Astronomski dnevnik

Autor Lucius, 25.11.2022. u 21:18:20 sati

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Lucius

Većina vas vjerojatno vodi dnevnik promatranja. Koliko detaljan je taj dnevnik? Pretpostavljam da u najmanju ruku pišete datum i vrijeme promatranja te objekte koje ste promatrali taj dan.
Teleskop: SW Mak 127/1500
Montaža: SW AZ4

Acheron

Koliko znam, jedini vodim dnevnik promatranja

Danijel

Godinama vodim dvije vrste dnevnika. Onaj hardverski u obliku bilježnice s tvrdim koricama, i softverski - AstroPlanner. *da* *tu*

Pomoću AstroPlannera dobivam mnoštvo podataka za analizu. *mah*

| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamere: Astrolumina QHY 5-II-c i ZWO ASI462MC planetary camera |
| Filtri: Baader AstroSolar i Baader UV/IR cut and Luminance | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 136 m. |
| ZVJEZDARNICA APOLLO | SVIJET FOTONA | FLICKR |

Acheron

E zaboravio sam na Danijela  *he*

Danijel

| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamere: Astrolumina QHY 5-II-c i ZWO ASI462MC planetary camera |
| Filtri: Baader AstroSolar i Baader UV/IR cut and Luminance | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 136 m. |
| ZVJEZDARNICA APOLLO | SVIJET FOTONA | FLICKR |

Lucius

Acheron, to je baš detaljan dnevnik.
Iskreno mislio sam da većina to vodi (bar šturo), ali prevario sam se.

tome

Ja sam koristio taj Astro Planner. Ostao na starom računalu koje je utišlo u vječna lovišta pa ga više nemam.
Bio mi je jako koristan za upisivanje vidjenih objekata.

Ali onda sam prislonio mobitel i snimio M42,vidio blijedu fleku na ekranu i sve je otišlo kvragu....
SkyWatcher 150 f6.7, Evoguide 50ED, Heq5
Omegon 533c, ToupTek g3-224-c

Astrobobo

Citat: tome  u 26.11.2022. u 07:20:49 sati
Ali onda sam prislonio mobitel i snimio M42,vidio blijedu fleku na ekranu i sve je otišlo kvragu....

:-D

Nekad sam i ja zapisivao  *da*
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP, Nikon Monarch 7 8x42, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, Player One Uranus-C, Nikon D5500 mod.

Lucius

Citat: tome  u 26.11.2022. u 07:20:49 sati
Ja sam koristio taj Astro Planner. Ostao na starom računalu koje je utišlo u vječna lovišta pa ga više nemam.
Bio mi je jako koristan za upisivanje vidjenih objekata.

Mobitelom možeš raditi AP bez problema ako j riječ o jednom frameu? Može se vidjeti maglica, zvjezdani skupovi i slično?

tome

Možeš, ali onda nisi više zakleti vizualac.
I riskiraš da ti idući postovi budu u rubrikama, "montaže", "kamere".....
SkyWatcher 150 f6.7, Evoguide 50ED, Heq5
Omegon 533c, ToupTek g3-224-c

Lucius

Citat: tome  u 26.11.2022. u 11:10:27 sati
Možeš, ali onda nisi više zakleti vizualac.
I riskiraš da ti idući postovi budu u rubrikama, "montaže", "kamere".....
:-D :-D :-D
A ne, ne...neće mene vidjeti vaš AP. Ako ikad budem djelomično okrenuo na tu stranu to će biti realna slika onoga što vidim bez ikakve obrade. Samo realnost našeg oka. Vjerujem da bi skice i crteži bili bolja opcija (kao što Acheron radi), ali nekako jednostavnije kliknuti na mobu nego se zezati crtati.

Zeleni_Zub

Jedino sto je ostalo od mojih zapisivanja jeste mali rokovnik sa spiskom meti/objekata po mjesecima i kroz koji teleskop od dva koja imam mi je kadar izgledao primamljiv za snimanje
Teleskopi: SW 254/1200, SW 150/750, Svbony 60/240
Montaze: EQ6-R Pro
Okulari: ES 82° 8.8mm, GSO 32mm Plossl, GSO 2x Barlow
Kamere: ASI1600MM-Pro, Svbony T7M, Nikon D7200, Logitech C270
Ostalo: TSGPU CC, EFW 8x1.25", ZWO LRGB 1.25", ZWO 7nm SII-Ha-OIII 1.25" ZWO IR 850nm 1.25"

|ASTROBIN |FLICKR| INSTAGRAM |

Lucius

Eto sinoć sam krenuo sa dnevnikom. :-) 4 strane, a jedva 3 sata pod nebom imao. :-D Naravno, napisao sam i kako je sve počelo i kad sam sve nabavio.
Glavni cilj dnevnika mi je pratiti što sam vidio i koliko sati promatranja imam. Za sada su mi prva dva promatranja bila jako kratka i random, ali definitivno u bližoj budućnosti želim (i trebam) to planski raditi. Dakle prije promatranja odredim mete za tu večer i u potragu. Od bezveznog surfanja nema ništa. Nekad promatranja neće uključivati teleskop već sjedenje pod zvijezdama sa planisfeom u rukama te učenjem gdje su točno koja zviježđa i glavne zvijezde. Dosta dobro se u ovim zimskim periodima snalazim, ali kada dođe toplo doba godine onda sam na nepoznatom terenu.

By the way mislim da je ona dupla zvijezda koju je moj stari slučajno vidio Mizar.

Acheron

Nabaviš atlas neba, otvoriš neki list karte i kreneš redom tražiti objekte :)

Gobart

Citat: Lucius  u 26.11.2022. u 11:17:18 sati
:-D :-D :-D
A ne, ne...neće mene vidjeti vaš AP. Ako ikad budem djelomično okrenuo na tu stranu to će biti realna slika onoga što vidim bez ikakve obrade. Samo realnost našeg oka. Vjerujem da bi skice i crteži bili bolja opcija (kao što Acheron radi), ali nekako jednostavnije kliknuti na mobu nego se zezati crtati.

Lucius, postoji i jedan zgodan kompromis između vizualnog promatranja i astrofotografije, a to je EAA. Time sam se počeo baviti prije jedno dvije godine, jako je zanimljivo (ima nešto od toga u kategoriji "Astrofotografija", potkategorija "EAA"), a nije prezahtjevno glede opreme, nema dugotrajne naknadne obrade fotografije i brzo dobivaš rezultat - sliku objekta na zaslonu računala. Jednostavno vidiš kako se, nakon svake ekspozicije po 5, 10 ili 15 sekundi "stvara" slika objekta za vrijeme samog promatranja. Ja promatram/snimam jedan objekt cca. 10-15 minuta nakon čega pohranim integriranu fotografiju na računalo. Jedina obrada je ona koju radiš izravno na zaslonu tijekom snimanja u svega par klikova mišem - samo podesiš balans boja, rastegneš histogram, a u SharpCapu Pro (koji ja koristim) imaš i mogućnost laganog sharpanja i uklanjanja šuma.
Ja sam prešao na ovu metodu promatranja iz dva razloga: zbog lošeg vida (velika i jako različita dioptrija na oba oka, astigmatizam, "muhe"...) i zbog toga jer više nisam htio trošiti toooliko vremena na naknadnu obradu (opet zbog lošeg vida, ali i zbog predugog sjedenja za računalom, što mi je škodilo zdravlju). Baš je veliki gušt tako "skidati" razne objekte za vedre noći jer ih možeš vidjeti puno - i to ne samo DSO, nego i komete, asteroide, višestruke zvijezde, objekte Sunčevog sustava itd. U isto vrijeme si pod nebom i ipak imaš dosta posla oko teleskopa kao i pri vizualnom promatranju, pogotovo ako ne koristiš GoTo (treba koristiti tražilac, namjestiti kadar, izoštravati sliku...). Pošto se za ovakvo snimanje uglavnom koriste male "planetarne" kamere, EAA se može i kombinirati sa vizualnim promatranjem jer je jednostavno skinuti tu kameru (iz okularnog dijela fokusera) i zamijeniti je okularom. Nakon tog vizualnog promatranja staviš kamericu i snimiš jednu EAA fotku u trajanju od npr. 10 minuta. Zgodno je i radi usporedbe, a osim toga ti ostane zabilježen objekt promatranja u obliku slike (uz koju možeš upisati i napomene o izgledu objekta, usporedba sa vizualnim izgledom itd.) Za vrijeme tih desetak minuta stvaranja EAA slike ja malo gledam stvaranje slike, a malo surfam po webu da saznam neke podatke o objektu snimanja ili da si odaberem sljedeći objekt promatranja.
Dakle, ovo je par mojih misli o praktičnim vrijednostima i mogućnostima EAA promatranja kao neke karike između vizualnog i astrofotografije. Naravno, ovo gore se odnosi na individualno promatranje ("za sebe"), ali najvažnija prednost EAA promatranja dolazi do izražaja kod javnih promatranja - kad se želi neki objekt pokazati drugim osobama (tada se obično koristi veći dodatni monitor ili LCD projektor, to je podržano u SharpCapu). Puno je praktičnije nego da svatko pokušava pogledati kroz okular, nakon čega najčešće čujemo onu tužnu izjavu "Pa ovdje se ništa ne vidi!" (zbog neuvježbanih očiju za vizualna promatranja). I na kraju, EAA promatranje se može lijepo i prenositi u live streamingu (moj YT kanal je: https://www.youtube.com/channel/UCLtmoDwKmHWn5mCSh1kgncg, pogledaj i pod "Live").
Eh, baš sam se raspisao, ali neka, možda bude tebi ili nekome korisno  :-)   
Vrtna zvjezdarnica "Nebeska vrata" Čakovec, C8 XLT, ES 152mm F/4.8 Maksutov-Newtonian (PRODAJEM), HEQ5 Pro Synscan, ZWO ASI178MC, Nikon D5500, Nikkor 18-140mm F/3.5-5.6G ED VR, Zeiss Sonnar 300mm F/4 MC, Zeiss Flektogon 50mm f/4.

🡱 🡳