[- ASTRONOMSKI INSTRUMENTI -] > KAMERE

DSLR flatovi

(1/3) > >>

dnastro:
Kako vi uzimate flatove za DSLR? Kad god ne uzmem flatove slika ima nekakvu crvenu nijansu i sve ostavljaju tragovi prasine, mrlja, sve stvari koje su veoma teske maknuti (bar bez toga da ne izgubis dosta podataka). A i tad kad uzmem flatove, malo je bolje, verovatno ne radim nesto dobro.

Zeleni_Zub:
Ja snimam flatove ovako kao u priliku ako docekam zoru, ako ne onda bijela majca i newtona stavim uspravno na pod direktno ispod sijalice unutra u kuci. Radi dobro  *:-P

Dosta ti je bitno potrefiti korektnu ekspoziciju, mozda je najbolje staviti kameru u Aperture priority mode, vidjeti koju ekspoziciju otprilike odredi i onda koristiti to. Ja snimim koju testnu sliku dok ne uganjam da je peak histograma negdje na 3/4 prema desno

Ako ti je taj gradijent od svjetlosnog zagadjenja onda ti flatovi nece pomoci. Takodjer ako je u pitanju sensor glow isto nece pomoci.
Ja sam imao tako neki gradijent prije nego sam zbavio cover za viewfinder na kameri, mozes ako nista pokriti trakom ili necim da ne ulazi svjetlost, pa provjeri i to

Acheron:
Pot pretpostavkom da nema svjetlih zvijezda u kadru, ima li smisla fotkati s veoma defokusiranim objektivom i onda tu "mutnu" fotku oduzeti od light frameova kako bi se maknuo gradijent LP-a?

Stefek:

--- Citat: Acheron - 19.02.2022. u 16:08:53 sati ---Pot pretpostavkom da nema svjetlih zvijezda u kadru, ima li smisla fotkati s veoma defokusiranim objektivom i onda tu "mutnu" fotku oduzeti od light frameova kako bi se maknuo gradijent LP-a?

--- Kraj citata ---

Zanimljivo kao ideja, no mislim si da gradient nije konstantan cijelu noć i po cijelom nebu , pa je na "light" snimkama uprosječeno unutar vremena ekspozicije a na toj "korekcijskoj" snimci bi bio samo jedan isječak u vremenu i dijelu neba.

vzr:
Trenutno koristim tablet kao flat panel. Stavim belu pozadinu, pojacam ekran do kraja i poklopim objektiv njime a na kameri pratim histogram da bude sve u prvoj trecini. Kad napravim flats, samo ugasim ekran tako da odmah mogu da napravim flat darks u jednom cugu. Sve se to jako brzo desava kod mene jer ekspozicija obicno biva oko 1/320 mada to zavisi od otvora blende.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju