DSO graf vidljivosti

Autor Lucius, 26.11.2022. u 11:38:45 sati

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Lucius

Ako se ne varam Danijel je u nekoj temi prije dosta vremena podijelio sličan graf, ali tamo je falilo par objekata i razlika je u tome što je prijašnji graf davao info o zviježđu, a ovaj daje o godišnjem dobu (u kojoj se određeni DSO nalazi).
Znam da sve ovisi o teleskopu i poziciji sa kojoj se gleda (+ vrijeme), ali generalno govoreći je li ovo valjan graf i slažete li se da je težina M DSO objekata dobro odrađena?
(Btw autor prvog i ovog grafa je ista osoba)
T: SW Flextube 250P, SW Mak 150

Zeleni_Zub

Ma joj to ti toliko varira od uslova i lokacije da jednostavno ne mozes bas dodjeliti neku numericku vrijednost. Evo s lokacije s koje ja snimam i gledam bilo je noći kada se M101 dala spaziti kroz 6", a nekad se ne moze primjetiti ni M81.

Dobra stvar kod vizuelnog promatranja jeste sto ne moras provesti nekoliko sati promatrajuci jedan objekt nego mozes promatrati njih dosta više za jednu noć, pa prije promatranja sastavis listu objekata koje planiras gledati i pičiš.
Relativno brzo ćeš tobiti filing za to kako je kvalitetna noć i lokacija pa da znas do koliko tamnih objekata otprilike možeš ići.

Za planiranje promatranja jako je dobro koristiti planetarium software tipa Stellarium
Teleskopi: SW 254/1200, SW 150/750, Svbony 60/240
Montaze: EQ6-R Pro
Okulari: ES 82° 8.8mm, GSO 32mm Plossl, GSO 2x Barlow
Kamere: ASI1600MM-Pro, Svbony T7M, Nikon D7200, Logitech C270
Ostalo: TSGPU CC, EFW 8x1.25", ZWO LRGB, ZWO SII-Ha-OIII 7nm , ZWO IR pass 850nm

|ASTROBIN |FLICKR| INSTAGRAM |

Lucius

*tu*
Predpostavio sam da je tako.
Ja sam sa Makom Orionovu maglicu (sa tarace) vidio jako dobro bez obzira što je Orion bio tik iznad brežuljka gdje je grad i gdje je svjetlosno onečišćenje brutala. Za sada sve promatram iz vlastitog dvorišta ili tarace. Da vidimo do koliko se može ići. Još kad bi vrijeme poslužilo valjalo bi. :-( Ono hoćeš gledat, a nemožeš...
T: SW Flextube 250P, SW Mak 150

Astrobobo

Messieri trebaju svi ići pod easy ili very easy. Npr. M101 i M33 se bez problema vide dalekozorom pod tamnim nebom.
http://astrobobo.net : http://recenzije.astrobobo.net : http://ekorasvjeta.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP, Nikon Monarch 7 8x42, Lunt 60mm
iOptron HAE29, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, Player One Uranus-C + Mars-II mono, Nikon D5500 mod.

OuttaControlCRO

Meni ta magnituda nikad nije bila relevantan podatak,

Imas andromeda galaksiju koja je 3.3 i imas orion koji je slabiji sa 4.0

Andromedu se borim nac uvik, kad je nadjem jedva vidim blurry tocku. Dok orion, skoro golim vidim, i vidim cak detalje samo sa dvogledom, a on je manje magnitude... Imas m57 koji je 8.8.komotno mu vidim obris, a Andromedi nikakav detalj ne vidim. Meni fali neki podatak "realne magnitude"  *zubo* izgleda da je ovaj graf to.
sw130p,mak127, stipe 60/330 ED, Svbony sv705, canon 550d, rpihq camera, rpi imx462, astroberry, sw eq5 Onstep, Dwarf 2

Zeleni_Zub

Citat: OuttaControlCRO  u 26.11.2022. u 13:30:14 sati
Meni ta magnituda nikad nije bila relevantan podatak,

Imas andromeda galaksiju koja je 3.3 i imas orion koji je slabiji sa 4.0

Andromedu se borim nac uvik, kad je nadjem jedva vidim blurry tocku. Dok orion, skoro golim vidim, i vidim cak detalje samo sa dvogledom, a on je manje magnitude... Imas m57 koji je 8.8.komotno mu vidim obris, a Andromedi nikakav detalj ne vidim. Meni fali neki podatak "realne magnitude"  *zubo* izgleda da je ovaj graf to.

Imas surface brightness
Teleskopi: SW 254/1200, SW 150/750, Svbony 60/240
Montaze: EQ6-R Pro
Okulari: ES 82° 8.8mm, GSO 32mm Plossl, GSO 2x Barlow
Kamere: ASI1600MM-Pro, Svbony T7M, Nikon D7200, Logitech C270
Ostalo: TSGPU CC, EFW 8x1.25", ZWO LRGB, ZWO SII-Ha-OIII 7nm , ZWO IR pass 850nm

|ASTROBIN |FLICKR| INSTAGRAM |

Acheron

Od povremenog gledanja kroz teleskop nema vajde, promatranje je vještina koja se uči.
Svjetlosno onečišćenje će najviše lupit po objektima niskog površinskog sjaja.
Svi vide M42 iz grada i govore kako je lako vidljiva, onda kad prvi odu u mrak otkriju da to što su vidjeli je regija oko Trapeza, koja čini 5% maglice.

OuttaControlCRO

Citat: Zeleni_Zub  u 26.11.2022. u 13:31:07 sati
Imas surface brightness

Dada ali nema nigdje liste ovakve negi moraš trazit za svaki objekt ponaosob
sw130p,mak127, stipe 60/330 ED, Svbony sv705, canon 550d, rpihq camera, rpi imx462, astroberry, sw eq5 Onstep, Dwarf 2

🡱 🡳