[- ASTROFOTOGRAFIJA -] > PRAVILA ZA ASTROFOTOGRAFE

Kvalitetna astrofotografija i ganjanje lajkova

(1/3) > >>

Boski:
Otvorio bih jednu temu a nisam našao bolji podforum nego ovdje. U zadnje vrijeme me muči što se u hrv. AF scenu uvukla velika količina radova koja služi isključivo ganjanju lajkova na servisima poput instagrama i FB. Samim time se smanjuje kvaliteta astrofotografija a neke nove klince se uči da je bolje imate 2k lajkova nego napraviti kvalitetan rad. Posebno me na to nagnalo pregledavanje fotki nekih wide field, landscape astrofotografa. Astrofotografija u Hrvatskoj ima neka nepisana pravila i jednu dosta visoku ljestvicu kvalitete po kojoj je poprilično poznata u ovoj regiji. Ljudi prestanite raditi fotke koje na instagramu ili na reduciranoj rezoluciji facebooka izgledaju eye-catchi a u visokoj rezoluciji su smeće. Vidim svakojake fotke gdje su na wide fieldu izdužene zvijezde, raspada se sve živo, šuma ima na izvoz, ne možeš razlikovati zvijezde od šuma i obrnuto. Prestanite iz materijala čupati ono što ne postoji i na senzoru vaše kamere nije zapisano. Prestanite iz nemodanih fotića raditi fotke koje izgledaju kao da su napravljene sa HA filterima ili modanim fotićima jer to sve skupa izgleda loše. Kvaliteta astrofotografije mora biti realizirana na printu nativne rezolucije a ne na je**** instagramu ili rezoluciji 640x480. Početnicima u astrofotografiji sugeriram što duže vrijeme integracije, posebno onima koji imaju teleskop kao objektiv. Naviknite oko na kvalitetne stvari u visokoj rezoluciji što se tiče obrade, koloriteta, šuma a nemojte se hvatati za 90 % instagram smeća. Postoji, doduše vrlo mali postotak onih ego tripova koje pogotovo hejtam. Onih kojima ego ne dozvoljava vlastiti razvitak a time i razvitak naše astrofotografske scene, onih koji o astronomiji pojma nemaju a žicaju za lajk, za objavu, za izložbu i slično. Od njih mi se posebno povraća, ne zbog njihovog "uspjeha" nego zbog toga što srozavaju kvalitetu naše astrofotografske scene, ne žele naučiti ništa od drugih jer misle da su bogom dani a iskorištavaju medijski prostor na uštrb onih koji to zaslužuju. A uz to pljuju po ljudima koji su izmislili astrofotografiju kod nas i koji su za njih tata mata. Za njih imam poruku da niste nikakvi astrofotografi i nemate nikakvo pravo nazivati se istima. Vi ste obični žicari, wide field umišljeni noćni fotografi koji bi za izložbu, naslovnicu časopisa i lajk na društvenim mrežama prodali vlastitu familiju. Većina vas ovdje, od početnika do iskusnih astrofotografa, bilo wide, landscape, deep space, radi stvari koje su korektne odlične i svjetske i zadržite taj nivo i unapređujte svoje znanje iz fotke u fotku. Razgovarajte, prihvaćajte negativne kritike a budite osokoljenim pozitivnim. Oni drugi, molim vas da sa svojih "astrophotographer" profila maknete "astro". Hvala.

Zeleni_Zub:
Nightscape i astrofotografija ce se uvijek preklapati, ali mislim da je bitno biti svjestan razlike izmedju 30sec ekspozicije na 11mm fokalne i pravog snimanja deep sky objekata ili wide field astrofotografije (i planeta i Mjeseca naravno) - fotografi koji to odlucuju zanemariti su upravo ti koje si opisao u postu i tu se apsolutno slazem.

I ja imam instagram profil sa astrofotkama i mislim da nam je svima drago dobiti vise lajkova na sliku (meni barem jeste) ali kada vidim kakve su slike na toj platformi najpopularnije, definitivno mi se ne ide u tom smjeru niti ima ikakvog smisla. Cak i na Astrobinu ima dosta takvih uradaka koji dobijaju puno lajkova. Saturacija i kontrast na 200%, ocigledno prikrivanje šuma i ostalih gresaka sa drasticno malom rezolucijom prolaze najbolje što i nije toliko iznenadjujuce za platforme poput instagrama ali svakako je problem kada ti ljudi pocnu prodavati muda pod bubrege sa svojim potpuno pogresnim shvatanjem ovog kompletnog hobija. Nijedan od tih profila nema galeriju slika u vecoj rezoluciji na Astrobinu, Flickru ili slicnom  *da*

Nisam iz Hrvatske ali tu sam na forumu nekako od pocetka svojeg bavljenja astronomijom i zahvalan sam na svemu sto sam dosad naucio od savjeta i kritika tu na forumu od strane iskusnijih (a ima vas tu dosta), i ono sto mi je kao najveci guideline koji sam naucio tu od ekipe jeste da treba poštovati snimljeni materijal i opremu s kojom je snimano, ma kakvi oni bili i pokusati izvući najbolje iz toga. Takav pristup je ono sto ovaj forum i cini super mjestom.
Po Facebooku u zadnje vrijeme se malo povecao broj ovih koje je Boski naveo, pa eto najbolje sto se moze uciniti je dati ispravne sugestije, savjete i kritike  *šešir*

@boski - vidi se po manjku formatiranja da ti je dobro izvuklo zivce  *zubko*

stipe:
Slazem se u potpunosti, mrzim kad do izražaja dođu ljudi kojima u astrofotografiji nije mjesto i koji si nisu dali truda koliko mi kojima se g*vno u guzici smrzne da bi nabrali materijala za rad. Ali eto vrijeme je društvenih mreža i "to ti je tak"!

tome:
Slazem sa recenim. Potrebno je podizati vlastitu ljestvicu. Sukladno znanju, mogucnostima, iskustvu...

Ne bih zelio da se pocetnici obeshrabre, te da ne objave uradak koji ne mora biti kvalitetan prema ne znam kakvim standardima. Jer na taj nacin ce dobiti kritiku i savjet sto uciniti da se poboljsaju.
Isto tako ne treba izbjegavati snimati objekte koji nisu "eye catcheri". Meni je dobar dio ovoga i istrazivanje mogucnosti sto je sve moguce.
Ako cemo se samo mjeriti prema Astrobinu onda cemo rijetko objavljivati snimke ovdje. Mene osobno veseli vidjeti i pocetnicke uratke. Pa nije ovo natjecanje.

WF i landscape fotke rijetko ili nikad ne komentiram jer nemam dovoljno znanja.

Isto tako cijenim svaku kritiku kada nesto stavim.

I da, spadam vjerojatno u dinosaure koji ne koriste drustvene mreze....

*šešir*

Stefek:
Ha, niš novoga nuću reći kad kažem da je jedan od glavnih smjerova u kojem društvo ide površnost i mišljenje tudjom a ne svojom glavom. Društvene mreže su raketno gorivo za to . Svako je zlo i za neko dobro pa tako i društvene mreže (iako ja osobno ne vidim što je to dobro u nekima od njih) . Tako ni nemam Instagram ni Facebook profil pa ni ne vidim kaj se dogadja i objavljuje .( Nije do informatičke nepismenosti , nego naprosto ne vidim za kaj bi mi to trebalo) .
Kaj se hobija tiče, svih drugih , pa i ovog našeg , mislim da mi (barem ja) to radimo sebe radi, a ne zbog drugih . Meni osobno, stalo je do mišljenja ljudi koji o tome nešto znaju , i od kojih mogu nešto naučiti .  Zbog toga ću i objaviti fotku koja nije dobra , da bih iz komentara ljudi koji znaju više naučio. Ali to samo unutar "uskog " kruga (ovdje, evenualno Astrobin) ljudi .
Iako već i na Astrobin-u ima svega , ali to je portal za hobiste. Dalje i šire nemam nikakve namjere , čak ni kad bih bio pravi i dobar astrofotograf kao mnogi ovdje.  Osim ako me netko pozove i traži nešto. Mislim da bi to trebao biti princip , osim ako netko živi od toga pa mu treba reklama. I u ovom našem hobiju , a i šire jednako sam frustriran kao i Boski da na kraju nema razlike izmedju mediokriteta i kvalitete , pa je tako top pjevačka zvijezda puno bolja u aktivnostima na jahti nego u pjevanju, novinari pišu puno više nego kaj čitaju,  nepismene 17godišnjakinje pišu vrlo čitane recenzije, znanstvenici su na televiziji više nego u laboratoriju.. Hoće li se to promijeniti ?  Teško, ako da onda na još gore.  Na nama je da to konzumiramo ili ne. Mislim da je najveća kazna  "influencerima" to da ih se ignorira.
A tko je ili nije pravi astrofotograf  je pitanje kako to tko definira.  Mislim si, je li kuhar kuhar samo ako kuha u eksluzivnom restoranu, je li pjevač pjevač samo ako je solist u operi ili je to i muž koji popeva s bendom na svadbi,. Ako to radi dobro onda se tako smije i zvati ... No vrag je u detalju tko bi trebao biti sudac je li nešto dobro ili nije. Konzument ili "struka" ?

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju