Autor Tema: Promatranja u Istri - nastavak  (Posjeta: 16155 vremena)

Acheron i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ediglavas

• Kalisto
  • Spol: Muški
Odg: Promatranja u Istri - nastavak
« Odgovori #270 u: 27.11.2022. u 23:39:00 sati »
E jesam se smrzo večeras...
Odleđujem se u autu pa ću kući.

Offline ediglavas

• Kalisto
« Odgovori #271 u: 28.11.2022. u 18:17:41 sati »
27.11.2022. 20:30 - 22:30

Prema prognozi jedina večer u slijedećih 14 dana bez oblaka i vlage pa treba ići van.
Kako se bio pokvario hand controller bio sam izvukao sve iz auta. Pa je to trebalo vratiti (što uopće nije lak posao i radije ga obavim dan ranije). Najprije sam ga odnio svom elektroničaru da ga ne šaljem bez veze u Njemačku ako je nešto jednostavno ili očito ili neka moja greška. Super je ispalo - neki kontakt trebalo popraviti. Skoro sam rekao "samo" ali zbog tog "samo" nije radilo ništa. Uključio sam montežu na stolu i stvarno je radila.
Raniji i lakši ručak (svaku godinu što prođe jedna ozbiljnost prema samom sebi više) i predviđeno kretanje u tri i pol.

Ali, ništa od toga, nazvao prijatelj da dođem kod njega gledati utakmicu. Eto ti ga sad. Poziv ne mogu odbiti, još jedna stvar na koju treba paziti, prijatelja je sve manje a ako i te odbijaš, brzo ostaneš sam… Ok, otišao sam gledati nogomet i podsjećati se starih vremena kad smo bili na faksu, kad smo radili u Uljaniku…

Uspio sam se dignuti, pozdraviti i otići. Otići kući, toplije se obući, uzeti sendvič i vodu i, kako je bliža pozicija bila s većom predviđenom vlagom, otići na 35 km od Pule.

Noć, mrak, ništa od jednostavnog poravnanja tražila i cijevi. Dijelovi neba pod oblacima, veći dio neba čist.

SW maksutov 180/2700
iOptron gem 28,
2" Let 28 mm – 96x
Baader ortho 18 mm 52° - 150x

Naravno, bez okulara sa širim kutom još manje ništa od jednostavnog poravnanja tražila i cijevi.

Nakon otprilike usjeveravanja i poravnanja na dvije zvijezde potražio sam u visinama Czernik 5 u Kasiopeji i

-. dvojnu pored jata (Vedranova preporuka) - i stvarno, baš lijepa slika: male, nestvarno blizu, jedva razmaknute zvijezde, ne vidim razliku u magnitudi, bijele;

22. Ponovno gledam Struwe 982, 38 Blizanaca: prošli puta je to bilo 28.03.2020., od kuće, prvi puta u zabrani kretanja van općine, bilo je, piše, nešto vlage, nešto mjesečine: "bliže su (bliže od prethodno promatrane SHJ 73, koje imaju razmak 17"), veća svijetla, razlika u magnitudi znatna, veća bijela, manja vuče na crveno (H: svjetlo-crvena i crvena) - 7,3", 4,7-7,8. Viđena je i kao bijela i svjetlo-plava i kao žuta i blijedo-plava"; Sada zaista, zahvaljujući g. Abbeu, vidim da je sitnija zvijezda narančasta, svjetlonarančasta. Zaista je to krasan par, s velikom razlikom u sjaju i lijepim bojama.

23. Stf 1066, delta Gem, Wasat, promatrao isto 28.03.2020., od kuće (prve noći u kojoj uz teleskop nisam čuo zvuk ni jednog aviona): "tek na 159x (ethos 17) zbog velike razlike u magnitudi vidi se velika vrlo sjajna bijela ili žuta i mnogo manja žuta (5,4", 3,5-8,2m), H: bijela, vuče na crveno i manja crvena. Viđena i kao žuta i crvenkasto ljubičasta;". Sada: fascinantna dvojna, ogromna razlika u sjaju, velika je žuta, a manja je svjetlo crvena, ne vidim tu ljubičastu koju spominje noviji promatrač;

359. Stf 2732, blizu 51 Labuda: blizu su oko četiri sekunde, ne presvijetle, bar dvije magnitude razlike u sjaju, veća zvijezda je bijela a za manju se ne mogu odlučiti, bijela - plava (4,3", m 6,4-8,6). Herschel kaže da su upečatljiv par;

Bura pojačava, bilo bi lijepo imati zvjezdarnicu…

Hladno je, ali to nije problem broj jedan, glavni problem je što mi svako malo bura zatrese teleskop i sve u okularu bude dvojno. Gotovo za večeras.

Online Acheron

• Važna osoba
  • Japet
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #272 u: 29.11.2022. u 09:33:41 sati »
Ima u ovom opisu dosta životnih mudrosti, posebno ovaj dio s prijateljima.

Offline ediglavas

• Kalisto
« Odgovori #273 u: 12.12.2022. u 23:50:00 sati »
Smrznuo sam se ko nikad. Ali stvarno. Došao sam oko 16,30 kao namjestiti ću sve do mraka i mrak je došao i Sjevernjača, a sve hladnije. Malo sam tražio ali sve je bilo uskovitlano a sitnih koprenastih oblaka previše. Kad više nisam bio siguran da mi okular kod zamjene neći ispasti iz ruke - morao sam odustati.

Offline ediglavas

• Kalisto
« Odgovori #274 u: 13.12.2022. u 13:18:35 sati »
12.12.2022. 16:30-18

SW maksutov 180/2700
iOptron gem 28A,
2" Let 28 mm – 96x
ES 20 mm 68° - 135x
Baader ortho 18 mm 52° - 150x

Nekako je ta hladnoća došla naglo, valjda je zato reakcija na hladnoću bila takva. Bio sam i na objektivno hladnijem vremenu, recimo 4. i 5.01.2017. kad sam tražio kometu, C/2009 R1 (McNaught) a osjet temperature je bio -7.

Tada sam istina bio mlad (ko Dag danas).

Dok sam još mislio da će se nešto gledati vidio sam:

360. Stf 232, blizu 6 Trokuta (ili kako je Eratosten govorio za Trokut: delta Nila): blizu su oko šest sekundi, oko osme magnitude, nema razlike u sjaju, jedna zvijezda je bijelo-žuta druga je bijela (6,5", m 7,8-7,9);

(1) Zeta Perzeja: to je jako velika razlika u sjaju, za večerašnje prilike prevelika, stvara mi se neka maglica oko zvijezde. Kad se vraćam nešto kasnije, maglica je nestala i mala zvijezda, valjda devete, desete magnitude izranja od vremena do vremena. Kao mali svijetleći vrh igle (12,9", m 2,7-9,2). Herschel taj par nije gledao, bolje rečeno - nije vidio dvojnu. Gledao je sve svjetlije zvijezde tražio imaju li dvojnu pored sebe - tako je počeo (i nastavio) sakupljati dvostruke zvijezde. Zetu Perzeja je sigurno gledao, 1782. godine je gledao više dvojnih po Perzeju, deveta magnituda mu nije bila presitna jer je vidio i 10,5. no tada je prva zvijezda bila osme magnitude pa je to bilo lakše vidjeti. Istina, veljače 1780. gledao je u Perzeju zvijezde 2,9. i 8.9. magnitude s 9 sekundi razmaka, što je tu negdje - tako da na to pitanje nema odgovora.
« Zadnja izmjena: 13.12.2022. u 13:23:51 sati od ediglavas »

Online Acheron

• Važna osoba
  • Japet
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #275 u: 13.12.2022. u 14:05:28 sati »
A Eta Perzeja? Nju pamtim kao lijep par narančaste i zelene zvijezde. Skoro kao Almak (Gama Andromede), samo skromnijeg sjaja.

Online Acheron

• Važna osoba
  • Japet
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #276 u: 13.12.2022. u 14:07:06 sati »
Apropo smrzotina, ja sam se zadnjih godina opremio na Aliexpressu:
-električne uloške za cipele s USB priključkom
-grijač okulara tj. grijač objektiva koji omotam oko okulara kako se ne bi maglio
Sve napajam s powerbankom/prijenosnom baterijom.

Offline ediglavas

• Kalisto
« Odgovori #277 u: 13.12.2022. u 14:21:59 sati »
Bio sam dobro obučen i obuven. Problem su mi bili prsti: ostale su mi rukavice negdje (našao sam ih jutros u prtljažniku, gdje im nije bilo mjesto) i to je bio problem. Optika zaštičena i grijana, ja utopljen - prsti unatoč stavljanja u džepove i pod drugu ruku - frka.

Offline ediglavas

• Kalisto
« Odgovori #278 u: 13.12.2022. u 14:23:09 sati »
Ne eta nego zeta.

Offline ediglavas

• Kalisto
« Odgovori #279 u: 13.12.2022. u 14:58:59 sati »
Etu još nisam gledao
« Zadnja izmjena: 23.12.2022. u 01:04:52 sati od ediglavas »

Offline Frenki

• Hiperion
« Odgovori #280 u: 13.12.2022. u 17:35:26 sati »
 *tu* :-)
Teleskopi:Maksutov 90 i 127,N SW 250 PDS,Tasco 114/500,SW 80/600ED,ref 80/900
Montaže:SW AZ GOTO,E Meade LXD75 GOTO,...
Dalekozori:Carl Zeiss Jena 8x30,BPC:7x35,8x30,12x40,10x50,20x60,revue 20x80,25x100,...,
Ostalo:Sony DSC-HX400,Nikon D3200,modificirani canon 450D,50mm f1.8,MAK 500m f 6.3,planetarna kamera,omegon tracker lx3,hiberion 17mm,omegon 5mm,....,

Offline ediglavas

• Kalisto
« Odgovori #281 u: 18.01.2023. u 12:53:26 sati »
Pa kad već ne mogu van s teleskopom zbog kiše, oblaka, vlage pa oblaka, kiše i vlage... mogu se bar vratiti u vremena kad se moglo češće izlaziti.
Na PGSP-u 2007. gledao sam Jupiter kroz Borisov Pentax. Što zbog Pentaxa, što zbog Petrove gore, ostao mi je to jedan od najljepših viđenih Jupitera.
Boris mi je pritom dao važan savjet: "(bez teleskopa možete izaći na promatranje) ali bez stolice nikad". Pa mi je ustupio jednu svoju stolicu.
Te iste večeri pogledao sam i Veil nebulu kroz dobson (250/1000 Zlatka iz Rijeke) i bio zapanjen suptilnošću i ljepotom maglice. Gledao sam je kasnije, 2008. s Rušnjaka i s Tičana, dobsonom 300/1200 uz OIII filter – i zapisao samo: fascinantno, toliko detalja!
Kako je još rano za pisanje memoara, još samo jedan zapis:
"29.10.2007. 21:15, Orion UK 300/1200 - Prva donekle vedra večer nakon gotovo dva tjedna. Zvao sam Zlatka jer da mu je stigao okular i tražilac s dijagonalom koji sam naručio pa da se dogovorimo kada da dođem a on mi je rekao da odmah iznesem teleskop jer se vidi kometa. Kometa (17/P Holmes) da je za milijun puta povećala sjaj. Pogledao sam skicu s interneta: Mjesec, pa gore lijevo Capella pa iznad toga Mirfak: našao sam na programu gdje bi to moglo biti, činilo se kad sam gledao vani da ne bi smjelo biti greške. Odlučio sam se za promatranje sa stražnje strane jer mi je lakše izaći i ući uz pomoć novih većih kotača i drvenih rampi. Postavio sam tražilo (4,5º) tako da desno budu α Perzeja i δ Perzeja a lijevo bi u istom tražilu morala biti kometa. Prekrasna slika u okularu - poput bisera - kometa kao mala svjetla točkica i pomalo zamagljen sjajan ispunjen krug oko nje, u centru svjetliji kružić, vani rjeđi i malo manje sjajan krug – kao okrugli, bijeli luster s malom mliječnom žaruljom - zajedno veličine kao M13 možda malo veće. Kažu da je bio sudar pa je kometa, koja inače ne bi bila interesantna, s magnitude 17,8 došla doista preko noći do magnitude 2,8 - nevjerojatno – kao neka supernova, samo mnogo bliže."
« Zadnja izmjena: 18.01.2023. u 23:06:37 sati od ediglavas »

Offline Lucius

• Io
« Odgovori #282 u: 18.01.2023. u 13:06:33 sati »
Fino se je sjetiti nekih starih priča i gledanja. :-) Zato mi je pisanje dnevnika obavezna stvar.
Teleskop: SW Mak 127/1500
Montaža: SW AZ4

Online Acheron

• Važna osoba
  • Japet
  • *
  • Lovi tamne fleke
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #283 u: 18.01.2023. u 13:13:09 sati »
I dan danas se sjećam kad je komet Holmes "ruknuo".
Cijeli dan Cloudynight je gorio od postova vezanih uz komet, a kod mene oblačno. Konačno se razvredrilo navečer, taman kad sam se vraćao s faxa. Bilo je 19h, možda 20h. Pogledam na sjeveroistok u smjeru Perzeja i skužim okrugli flek golim okom. Nije ga se moglo promašiti. Jedna od fascinantnijih pojava koju sam vidio u životu.

Offline Astrobobo

• Mimas
  • *
  • Teleskop centar
    • Astrobobo web
« Odgovori #284 u: 18.01.2023. u 13:16:34 sati »
Haha, lijepo je vidjeti da netko zapisuje moje "mudrosti"  *zubo*  Baš sam se nekidan sjetio Holmesa, imam i neke fotke na srednjeformatnom filmu
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP, Nikon Monarch 7 8x42, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, Player One Uranus-C, Nikon D5500 mod.