Deep sky astrofotografije na filmu

Autor Astrobobo, 05.11.2023. u 07:15:39 sati

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Astrobobo

Čačkajući po "običnim" negativima (stvarno ih imam hrpetinu) naletio sam na još jedan set astrofotki, negativ Konica Centuria 400. Sjećam se da mi se svidio kako je hvatao crvene maglice, ali je bio dosta zrnat. naravno, praćenje je bilo ofrlje jer nisam imao autoguiding niti volje konstantno buljiti u okular s nitnim križem, pa sam ovo provukao kroz BlurX, tek toliko da se malo poboljšaju zvijezde. Onda je išao NoiseX da se malo ukroti zrnatost, ali i dalje je malo grubo. GraXpert je fino riješio vinjetiranje, samo je zmrdao boje, tako da sam rezultat stavio u PSu u novi layer i koristio samo kao luminance, a boje namjestio ručno s curves. Na kraju sam malo smanjio zvijezde i rezultat me ugodno iznenadio. Te negative sigurno nitko nije spremao po frižiderima, dali bi se dobro iskoristiti za astrofoto, pogotovo za stackiranje. Tako da je ovo samo demonstracija potencijala, a meni je drago da se iz tih starih skenova ipak može izvući nešpto prezentabilno.

Fotkano vjerojatno oko 2005. s 50 mm Nikkorom. Vrijeme ekspozicije naravno ne znam  *zubo* Klik na fotku za veću rezoluciju na Flickru. Je, biti će nekih artefakata, Deneb i dalje izgleda ko krumpir, ali nije me briga  ;-)


Cygnus region on Konica Centuria 400
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP, Nikon Monarch 7 8x42, Lunt 60mm
iOptron HAE29, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, Player One Uranus-C + Mars-II mono, Nikon D5500 mod.

Astrobobo

Od prošlog četvrtka do nedjelje se opet održavao MUZZA tjedan (dakle pol tjedna) znanosti u zgradi rektorata Sveučilišta na križanju Avenije Dubrovnik i Cimermanove ulice. Standardno su bili izloženi teleskopi, meteoriti, detektor kozmičkih zraka, a ja sam se dosjetio složiti "simulator" vizualnog gledanja kroz teleskop  *zubo* Izvukao sam jedan stari dijapozitiv M42, stavio ga na lightbox i to naciljao malim Acuter Newtony 50 mm newtonian demo teleskopom s 10 mm Lacerta Flat Field okularom i 2x barlow lećom. Dijapozitiv je srednjeg formata, 6x7, pa je cijelo vidno polje bilo ispunjeno "zvijezdama". Ispalo je jako fora, baš pravi osjećaj gledanja kroz teleskop - jer zapravo se i gleda kroz skroz funkcionalni teleskop! Kratki newton ima dosta kome, što zapravo dodatno pridonosi osjećaju gledanja kroz "pravi" teleskop. Naravno, napominjali smo da se inače ne vide boje. Još jedan bonus je što cijev ima vratašca koja se daju otvoriti, pa se može pogledati kako newtoni stvaraju sliku! Tek sam kasnije pogledao Youtube video (pa tko još čita upute?) i vidio da se i okular može otvoriti i iznutra vidjeti kako su posložene leće. Ovdje je još jedan video.

Ne, ista stvar se ne može postići gledanjem ekrana ili printa jer ćete u prvom slučaju vidjeti RGB piksele, a u drugom raster ili površinu papira (dijapozitiv ima sa stražnje strane izvor svjetla). Jedino što mi pada na pamet je da probam fotke napraviti na crno-bijeli film i sa Adox Scala reversal kitom izradim crno-bijeli dijapozitiv tako da se deep sky objekti vide onako kako ih inače vidimo - bez boje. No dobro, o tom potom.

U prilogu fotka setupa (teleskop je bio na foto stativu) i fotka mobitelom kroz okular. Ovo kroz okular izgleda bezveze, uživo je puno bolji dojam.
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP, Nikon Monarch 7 8x42, Lunt 60mm
iOptron HAE29, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, Player One Uranus-C + Mars-II mono, Nikon D5500 mod.

🡱 🡳