Autor Tema: Buba u uvo...Žirje  (Posjeta: 1168 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vger

• Ganimed
Buba u uvo...Žirje
« u: 28.02.2020. u 13:19:42 sati »
Evo stavljam par informacija koje bi mozda mogle nekome koristiti...ako ovo proljece, ljeto bude bio u blizini Zirja.
Ja sam svake godine na Prvicu  i na samom Zirju nisam bio vec sigurno 5 godina. Na samoj lokaciji (bateriji) koja bi mogla biti zanimljiva za gledanje...mozda i 15 godina. Verali smo se ko koze i to s juzne strane...dosta mi mutno...ali znam puno ljudi koji su bili nedavno, a i poznajem covjeka koji ima kucu u uvali Tratinska...sjeverozapadna lokacija gdje je i baterija. S njim sam i pricao o ovome.

Lokacija za moguce gledanje je oznacena na karti. Sjeverozapadni dio otoka. To je stara baterija koja vec dosta dugo napustena od vojske. Mislim da spada u najvisi dio otoka..nekih 120metara visine. Desno su Kornati, a ispred je nista...samo more i Italija. Zirje je najudaljeniji otok u Sibenskoj arhipelagu (uz Kornate) i ima tu prednost da se do njega moze doci trajektom iz Sibenika. Put ne traje predugo..mislim sat i po...tako nekako. Lako se provjeri. Dakle moze se autom. Zirje je visok i lud otok. Svako malo napusteni automobili...sahtovi za vodu koja nece doci jos desetljecima. Na samom otoku nema vode, struje samo djelomicno. Divljina totalna i ima ludo staro mjesto u samom sredistu...plodnu dolinu okruzenu brdima...kad sidje u nju nema covjek osjecaj da je na otoku...prije neka vlahadija.:)

No vratimo se mi bateriji. Do nje se moze doci uskom cestom koja je djelomicno asfaltirana...djelomicno je nasut sljunak i sl...al se moze doci s autom. Ispod napustene baterije je uvala Tratinska i ima nekoliko kuca koje struju dobivaju iz solarnih panela i sigurno se ne razbacuju sa rasvjetom...a i par jedrilica tu i tamo upale one slabe 12v lampice. Sam vrh baterije ima nekoliko napustenih betonskih platoa gdje su bili topovi i sl. Ispod se nalazi i napustena vojarna gdje se  isto tako nalazi plato...za to nisam siguran koliko je ok...koliko je zaraslo...ali stavio  sam par fotki (ono sto imam) i sa te lokacije.
U attachu je lokacija...a u linku dolje je mala fotogalerija...a mozete bacit oko i na google erath gdje ima panoramska 360 stupnja fotka sa same baterije. Po svjetlosnoj karti nebo bi trebalo biti dobro.

https://s6.photobucket.com/user/tomislav12345/library/Zirje?sort=3&page=1

Naravno kao i svim udaljenim otocima i ovdje postoji problem s plivaricama koje love kad je astronomski mrak.:) Nisu stalno tamo..ali kad jesu onda ih i mi sa Prvica vidimo na samim "vratima" prema Kornatima. To je na zalost tako. Postoji jos jedna baterija na juznoj strani, ali je zatvorena za javnost...tamo vojska ima radare.
Eto toliko...buba u ovu onima koji ce mozda biti u blizini.
« Zadnja izmjena: 29.02.2020. u 16:29:22 sati od Vger »

Offline DamirZg

• Io
  • Spol: Muški
  • Sesvete
Re: Buba u uvo...Žirje
« Odgovori #1 u: 28.02.2020. u 16:23:23 sati »
Sve 5 ako ljetuješ na tom otoku, no ako ideš, recimo na astro vikend koliko to ispada isplativo financijski?
SW 200/1000 AZ-EQ5 GT
ASi 290 MC Color
Canon EOS 4000D

Offline Vger

• Ganimed
Re: Buba u uvo...Žirje
« Odgovori #2 u: 28.02.2020. u 16:39:09 sati »
Nikako:) Kratki izleti su uvijek najskuplji, al ako si npr u Sibeniku/okolici ili nekom od otoka tipa Zlarin i sl i oces spojit ugodno s korisnim...eto ti potencijalne destinacije.
« Zadnja izmjena: 28.02.2020. u 17:19:21 sati od Vger »

Offline Dag

• Važna osoba
  • Pan
  • *
  • Spol: Muški
  • čovjek iz budućnosti
    • fotograf
Odg: Buba u uvo...Žirje
« Odgovori #3 u: 28.02.2020. u 22:08:57 sati »
Vrijedan hint! Npr sigurno je ekonomičnije nego ići na Lastovo za Novu Godinu. A ako se nekoliko ljudi dogovori biti na Žirju 7 dana, postaje zanimljivo iznajmiti nešto.
Prodajem OFF AXIS guider velikog promjera koji ne vinjetira (ne zatamnjuje) rubove vašeg senzora.
Kamericu koju ćete koristiti za guiding, moguće je malo i pomicati pa tako i lakše pronaći adekvatnu zvijezdu za praćenje.
S obje strane ima iznutra navoj M 57.
Prizma se može spuštati ili dizati.
Dolazi s adapterom s M48 navojem, dosta tipičnim za razne adaptere za kamere.

Prodajem jer sam promijenio flattener pa mi više ne odgovara.

https://www.zvjezdarnica.com/astroforum/index.php?topic=2433.0

Offline viska

• Mjesečar
  • *

Offline Vger

• Ganimed
Odg: Buba u uvo...Žirje
« Odgovori #5 u: 05.08.2020. u 21:15:33 sati »
a jebga...al i dalje je dobra stvar sto tamo stvarno nema puno kuca, pa racunam da nece biti ni puno vanjskih lampi i otok je dovoljno velik da se moze maknut od vanjske rasvjete.....al jebga dosla civilizacija i tamo. Treba i racunati da je to ipak udaljen otok i tamo lampe brzo odlaze k vragu (Jugo+sol), a vrlo se sporo nesto mijenja i ulaze u novo i obnavlja.
« Zadnja izmjena: 06.08.2020. u 19:42:04 sati od Vger »