[- ASTRONOMIJA -] > NAJAVE DOGAĐAJA

13.5. Merkurov rep

(1/3) > >>

Teofil:
Sutra 13. svibnja 2021. su najbolji uvjeti za snimanje Merkurovog repa.

O Merkurovom repu počelo se teoretizirati 80-tih, a otkriven je 2001. godine. Ovaj rep potječe od izuzetno rijetke Merkurove atmosfere kad se ovaj planet nađe Suncu najbliže. Sunčeva svjetlost istiskuje atome Merkurove atmosfere u svemir i stvara rep dug više od 24 milijuna kilometara. Od svih elemenata u repu natrij, zbog raspršenja žutog dijela spektra, najbolje ga ističe. Zato je za snimanje potreban filter od 589nm.

Sutra 13. svibnja proći će 16 dana od Merkura u perihelu i natrijev rep bit će najsjajniji. Slučaj je htio da će se sutra, poslije zalaza Sunca, blizu Merkura vidjeti i tanki Mjesečev srp!

Više:
https://spaceweatherarchive.com/2021/05/10/the-sodium-tail-of-mercury/

Danijel:
Sutra će biti oblačno i padat će kiša. *zubko*

Beorn:
Još je gore merkur neko vrijeme... valjda će promoliti kroz oblake

Teofil:

--- Citat: Danijel - 12.05.2021. u 21:27:37 sati ---Sutra će biti oblačno i padat će kiša. *zubko*
--- Kraj citata ---
Danijel je bio u pravu. Bilo je oblačno i padala je kiša, a oblaci su zatvorili nebo.
Ipaaaaak,
kao nepopravljivi optimist u sumrak u 21 sat s fotićem i fotostalkom bio sam na mjestu s kojeg sam prije 4 dana snimao Veneru i Merkura. Sjevernije uz obzor bila je kraća uska vrpca kakve-takve vedrine koja mi nije dala mira i odlučio sam pričekati razvoj situacije.
Minute su prolazile i prolazile, a od Venere nije bilo ni traga. Očito je bila skrivena južnije u oblacima...
Nadao sam se da će prije zalaska kroz tu vrpcu kakve-takve vedrine proći Mjesec i Merkur, a to se na sreću obistinilo, .... iako ne idealno da ih snimim zajedno.

Potkraj snimanja iznenađenje večeri bilo zaustavljanje jednog auta iz kojeg je izašao Danijel (na putu u Viroviticu) i pogledao snimljeni materijal...

Teofil:
Češki astroofotograf Petr Horalek snimio je Merkurov rep i bez filtera!:   *tu* *pljesk* *gj*
https://spaceweathergallery.com/full_image.php?image_name=Petr-Horalek-2021_05_17_Merkur_Ohon_Sec_ctverec_1500px_1621293584.png

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju