Autor Tema: Zvjezdarnica Apollo  (Posjeta: 12245 vremena)

Leviner i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danijel

• Glavni izvršni direktor istraživanja svemira u zvjezdarnici Apollo.
  • Administrator
  • Miranda
  • *
  • Spol: Muški
  • Svi smo mi jednom bili zvijezde! I opet ćemo biti.
    • Zvjezdarnica
Odg: Zvjezdarnica Apollo
« Odgovori #240 u: 23.11.2021. u 01:16:49 sati »
Danas mi je stigao SVBONY High Precision 1.25" Double Helical Focuser. *hopla* Prsten-adapter je još na putu pa sam uslikao samo ovo. Zanimljivo, stigao je iz Mađarske. Očito tamo imaju svoje skladište. Nisam platio ni carinu ni poštanske troškove. Nitko to nije otvarao, stiglo je originalno zapakirano. Ova AAA baterija je tu samo kao talon za usporedbu. *mah*

| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamere: Astrolumina QHY 5-II-c i ZWO ASI462MC planetary camera |
| Filtri: Baader AstroSolar i Baader UV/IR cut and Luminance | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 136 m. |
| ZVJEZDARNICA APOLLO | SVIJET FOTONA | FLICKR |

Offline Acheron

• Važna osoba
  • Diona
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #241 u: 23.11.2021. u 08:33:36 sati »
To si baš s njihove stranice naručio?

Offline Danijel

• Administrator
  • Miranda
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #242 u: 23.11.2021. u 14:34:54 sati »
S AliExpressa.

Da, treba prvo Eysdon za konverziju navoja Mak u male SCT. Na njega onda ide helical focuser sa female SCT adapterom.

Našao sam još jedan link, ovaj je možda malo dorađeniji. Piše u recenzijama na kraju da se kamera ne okreće dok se fokusira.

https://www.aliexpress.com/item/1005001429082011.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.648e1627vXp6Fc&algo_pvid=44fb3dbf-94ba-49fc-8262-4ec49b42c0fe&algo_exp_id=44fb3dbf-94ba-49fc-8262-4ec49b42c0fe-1&pdp_ext_f=%7B"sku_id"%3A"12000016083092755"%7D

| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamere: Astrolumina QHY 5-II-c i ZWO ASI462MC planetary camera |
| Filtri: Baader AstroSolar i Baader UV/IR cut and Luminance | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |

Offline IgorR

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #243 u: 23.11.2021. u 18:35:46 sati »
Da, otprije par mjeseci, u RH se plaća PDV na apsolutno svu robu koja dolazi van EU. Prije je bila neka granična vrijednost ispod koje se nije plaćalo.
Aliexpress u najvećem broju slučajeva, ako je navedena adresa dostave u RH, obračunava PDV automatski.
Bitno je provjeriti da je navedeno "Price includes VAT".
Carina provjeri da je plaćeno i samo proslijedi dalje prema pošti odn dostavnoj službi.
U zadnjih godinu dana sitnice koje sam naručivao preko Aliexpressa, početna točka je gotovo uvijek bio Shenzen, a dolazne u EU su bili Liege, Amsterdam i Budimpešta.
Sve preko 50 USD i dalje naručujem iz EU. Reklamacije i borba sa Carinom oko povrata ako nešto krene krivo sa robom izvan EU je baš težak i skup proces.
Stoga moram priznati da mi baš fali Astronomska trgovina na Forumu.

Danijel, kad stigne adapter, molim te napiši koje slovo o adapteru, helical focuseru, kvaliteti izrade, upotrebljivosti cijeog tog skolpa....
Onako na prvu sam ti nekako predložio ovo rješenje pa me baš zanima da li sam napravio dobro. Hvala.

Offline Danijel

• Administrator
  • Miranda
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #244 u: 23.11.2021. u 21:47:55 sati »
Budem nešto natipkao svakako. *da*

Offline Danijel

• Administrator
  • Miranda
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #245 u: Jučer u 18:33:31 »
Danas mi je napokon stigao adapter. Došao je on u RH još prije tjedan dana ali je sjedio na carini danima. No, eto napokon je tu. Isto nisam platio ni carinu ni poštarinu. Poštar je paketić ubacio s pismima u sandučić i to je to. Poslan je isto iz Budimpešte iako je išao iz Kine. Odmah sam otišao u zvjezdarnicu Apollo i skinuo stari fokuser pa zašarafio adapter koji je savršeno sjeo na navoj i zatim na njega novi mikrofokuser. Sve paše u djelić milimetra. *hopla*

Sve izgleda vrlo profi, ništa se ne klima, sve se čvrsto drži, navoji pašu. Okular veličine ručne bombe koji koristim za projekciju Sunca se čvrsto drži. Kada skinem ona dva vijka za fiksiranje okulara tada mogu na rub fokusera zašarafiti T2 adapter za fotić. No, mislim da to neću više raditi da mi se ne dogodi, da se uslijed čestog zavrtanja i odvrtanja, opet izliže navoj. Osim toga, vijci za fiksiranje okulara se mogu izgubiti ako mi padnu. Dobro, nemaju kamo otići od poda no nezgodno ih je svaki puta odšarafljivati i vraćati natrag. Tu uskače drugačiji adapter s T2 adapterom koji se jednostavno poput okulara umetne u ulaz fokusera i samo pritegne tim vijcima i problem riješen. Njega sam tako koristio na C11 pa će sada ići i na MAK-a. *da*

Jedinu zamjerku imam na mehanizam, točnije mast kojom je podmazan mehanizam koji odrađuje uvlačenje-izvlačenje uvodne cijevi fokusera. Naime, dosta teško se onaj prsten za okretanje okreće. Mast je dosta gusta pa stvara otpor. E sad, s obzirom da je temperatura bila svega 3 stupnja, vjerojatno je i to pridonijelo da se sve "stisne". Vidjet ću kako će biti u ljetu. Osim toga, sve je to sada još novo pa vjerojatno treba proći malo vremena prije nego se sve malo razradi. Kako će to izgledati u praksi vidjet ću kada budem prvi puta stavio fotić i išao snimati. Zbog većeg otpora kod okretanja mikrofokusera pretpostavljam da će se trebati malo navikavati. S obzirom da se kod finog podešavanja ne treba puno okretati nego samo fino podešavati, to i ne bi trebao biti neki problem. Vidjet ću. Volio bih da ide malo lakše zbog vibracija na sustavu jer kad ideš rukom dirati fokuser, onda slika skakuće. Ako je otpor veći, moraš upotrijebiti veću silu pa je to neizbježno. Kada bi išlo glatko tada bi i vibracije bile manje. No, kako sam rekao, trebat će ga prvo razraditi što će biti lakše kad dođu topliji dani. Mislim, nije to neki problem koji bi sad stvorio nekakve drame. To je čisto stvar svakodnevnog korištenja. :-)

Offline IgorR

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #246 u: Jučer u 19:56:51 »
E baš super da sve paše !  *pljesk*
Joj, to je ona najljepljivija kineska mast dvojbenih karakteristika podmazivanja.
Ne znam koje su tolerancije navoja unutar fokusera i utjecaj na rad cijelog sustava pa bi je možda bilo najbolje ne dirati.
Možda staviti na toplo i probati razraditi.

Offline Danijel

• Administrator
  • Miranda
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #247 u: Jučer u 20:42:51 »
Ma da. Razradit će se s vremenom. Nije to ništa tako strašno. :-)

Offline Danijel

• Administrator
  • Miranda
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #248 u: Danas u 12:24:32 »
Danas sam prvi puta koristio novi mikrofokuser. Na Suncu naravno, koje danas nema niti jedne pjege, nakon dužeg perioda. Zbog toga nisam mogao vidjeti precizno fokusiranje jer su fakule bile na rubu vidljivosti, a granulacija nije baš nešto na čemu možeš provjeriti takvu radnju. No, bilo je OK za vidjeti trese li se slika. Ništa posebno, isto kao i kada koristim klasično fokusiranje na onaj kotačić-štapić na MAK-u. Mast je gusta, no uzeo sam fen koji koristim za odmagljivanje objektiva kada pada rosa i zagrijao sam njime mikrofokuser. Temperatura zraka je bila 5o i nakon zagrijavanja, prsten na fokuseru se okretao osjetno lakše. Znači, preko ljeta će biti naj taman, baš onako kako treba. Kada se razradi radit će kako je i zamišljeno. I da, prilikom okretanja fokusera, okularni dio se ne rotira, samo ide van-unutra ne mijenjajući kadar. *da* *tu*