
M: EQ5

Stipa

Milena kolimacijo moja, toliko toga nas dijeli...  :-D

Istražuj na netu i čitaj/gledaj kako se podešava sekundar za primar je lako.

Ovaj video mi je najviše pomogao kako da uz pomoć cheshirea točno(mislim pibližno točno  *zubo* ) pozicioniram sekundar:
https://www.youtube.com/watch?v=n97dn-nGGlo&t=1431s

Ja ti toliko obožajem raditi kolimaciju da kad je loše vrijeme i ne mogu snimati namjerno onda razjebem kolimaciju da mogu kolimirati :-D :-D :-D
|ASTROBIN||FLICKR|

Acheron

Možeš taj test raditi na Sjevernjači.
Ona je kod nas na 45° pa izjednačiš sile na teleskopu, tj. negdje si na sredini.
Čak ti ne treba niti praćenje jer je statična na nebu pa kad je pukneš u centar tamo će i ostati.

Kao što Lucius kaže, treba namjestiti sekundar, njegova sjena bi trebala biti okrugla a ne ovalna, i nakon toga poravnati primar da sjena bude u sredini.

Acheron

Citat: Stipa  u 06.06.2024. u 13:03:33 satiOvaj video mi je najviše pomogao kako da uz pomoć cheshirea točno(mislim pibližno točno  *zubo* ) pozicioniram sekundar:

Opisuje li video kupovinu apokromata ili kako poslati teleskop Škveraninu Stipi?

Stipa

Citat: Acheron  u 06.06.2024. u 13:05:57 satiOpisuje li video kupovinu apokromata ili kako poslati teleskop Škveraninu Stipi?

Ma kakvi, apo sam uzeo zbog toga što je manje osjetljiv na visoku vlagu ili mrazove te je jednostavnije baratati grijačima na njemu nego na reflektoru, ak staviš grijač na sekundar onda se svakojake pi*darije znaju događati sa zvijezdama. Stipe mi je puno pomogao, ali do sada mu nisam imao potrebe slati opremu.

Zaje*o sam se kad sam od mađara uzimao dew shield za relflektora to što nisam uzeo sa grijačima, a koštao je samo 10€ više!

Gore sam se zajebavao sa kolimacijom, al mogu reci da sad nakon godinu dana uz pomoć cheshirea i kolimiranog lasera da ju odrađujem brzo i precizno.
|ASTROBIN||FLICKR|

Lucius

Citat: Acheron  u 06.06.2024. u 13:05:09 satiKao što Lucius kaže, treba namjestiti sekundar, njegova sjena bi trebala biti okrugla a ne ovalna, i nakon toga poravnati primar da sjena bude u sredini.
Što je najjače ja drugima govorim, a kod mene skoro identično izdužen. :-D  *zubo*
T: SW Flextube 250P, SW Mak 150
M: EQ5

🡱 🡳